Moksa(Moxa)

  • 0
  • 869
Yazı Boyutu:Merhaba Sevgili Can’lar, Bizim İzmir ‘in Sevgili Okurları.

Bugün size Uzak Doğu Tıbbında kullanılan moksadan bahsetmek istiyorum.

MOKSA(MOXA)


Moksa namıdeğer Pelin otu. Moksa ‘Yanan Bitki’ anlamına gelen Japonca mogusa veya mo kusa kelimesinden türetilen bir terimdir. Moksa yünü de kömür çubuğuna preslenmiş moksa’ya kadar pek çok biçimde bulunabilir, ancak her zaman pelin bitkisinden (Artemisia vulgaris veya artemisia argyii) elde edilir. Bunlar yakılır ve vücudunuzun hareket noktalarını ısıtmak ve belirli septomları hafifletmek için kullanılır. Moksa ; Qi’yi (hayat enerjisini) dolaştırmak ve kanı arttırmak için 12 ana meridyeni kullanır. Genel sağlığı geliştirmeye ve hastalıklar önlemeye yardımcı olur. Genel sağlığı korumak için soğuk Yang’ı ısıtma ve soğuk patojenleri temizleme yeteneğine sahiptir. Geleneksel doğu tıbbıda Yin ve Yang kavramı birbirini dengeler fakat dengesizlik baş gösterdiğinde hastalığa neden olabilir. Gelin Moksaya daha yakından bakalım…

PELİN OTU NEDİR?
Pelin veya artemisia , compositae ailesinden bir bitkidir. Ve Volksgruss (alman kazı), Jınchangui Jjimchi(Kore istiridye çorbası) ve kusazuke(bir Japon tatlısı) gibi çeşitli yemeklerin yapımında kullanılır. Moksa olarak da adlandırılan pelin, anahtar elementtir. Pelin yaprakları toplanır ve iki sene gölgede kurutulur. Ve sonra moksa (tütüsü) adı verilen ve yakılan ve kullanılan küçük parçalar halinde öğütülür ve yakı biçimi verilir uygulama bölgesinde bir miktar kızarıklık görülene kadar birkaç dakika veya bir dakika boyunca yerinde tutulur, bir başka yöntem ise moksa çubuğunun bir akupuntur iğnesine bağlanmasıdır.

Çubuk (puro) moksa: yakının yeni versiyonu diyebiliriz. Yanabilen bir karton şerit üzerine gevşek pelin otu(moksa) konularak moksa noktlarında kullanılmadan önce yakılmasıyla gerçekleştirilir.

Moksa Yünü: Hastanın göbek deliğine tuz konup biraz moksa yünü yoğularak külah haline getirilip tuzun üzerine konulur. Moksa yününün boyutu problemin durumundan farklıdır.
Moksa Qi ve kan oluşturur
.
MOKSA NASIL KULLANILIR
Puro şeklinde moksa kullanıyorsanız Moksayı cildin 3 cm uzağına yaklaştırarak kullanın. Diğer moksa çeşitlerinde ise fotoğraflarda ki gibi kullanılır .


NASIL HİSSETİRİYOR?
Çoğu hasta için moksa ( yakı), süreci bir ısı seli gibi hissedilir. Isı uygulayıcının kullandığı JİNGLOU meridyeninden yayılır. Bunu hissederseniz, bu normaldir ve istenilen sonuçtur. Kan dolaşımımını düzenlemek. Bazı hastalar için moksa ( yakı) tedavisi hoş bir şekilde rahatlatıcı ve sakinleştirici bir deneyimdir.

YAKININ KOKUSU VAR MIDIR?
Yakı kullandıkça duman çıkarır ve güçlü , keskin bir kokuya neden olur. Pelin otundan yapılan moksa hala yanıyor ve çok fazla duman çıkıyor olsa da, mükemmel bir seçimdir. Bu koku aynı zamanda ruhsal bir arındırmayı da sağlar. .. Bu yüzden mükemmel bir seçimdir. Ancak bazı hastalar Pelin otunun parlak ve keskin kokusundan rahatsız olabilirler.

MOKSA (YAKI) ZARAR VERİR Mİ?
Direkt Moksa (Yakı) işlemine bağlı olarak, yakının ağzının kaynağı büyük ölçüde nasıl tedavi edildiğinize bağlıdır. Direkt YAKI ‘’Doğrudan’’ bir tedavi yaklaşımıyla moksa esas olarak çıkarılmadan önce kendi kendine yanacak ve tedavi bölgesinde kabarcıklanmalara ve yara izlerine neden olacaktır. Sonuçta yaşadığımız acı rahatsız edici olabilir.

Dolaylı Moksa(yakı)
Bu yöntem, cilde temas etmeyen bir yöntemdir. Bu nedenle bu ısı yöntemi ağrıya neden olmaz. Çoğu insan, cilde dokunulmadığı için bu giren ısıyı rahatlayıcı bulur. Birçok romatolog, daha düşük ağrı ve yanma riskinden dolayı bu yöntemi kullanır.

