Kendi Kendine Yardım Methodu

  • 0
  • 429
Yazı Boyutu:
Merhaba Sevgili Can’lar, Bizimizmir‘in Sevgili Okurları

DORN METHOD ‘’ KENDİ KENDİNE YARDIM METHODU’’

Hep Doğu Tıbbı ile ilgili bilgileri paylaştık hadi gelin bu sefer de bir Alman çiftçi ve değirmen sahibi olan Dieter DORN ‘un insanlığa armağan ettiği bir yöntemden bahsedelim. 1938 Almanya- Lautrach doğumlu bir çiftçi eşinin sıkıntılarına çare ararken kendi formülünü bulmuş ve daha sonra bu uygulamayı çevresinde birçok insanda denenmiş. Akut siyatik ve bel ağrısından şikayetçi olan insanlar çok basit el hareketleri ile problemlerin çok kısa sürede yok olduğunu ve genellinin de tekrarlamadığına şahit olmuşlardır. Dieter Dorn, bu methodu otuz seneden daha uzun süre uygulamış ve bir çok öğrenci yetiştirmiştir.

BU method bel ve boyun ağrılarını geçirmenin yeni bir yöntemi omur ve eklemleri hizalayan, düzenleyen bir sistem. Dolayısı ile sinirleri rahatlatıyor. Kan dolaşımının sağlıklı olmasını , hücrelerin beslenmesini ve vücudun kendini yenileme sürecinin başlamasını sağlıyor. Omurga boyun yedi, sırt bölgesinde on iki, belde beş ve kalça bölgesinde birbirine kaynamış beş omurdan oluşur. Ve üç doğal kavise sahiptir. Bu sayede omurga üzerine düşen yük miktarı azalır ve esneklik sağlanır.Kişinin kendi dinamik hareketleri ve uygulanan bası ile önce bacak boyu eşitlenir. Leğen kemiği ve sakrum(kuyruk sokumu) paralelliği sağlanır . Hastalıkların büyük bir kısmı eğri leğen kemiği pozisyonundan kaynaklanır. Örneğin erkeklerin büyük bir çoğunluğu cüzdanını pantolonun arka cebine koyar işte bu leğen kemiğinin dengesini bozar ve hastalığa davetiye çıkarır. Boyun düzleşmesi ise son zamanlarda gençlerde ve bilgisayar başında çalışanların baş belası haline gelmiştir. Kişide migren, baş ağrısı, baş dönmesi , unutkanlık, bulantı , yüksek tansiyon, kulak çınlaması gibi problemlere yol açar.
Yüz kemiklerinin bu methodla hizalanması ‘’ diş sıkma, diş gıcırdatma, deviasyon’’ gibi problemleri en az seviyeye inmesini sağlayabilir. Bel ve boyun fıtığı, siyatik, diz protezi, kulak çınlaması gibi problemlerde ameliyata gerek kalmadan başarı ile uygulanan Dorn Method Almanya’da en çok kullanılan uygulamadır. Aynı zamanda bir çok sağlık sigortası şirketi tarafından da ödeme kapsamındadır. Bu basit egzersizleri öğrenen kişiler kendi kendine yardım edebilir ve ağrılarını , sıkıntılarını azaltabilir.

Dorn Method’tan Kimler Faydalanabilir?
Özellikle 7-17 yaş arası gençler teknolojik yaşama ait olan cep telefonu ve bilgisayar ile çalışanlar . Doğum sonrası bebekleri ile ilgilenirken yanlış hareket eden anneler, ev işi yaparken kendilerine zarar veren kadınlarımız.

Nasıl Uygulama Yapılır.
Öncelikle bacak boyunun eşitlenmesiyle. Pelvis kasının doğru kullanılmasın öğrenilmesi


Kimlere Uygulanmaz
Enfeksiyonlu hastalıklarda, iltihabı devam eden vakalarda, akut yaralanmalarda, dokuda iç kanama varsa, kötü huylu kansaröz şişliklerde, kalp hastalığı devam eden vakalarda, hamileliğin ilk aylarında, kırıklarda, hareket kabiliyeti olmayan insanlarda uygulanamaz.

Sevgiyle kalın

BİLGİLENDİRME: BU MAKALE YALNIZCA BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. PROFESYONEL VE TIBBI TAVSİYENİN YERİNE GEÇMEZ. HERHANGİ YENİ BİR EGZERSİZ VEYA TEDAVİ PROGRAMINA BAŞLAMADAN ÖNCE LÜTFEN BİR SAĞLIK UZMANINA DANIŞIN.

YORUM YAZ
Arşiv