Türk Lokumuna Devlet Koruması

  • 0
  • 331
Yazı Boyutu:

 
Elastiki olacak. Dişin dokunduğunda esneyecek Biraz ısırınca ince bir ses gelecek.  Isırma anında kokusu yaygınlaşacak Dil değdiğinde kayganlığı hissedilecek. Ağzı, burnu rahatsız edecek yanı olmayacak.  
 
*
 
Çok iyi korunacak.Ona güzellik katan pudrası dökülmeyecek.Ölçüleri gözü etkileyecek.Sağından solundan fazlalık taşmayacak.Bir bakışta arzu uyandıracak.Ona sahip olma, tadına varma isteği yaratacak.Sergilendiği yer kendine yakışacak.Kuru, büzülmüş, ezilmiş, hırpalanmışı hiç görülmeyecek.  
 
***  
Klasik, uzun boyutlu, kokulu, aromalı…Her bir ayrı etiketlenecek.Alıcısının önüne gelene kadar özelliğini güzelliğinikoruyacak.İsmi dikkat çekecek, cisminin özelliği anlatılacak.Açıkta değil…Özel kutusunda ise daha çok özen gösterilecek, önemverilecek.                

***  
Öyle vitrine konulacak ki…Alıcısı temas edemeyecek.Açılır, kapanır sıhhî dolapta tazeliğiyle duracak.Satış yetkilisi yönetmelik hükümlerine uygun ambalajmalzemesiyle tüketiciye sunacak.           

**  
Sonrası lokumun tadına bakanın.Gerçek lokumu yerse damak keyfini yaşar, aklı hep ondakalır, bir yer, bir daha ister, sonra bir daha…Kutusunda açık bırakır, iyi koruyamazsa…Tadı kalmaz, ağza tat vermez.            

***  
Gümüş tepsilerde sunulan…İpek mendillere sarılan…Nikâh dairesinde lezzet dağıtan…Türk lokumu için tebliğ çıkarıldı.Artık değerini bulacak.Merdiven altında üretilip, nişasta, boya karıştırılmayacak.Tarihinden gelen hakkı verilecek.            

***  
Yani…Güzel bir kadın gibi bakılacak, korunacak, tadına varılacak.Son yıllarda Türk lokumunun itibarını har vurup, harmansavurduk.Bundan sonra değeri korunacak.Tebliğin hükümlerine yerine getirmeyen faaliyetten menedilecek.          

***
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aylarca üzerindeçalışıyordu.Türk gıda kodeksine uygun lokum tebliği Resmi Gazete’deyayınlandı.Şükür…Sağlıksız gıdamız kalmadı! 

 

YORUM YAZ
Arşiv