Otlaya Otlaya ……………

  • 0
  • 881
Yazı Boyutu:

Diaskorides, İbni Sina, Huangdi Neijing-sarı imparator- daha adı sayılmaya değer binlerce insan, yıllarca ömürlerini verip bir eser yarattılar.

Bu eser yaratılırken büyücü diye eza cefamı görmediler, Tanrı rollerine soyundular diye canlarındanmı olmadılar, kendi dertlerine çare olunamayan Buyurganlar tarafından kırk katır eğlencelerine mi layık görülmediler. İnsanlar bir hayrımız dokunsun diye uğraşırlarken bedensel sakatlıklaramı uğramadılar, kafayımı tırlatmadılar, zindanlardamı yatmadılar !

O eser bu gün; geçtiği yollarda hem serpilerek hemde üstündeki kiri pası atarak, içindeki kabarcıklardan kurtularak, eski tecrübeler ve yeni metodlarla Arnova olarak karşımızda, yanımızda, elimizin altında, canımızın tahtında oturuyor.

Bu arada derdine derman olunmaya çalışılanlarında bir kısmı dertlere derman arayanlar gibi arada kaynayıp gitmedi de değil.

Eh bir noktada bilim şehidi olmakda var hesapta  milyonda birinin adı kalsada madalya zaten yok.

Modern Tıp oluşturuldu !

Artık bu işler öyle hızlı bir ivmede seyrediyorki değil beş-altı yüz yıl geride yapılanlar değil altı ay evvelki müdahaleler, çareler demode geliyor.

Uygulayıcılarda cahil durumuna düşmekten kurtulamıyor !

Daha insanlar emeklerken ilim yolunda, deneme yanılma  çabalarında kürek sallarken bu gün ulaştıkları kıyılara insanlığı getirdiler ama bir kısım insan indiği kıyının iklimine, suyuna toprağına uyamadı hala geldiği karşı kıyıyı özlüyor.

Yelkenin, motorun bilinmediği zamanlardaki çala kürek balık tutma tekniklerini sanki bir mucize yaratıyorlar havasında insanlara sokuşturmaya çalışıyorlar.

Bu günkü yaşam, kültür, bilinç, bilim düzeylerini es geçerek eski, çağdışı metodlarla ve alınmış mesafeleri yok sayarak ceplerini doldurmaya çalışıyorlar ve dolduruyorlar.

Muhatap oldukları yardıma muhtaç insanlara modası geçmiş usulleri ve  materyelleri sunarak onları yüzyıllar öncesi teknoloji ile avutmaya çalışıyorlar .

Onlara ilkel insan seviyesine mahkum ediyorlar.

Onlara taş devri insanı muamelesi yapıyorlar.

Aşağılıyorlar !

Modern ilaçlar yokken insanlığın sağlığı için yapılan bitkilerden, hayvanlardan “şifa verici”ler yapılmaya çalışılırken; şimdi  gene bitkilerden ve onu zehirlerinden arındırarak, tedavi dozajları ayarlanarak modern ilaçlar elde edildi.

Artık otları kaynatarak, ezerek, süzerek ilaç yapma devri kapandı.

Kan dolaşımı, hormonlar, bilinmezken, histoloji, patoloji yokken hastalıkları sınıflandırmak için yapılan adlandırmalara, Şakralara, odun sınıfı, ateş sıfını organ tanımlamalarına artık hiç gerek yok !

Niçin Şimdi Troid ,hipofiz, yumurtalıkların horman analiz testleri var, Röntgen var, MR var, Ultrason var daha neler neler var !

Ekranlara çıkıpta karın ağrısına bu, yürek çarpıntısına bu otlar, kilo vermek için üçü-beşi bir arada formüller sunmak.

Ve arkasından internette “at sepete” deyip çaresiz insanların umudunu kendi cebine para olarak kanalize etmek !

Nedir bunun kelime karşılığı ?

Bunu cahil-cühela takımı, mistik hezeyan sahibi hastalıklı fırsatçılar yapsa ne ala !

Tıbbiyede okumuş, uzman prof olmuş kişiler yapıyor !

Sahip olduğu mesleğe kendide inanmayan, insan sevgisinden mahrum meczuplar, fırsatçılar bunlar !

Denize düşen yılana sarılır derler ne kadar doğru!

Bunlara da derdine derman arayanlar sarılıyor!

Ne yapsınlar bir ümid !

Dertli olan deli Olur !

Genede ahlaksızlıktan iyidir !!

YORUM YAZ