Geleneksel Japon Şifa Sanatı “ Jın Shın Jyutsu”

  • 0
  • 469
Yazı Boyutu:

Merhaba Sevgili Can’lar, Bizim İzmir ‘in Sevgili Okurları
GELENEKSEL JAPON ŞİFA SANATI “ JIN SHIN JYUTSU”
Eski zamanlarda bilge insanlar beden, zihin ve ruh arasında belirgin bir ayrım yapmazlardı. Hayatın, bütün organizmalarda ; bitkiler, böcekler, hayvanlar ve insanlarda tezahür eden tek bir Yaşayan güç vardır. Çinliler buna Chi yada Qi, Japonlar Ki, Hindular Prana, eski Yunanlılar ise Pneuma diye adlandırdılar. Yaşayan her şeyi harekete geçiren yaşam enerjisi sadece felsefi bir inanç değil, hayata ve şifaya yönelik pratik bir yaklaşımdır.

Bu adlarla adlandırdığımız yaşam enerjisi ile ilgili farkındalığımızı uyandıran, aslında içimizde binlerce yıldır uyuyan tohumları uyandıran bir yaşam sanatıdır Jin Shin Jyutsu. Platon’un dediği gibi “ Öğrenmek ve Hatırlamak”tır.

Günlük hayatın getirdiği koşuşturmaca ve gerilim yaşam enerjisinin akışını bozduğunda bundan hem bedenimiz hem zihnimiz , hem de ruhumuz etkilenir. Sadece kaygıya, korkuya , öfkeye, hüzne ve gösterişe yenik düşmekle kalmayız, dengemizi yitirerek hasta olma olasılığını arttırırız. Kısaca Jin Shin Jyutsu, yaşam enerjisi dengeleme sanatıdır. Ellerimizin basit dokunuşlarıyla; duygusal dengemizi nasıl sağlayacağımızı, ağrıları nasıl dindireceğimizi, akut ve kronik rahatsızlıkları nasıl ortadan kaldıracağımızı öğretir bize. Diğer tüm tedavilerle birlikte güvenle kullanabileceğimiz bir yöntemdir. Jin Shin Jyutsu sayesinde edineceğimiz faydalar katlanarak artar ve ne kadar sık kullanırsak , canlılığımız o kadar çoğalır , farkındalığımız yükselir.

Jin Shin Jyutsu’ yu her yerde ve her zaman , hatta otobüste giderken, bir iş toplantısında kimse fark etmeden uygulayabiliriz.

Evet nedir bu Jin Shin Jyutsu?
“Yaratıcı’nın, Şefkatli İnsan Aracılığı ile Uygulanan Şifa Sanatı” diyebiliriz. Binlerce yıl insanlar bu bilgiyi hem kendilerini iyileştirmek hem de başkalarınız şifa vermek için kullandılar. Fakat hemen her şeyde olduğu gibi kuşaktan kuşağa aktarılan bu farkındalık giderek zayıfladı ve sonun da ortadan kayboldu. Taki Japon 20 . yüz yılın başlarında Jiro Murai isminde bir Japon bilgesi tarafından biraz da zorunlulukların dayatması yüzünden yeniden su yüzüne çıktı.

Babası tıp doktoru olan Murai aşırı yemek yeme alışkanlığından dolayı 26(yirmi altı) yaşında ağır bir biçimde hastalandı. Doktorlar çare bulamadı. En sonunda Murai son arzusu olarak dağda bir külübeye götürülmeyi ve orada yedi sekiz gün kaldıktan sonra – o süre zarfında ölebileceğini düşünerek- gelip kendisini almalarını istedi. Bu yedi gün içinde oruç tuttu, meditasyon yaptı ve parmak mudraları kullandı. Bu süre boyunca bilinci gidip geliyor ve bedeni buz gibi soğuyordu. Ancak yedinci gün birden bedeni ateşi yükselmeye başladı . Murai şaşkınlıkla şifalandığını fark etti. Kendisi şifalandıktan sonra evsiz ve hasta insanlarla çalışmalar yapmaya ve şifa dağıtmaya başladı.

Peki nasıl uygularız Jin Shin Jyutsu’ yu ?
Öncelikle nefes çalışmaları yaparak. Fakat bu genelde yapılan nefes çalışması gibi değil. Önce nefes vererek kendimizi temizler , içimizde yer açarız ve böylece yeni nefesi kabul edebiliriz. Sonra ara kablolar olan ellerimizi kullanırız. Ellerimizi , parmaklarımızı yavaşça ilgili bölgeye koyar yada tutar asla güç ve baskı uygulamayız. Onların aracılığı ile enerjiyi gerekli yere aktarırız. Hepsi bu kadar işte. Ne kadar kolay değil mi?

Şimdi gelelim hangi parmak, hangi duyguyu temsil ediyor?
Murai’nin yaptığı araştırmalar her bir parmağımızın bedenimizin içindeki on dört bin dört yüz (14.400) fonksiyonunu etkilediğini göstermektedir.

Baş parmağın duygusu Endişedir. Endişeli olduğumuzda bu parmağımız hafifçe üç beş dakika tutar ve kendimizi rahatlatırız. Her bir parmak için aynı yöntemi kullanırız.

Yüzük parmak Kederi temsil eder. Doğal duygusal ritmimizi kaybettiğimizde ortaya çıkan ruh halidir
Orta parmak Öfkeyle ilgilidir . Beden ve ruhu birbirinden ayırabilecek kadar şiddetli , dengeleri alt üst eden bir güçtür.
İşaret parmak Korku dur. Tüm tutumların anasıdır, tüm olumsuz duygular ondan kaynaklanır.


Küçük Parmak Yargılama . Her gün karşılaştığımız tuzaklara karşı… hiçbir şekilde yargıda bulunmamalı . Bir şeyleri yada birilerin i karşılaştırma ve yarıştırma.
Yaşam Kaynağını Aktive etmek içinse baş parmaklar avuç içine.
Evet kıymetli Can’lar. Bu şifa çalışmasını uygulamanızı çok öneririm. Bende çok işe yaradı ve yarıyor. Haydi gelin sizde deneyin ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın. Bu bizi çok mutlu eder.
Sevgiyle kalın

BİLGİLENDİRME: BU MAKALE YALNIZCA BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. PROFESYONEL VE TIBBI TAVSİYENİN YERİNE GEÇMEZ. HERHANGİ YENİ BİR EGZERSİZ VEYA TEDAVİ PROGRAMINA BAŞLAMADAN ÖNCE LÜTFEN BİR SAĞLIK UZMANINA DANIŞIN.

YORUM YAZ
Arşiv