Mahvolsun Karaburun !

  • 0
  • 1.032
Yazı Boyutu:

 


“Bir kısrak başı gibi Asyadan Avrupaya uzanan bu Memleket” in ,bu kısrağın
 burnunun ucunda Karaburun.

Helenistik çağda adı “Melena akra” kara uç,siyah yükselti  anlamlarında.

Aynı zamanda bir adıda “Mimas” rüzgar Tanrısının adıyla.Rüzgarı bol!

Sonraki adı;Stilaryon ,Rumca adı,Nazımın “Simavna kadısı oğlu Şeyh Bedrettin “destanında
sözünü ettiği yer.

En son zamanlarda adı “Ahırlı” keçisi bol  ,ahırları çok, Türkmenler keçileriyle gelip çökmüşler buraya diye herhalde.

Şimdiki adıda  ” Karaburun” Hellenistik çağdaki ile aynı anlamda,onlar en uçta bulunan simsiyah taşlardan oluşan”Kömür burnu” içinmi bu adı koydular ,yoksa sarp ve pulad dağlardan oluştuğu içinmi bilinmez.

Türkçedeki adı ise ,kuzeye bakan yerlere “kara” denildiği içindir. Karadeniz gibi,Karamürsel gibi,
Bütün bu adların arkasında tarihe adını nakşetmiş,1407 de “yârin yanağından başka her şeyin ortak olduğu bir düzen kuran ,ama Despotun kılıcında baş veren Börklüce Mustafa, Dede Sultan yatar.

Bu adın arkasında,Nergis,Sümbül,bin kokulu çiçekler, Karahan ,Hurma zeytin,Höşmerim,Oğul balı yatar, deli balık Çıpra,Kulağı sarı, Asmalı Mencere yatar.

Ama şimdi bu adın arkasında ;hırs, hırsızlık,peşkeş çekme,talan yatar.

Tüm maki eşe dosta, devletin memurlarının akrabalarına ikram edildi, maki ormanları, meralar kazındı, uyduruk zeytin çiftlikleri kuruldu, çoğu bakımsız.
 
 Cebinde harçlığı olmayanlar şimdi bu yerleri milyonlarca liraya devretme kıvranmalarında, kredileri indragandi yaptılar. Erozyon şiddetlendi akıyor topraklar denize. Mera bitti , Keçi bitti, otlak kalmadı, keçi sürüleri sayısı onda bire düştü, sürüler yol kenarlarında kağıt yiyorlar.

Keçi bitti şehrin girişine keçi heykeli koyduk!

Dağlarda domuzlar keçi parçalayıp yiyorlar.

Rüzgar çok diye yüzlerce pervane koydular,hayvanlar hasta,arıların feleği şaştı.

Keklik kalmadı, Karakulağı gören yok.

Maki florası bozuldu köyleri kırmızı örümcekler sardı.

Tapu dairesinin önü kuyruk atadan kalma araziler kapış kapış satılıyor.

Fellik fellik yol yapılıyor, bu kadar masraf niye, bilen yok ! Yolların kıvrımından yakınanlar İtalya da kıvrımlı yollarda tatil yapabilmek için konsolosluk önünde nöbetter.

Doğa elinden geleni yapıyor ama ,İnsan Dünyanın mikrobu başa çıkamıyor.Geçen sene bir balık çiftliği yırtıldı epey balık tüydü.12 şubatta Poseidon denize şöyle bir el attı, 30 kafes yırtıldı, 1000(bin) ton çıpra, levrek özgürlüğü seçti.


Az kaldı sadece Karaburunun adı kalır bu gidişle. Bizde habire Karaburunu sevenler toplulukları kurarız, herkese bunu yayarız.

Bu toprağın kültürünü bilmeyenler buraya dolar,kıyıları, dağları yağmalar, her yere kola kutuları, naylon torbalar atar, bizde o zaman eski Karaburun hikayeleri anlatır, için için ağlarız ne halt ettikte bu günleri göremedik diye.

Gelin elimizde sadece Nergisin sapı kaldı onu da siz alın diye !
 

YORUM YAZ