Gelecek...

  • 0
  • 87
Yazı Boyutu:

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlar,tüm milletimize ve tüm dünya çocuklarına mutluluklar dilerim. Ulusal egemenliğimizin ve çocukların bayramının kutlandığı bu günde tüm dünya çocuklarına mutlu bayramlar dilerim .

Aşağıda sevgili kızım Berru’nun ödevi için kaleme aldığı güzel ve etkileyici bir yazı var.Sizlerle günün anlamına hitaben paylaşmak istedim .Keyifli okumalar diliyorum…

GELECEK
Çocuklar gelecek, onlar dünyadaki en önemli şeyler. Ek olarak , onlara iyi bir yaşam fırsatı sunmaktan daha önemli bir şey yoktur.

Çocuk Hakları Beyannamesi bunu sağlamak için var. Geçen hafta sınıfta Türkçe sunumlarımız vardı. Gruplardan birinin sunumu çocuk hakları ile ilgiliydi. Çocuk Hakları Beyannamesi'ndeki birçok maddeyi biliyor musunuz? Çocuk Hakları Beyannamesi'nde elli dört madde vardır. Bu makaleleri UNICEF sitesinde bulabilirsiniz. Dünyadaki ülkelerin çoğu Çocuk Hakları Beyannamesi'ni kabul etti. Lakin hala kabul etmeyen ülkeler var.

Çocuk işçiliği konusunda farklı bir görüşüm var benim. Evet yanlış ama çocuktan çocuğa değişebilir. 13-14 yaş ve üzeri çocukların eğitim hayatlarını aksatmadan çalışabilmeleri gerektiğini düşünüyorum çünkü olumlu katkıları olabilir. Örneğin, sorumluluk alma konusunda yardımcı olabilir veya okul masraflarının bir kısmını karşılayabilir. Örneğin, benim ailesinin maddi sorunları nedeniyle okulunu bırakmak zorunda kalan bir arkadaşım var. Ancak bazı insanlar çocukları çalışmaya zorluyor. Adil değil, hakları var, okula gidebilmeliler , yaşıtlarıyla vakit geçirebilmeliler ama o insanlar yüzünden iyi bir hayat yaşayamıyorlar. Bunun örnekleri için çok uzağa bakmanıza gerek yok. Ülkemizde de görebilirsiniz.

Çocukların düşünceli, yardımsever, destekleyici ve onlarla zaman geçiren bir aileye ihtiyacı vardır. Evet, belki aile onlara her istediğini veremeyebilir ama onlarla vakit geçirip onları mutlu etmeye çalışsalar bu yeterli. Çocukların çok fazla oyuncağa veya paraya ihtiyacı yok. Sevgiye, ilgiye ve aile sıcaklığına ihtiyaçları var. Bu en önemli şey. Bazı aileler bunu anlamıyorlar. Sürekli çalışıyorlar ve çocuklarına her şeylerini veriyorlar ama çocukların aileye ihtiyacı var, bankaya veya mağazaya değil.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çocuklara adayan Atatürk’ün izinde gitmek dileğiyle…

Berru Pirinççi

YORUM YAZ