Kimse Tamamen Hazır Olamaz

  • 0
  • 243
Yazı Boyutu:


Başına gelen her şeyden sorumlu olmadığın gibi, istediğin her şeyi de değiştiremezsin

Bazen, harekete geçmemiz gerektiğini bilir ama belirsizliğin endişesi üzerimize çullandığı için hiç bitmeyen analizlerin ve hesaplamaların ortasında hareketsiz kalırız.

Tanıdık olanın ışığından, bilinmezliğin karanlığına doğru o adımı atmadan önce, iki şeyden birinin olacağına inanmamız gerekiyor:

“Ya üstünde durabileceğin bir şey olacak ve yoluna devam edeceksin ya da uçmayı öğreneceksin.”


Belirsizlikten çekiniriz ama zaten hep belirsizlik içindeyiz.

Genç yaşta kansere yakalanan ünlü oyuncu Gilda Radner, iyileşmeye başlayınca, diğer hastalara umut versin diye bir kitap yazmaya başlar. Ancak kitabın ortalarına geldiğinde kanser yine kendini gösterir.

“Daha önce de depresyona girmiştim ama bu farklıydı” diye yazar Radner; “her şeyi, yani bütün o kemoterapileri, psikoterapileri, farkındalıkları ve zihin zenginleştirmesini doğru yaptıktan sonra, en mükemmel seçimlerin bile işe yaramayabileceğini görmek beni çıldırtmıştı.”


Kanser hastalarıyla çalışan terapisti Joanna ise zaten en başından beri bu kontrol duygusunun hayali olduğunu hatırlatır ona:

“Başına gelen her şeyden sorumlu olmadığın gibi, istediğin her şeyi de değiştiremezsin.”

Hiç birimiz ne olacağını bilemeyiz; sadece bir şeylerin olacağını ve ona uyum sağlamaya çalışacağımızı biliriz. Joanna'ya göre hayatın tadı buradadır ve bir isim verir ona: “Lezzetli muğlaklık”

Radner, ilk duyduğunda hoşlanmaz bu isimden. Ama kitabının ve hayatının sonuna geldiğinde terapistine hak verdiğini görürüz.


“Oysa kitabıma mükemmel bir son istemiştim,” diye yazar Radner, "bu nedenle önce en sondan başlamış ve kanseri yenen bir şampiyon olduğumu yazmıştım."

"Ama zor yoldan öğrendim; nasıl ki bazı şiirlerin kafiyeleri, bazı hikayelerin net bir başlangıcı, ortası ve sonu olmuyorsa benim hayatım da bu kitap gibi hep muğlaktı.”


“Hayat; sadece bilememek, uyum sağlamak, anı yakalamak ve ne olacağını kestiremeden o an için en iyisini yapmaktan ibaretmiş.Terapistimin dediği gibi; o lezzetli muğlaklıkmış hayat.”

YORUM YAZ