MOKSA NE İÇİN KULLANILIR?
Moksa , hastalığın soğuk patojenlerden veya qi yang eksikliğinden kaynaklandığı durumlarda faydalı olabilir. Diğer yandan moksa tedavisinde hasta tedavi yatağında yatarken hoş bir ısınma hissi ile birlikte koku ile rahatlama hisseder. Vücudu ısıtır : geleneksel doğu tıbbına göre , vücut şu anda ‘’soğuk tip’’ olduğunda , vücutta soğuk bir kez oluştuğunda bir çok aku kanalında kalır ve sorun oluşturur ve soğuk algınlığı ile ilişkili hastalıkları çoğaltır. Moksa, Qi ve kan akışını teşvik eder ve destekler. Bu nedenle kan ve qi durduğunda ortaya çıkan ağrıyı geçirmekte yardımcı olabilir. Özellikle jinekolojide adet krampları yaşayan kadınlar için çok kullanılır . Moksa tedavisinin bağışıklık fonksiyonunu arttırdığı, beyaz kan hücrelerini iyileştirdiği, anti-inflamutuar sitokinleri ve antikor üretiminii arrtırdığı ve bağışıklığı geliştirdiğini göstermiştir. Sadece kendinizi depresyonda hissetiğinizde size yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sisteminin tehlikeye girdiği hastalıklarla da savaşmanıza yardımcı olabilir.

Akupunktur noktalarını uyarır. Moksa, makat bebeği çevirmeye yardımcı olan küçük ayak parmağı gibi belirli akupunktur noktalarını uyarmak için de kullanılır. Bazı sindirim bozukluklarına yardımcı olan göbek deliği gibi vücudun belirli noktalara (iğneli akupunktur için uygun olmayan) uygulanır. Qi ve kan oluşumuna destek verir. Bağışıklık fonksiyonlarını arttırdığı kanıtlanmıştır. Beyaz kan hücrelerini iyileştirir.

Eklem ağrısı
Hazımsızlık
Organ prolapsusu
Gastrointestinal sorunlar
Manstrüel krampları
Akut ve Kronik ağrı
Uyku sorunları
Baş ağrısı ve migren
Stres, kaygı
Kısırlık

Yeni doğmuş bir bebek baş yerine rahim içine ayak veya alt kısım önce yerleştirildiğinde, doğum sırasında makat pozisyonunu düzeltmek için sıklıkla kullanılır. Moksa , bir bebeğin tıbbi yardım almaya gerek duymadan makat halinde gelmesini kolaylaştırmak için etkili bir yöntem olduğunu kanıtlanmıştır.

MOKSANIN RİSKLERİ VAR MI?
Moksa kullanımı Çin/Doğu tıbbında iyi belgelenmiş ve onaylanmıştır ve teşfik edilmektedir. Bununla birlikte uygulama hatası olarak özellikle doğrudan moksa uygulaması cildin yanmasına, haşlanmaya, yara izine ve cildin solmasına neden olabilecek yanıkları içerir. Hamilelerde ilk uygulamaların uzman tarafından yapılması tavsiye edilir. Ayrıca pelin otu alerjisi, duman alerjisi, astım gibi bir akciğer rahatsızlığı olanlarda dikkat edilmelidir.
Moksa kullanımı doğru yapıldığında 12 meridyene nufüz ederek meridyen kanallarındaki enerjinin etkin şekilde dolaşmasına da yardımcı olur.

Akupunktur gibi, ‘moksa’ uygulamasının güvenliği ve etkinliği bilinmektedir. Çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için moksa kullanımı geleneksel Çin ve Doğu Tıbbında binlerce yıldır önemini korumaktadır. Kan hedefleme terapilerinin sağlığı önemli ölçüde etkilediği bilinmektedir. Moksa neredeyse herkesin kullanabileceği alternatif tedaviler için harika bir seçimdir. Akupunkturun yanısıra yakı, diğer tedavilerden başarı elde edemeyen kişiler için faydalı olabilir. Bu nedenle , hem geleneksel hem de holistik terapileri takiben çeşitli sağlık sorunlarından henüz yeterli düzeyde iyileşme yaşamamış kişiler için şiddetle tavsiye edilir. Birkaç tedaviden sonra , hasta yakının etkisi ve akuupunktur ile yakıyı nasıl tamamladığını hissetmeye başlamalıdır.

MOKSA’YI KENDİME YAPABİLİR MİYİM?
Moksa (Yakı) aynı zamanda geleneksel Çin ve Doğu Tıbbında bir tür tıbbi uygulamadır. Diğer tıp uzmanlıklarında olduğu gibi. Bu konuda uzman olan doktor yada GÇT ile lgili eğitim alan kişilerce uygulanması hayati önem taşır.

BİLGİLENDİRME:
BU MAKALE YALNIZCA BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. PROFESYONEL VE TIBBI TAVSİYENİN YERİNE GEÇMEZ. HERHANGİ YENİ BİR EGZERSİZ VEYA TEDAVİ PROGRAMINA BAŞLAMADAN ÖNCE LÜTFEN BİR SAĞLIK UZMANINA DANIŞIN.

YORUM YAZ
Arşiv