Meridyenler Ve Rüyalar

  • 0
  • 322
Yazı Boyutu:
Merhaba sevgili Can'lar,

Merhaba Bizimizmir'in Sevgili Okurları

Meridyenlerden bahsederken rüyalardan söz etmezsek olmaz...

2000 yılı aşkın süredir rüyaları inceleyen Çin tıbbı, tekrar eden rüyaların sağlığımızın güçlü göstergeleri olduğuna inanıyor.

Ortalama bir insan hayatı boyunca yaklaşık 20 yılını uykuda geçirir ve 300.000 rüya görür.

Çin tıbbı, rüyaları Yin, Yang ve beş element teorisine göre analiz eder.

Rüya analizinde yer alan başlıca faktörler şunlardır: zaman, mevsim, renk,duygu,yer, rüyayı görenin sosyal durumu ve günlük aktiviteler. Çin tıbbında, sistematik ve mantıklı bir şekilde rüyaların anlamını ve yorumunu sağlığımız ve hangi değişiklerden geçtiğimiz ile ilişkilendirilir.

Genel olarak mutlu ve hoş rüyalar Qi'ni iyi aktığı ve önemli bir sorun olmadığını gösterir. Tekrarlayan kabuslar ve sıkıntılı rüyalar. Kızgın, heyecanlı, korkmuş, üzgün olduğumuzda genellikle Qi akışında bir sorun olduğu anlamına gelir.

Rüya görmek kalpte depolanan Ruh ( Shen) ile yakından ilişkilidir. Kalp meridyeni deki Qi enerji akışı dengeli ise Ruh ta sabittir. Bu nedenle insanlar huzurlu uyur ve hoş rüyalar görürler. Enerji akışı yetersiz ise kişi rüyasında ateş görür; rüyayı yaz mevsiminde görüyorsa volkanik patlamalar görür. Çünkü kalp meridyeni ateş elementiyle ilişkilidir.

Karaciğer ve meridyeni odun elementiyle ilişkilendirilir, bu nedenle ormanlar ve ağaçlarla ilgili rüyalar, karaciğer meridyeni aşırı aktif olduğunda kızgın olduğumuzda ortaya çıkar.


Safra Kesesi Meridyeninin uyku süresinde etkisi vardır. Burada Qi enerjisi eksikse, kişi sabah çok erken uyanır ve tekrar uyuyamaz. Bu durumda kişi kavga ve intihar etme gibi rüyalar görebilir.

Akciğer Meridyeninde Qi enerjisi fazla ise ağlama ve savaş rüyaları görebiliriz. Enerji yetersiz ise beyaz nesneler ve ölümcül olayları rüyada görür. Beyaz Çin felsefesinde metal elementinin rengi beyazdır. Metal Akciğer meridyeninin elementidir.

İnce Bağırsak Meridyeninde Qi enerjisi fazla ise kalabalıklar içinde olma Kalın Bağırsak Meridyeninde enerji fazlalığı ise kavga etme ve yaralanma rüyaları görmeye neden olur.

Dalak Meridyeni'nin de Qi enerjisi yetersiz ise acıkma, yemek yeme isteği.

Mide Meridyeni'ninde enerji yetersiz ise rüyada üzerinde yemeklerle dolu sofralar görürüz.

Böbrek Meridyeni'ninde Qi eksik ise bir gemi kazasından sonra yüzmek yada boğulmak üzere olduğumuzu görüyoruz. Böbrekle ilişkili duygu korku'dur. Qi fazla ise omurganın vücuttan ayrıldığına dair rüyalar görebiliriz.

Böylece rüyalarımıza dikkat edersek vücudumuzun sesini de dinlemiş oluruz. Enerji akışını düzenleyerek sağlığımızı hastalıklardan koruyabiliriz.

İyilik ve sağlıkla kalın

YORUM YAZ
Arşiv