Saçlar Ve Spiritüel

  • 0
  • 1.951
Yazı Boyutu:Merhaba Sevgili Can’lar, Bizim İzmir ‘in Sevgili Okurları

Bugün Spiritüel ve Saç arasında nasıl bir bağ var? Bir bakalım ister misiniz? Son günlerde bu konuya dair merak arttı...

Saç modellerimiz sadece bir trend olabilir ama araştırırsak, kendimizi, insan canlılığı için en değerli enerji kaynaklarından birinden kendimizi mahrum bıraktığımızı görebiliriz ‘’ Yogi Bhajan


Düşünün bir kez saçlar başımızı süslemekten başka ne işe yarıyor?
İnsan, büyüdükçe kafasında daha uzun saç çıkan tek varlık. Saçlarımızın uzamasına engel olmazsak belirli bir uzunluğa geldiğinde uzama kendiliğinden durur. Uzamanın durduğu nokta bizim için en doğru uzunluktur. Beden bunu bilir. Yoga açısından bakarsak saç, canlılığı, sezgiyi ve huzuru arttıran Kundalini Enerjisini (yaratıcı yaşam enerjisi) yükseltmeye yardımcı olabilecek doğanın müthiş bir armağanıdır.

Kadim uygarlıkların bir çoğunda insanlar saçlarını kesmiyorlardı . Buna kültürlerinin bir parçası olarak bakıyorlardı. Kölelerin saçları kesilirdi örneğin bu bir ceza idi. Saçı kesilen kişinin gücünde azalacağı ve isyan çıkarmayacağı inanışı vardı.

Alın bölgesinde bulunun kemikler gözeneklidir ve ışığı epifiz bezine iletme işlevini görür, bu da beyin aktivitesinin yanı sıra troid ve cinsellik hormonlarını da etkiler. Üçüncü gözü kaplar ve sezgi ve ince bilgiyi engeller. İşte bu yüzden alnı kaplayan kahküller kesilirdi.
Cengiz Han Çin’i fethettiğine Çinli’leri kendilerinin boyundurluk altına alınmasına izin vermeyecek çok bilge ve zeki bir halk olarak görüyordu. Onları aşağılamanın en iyi yolu , ülkedeki tüm kadınların saçlarını kesmelerini ve kahkül takmalarını zorunlu kıldı. Çünkü bunun onları daha çekingen ve kolay kontrol edilebileceğinden emindi. Kabileler ve toplumlar fethedildikçe saç kesimi o kadar yaygınlaştı ki birkaç nesil sonra saçın önemi kayboldu ve saç stilleri moda konusu haline geldi.
Yogi Bhajan saç bilimi uzmanı olarak Amerika’ya geldiğinde öğrettiği ilk teknolojik bilgi saç bilimiydi. Başınızdaki saçın tam ve olgun uzunluğa gelmesine izin verirseniz , fosfor, kalsiyum ve D vitamini üretir ve beynin üst kısmındaki iki kanal yoluyla lenfatik sıvıya ve sonunda omurilik sıvısına girer. Bu iyonik değişim daha etkili bir hafıza yaratır ve daha fazla fiziksel enerji, gelişmiş dayanıklılığı ve sabırlı olmayı sağlar.

Eğer saçları kesmeyi seçerseniz , bu sadece ekstra enerjiyi beslemeyi kaybetmekle kalmayıp, aynı zamana vücudunuzun, kesilen saçı sürekli olarak yeniden uzatmak için büyük miktarda hayati enerji ve besin sağlaması yol açar. Ayrıca kıllar antenlerimizdir. Onlar sayesinde , güneş enerjisini veya Pranayı toplayan ve beyin meditasyon ve görselleştirme için kullandığımız kısım olan ön loblara yönlendiren antenlerdir. Bu antenler bize daha fazla miktarda süptil , kozmik enerji getirecek kanallar görevini görür. Saç uçlarınında yeni antenlerin oluşması, saçınızın en son kesildiği tarihten itibaren tam üç yıl sürer.

Kundalini Saç Bakımı
Antik Çağda, (Hindistan’da ) Rishi, vücuttaki enerji ve prana akışını kontrol etme kapasitesine sahip olan kişiydi . Rishi, gün boyunca beyin hücrelerine enerji vermek için saçını başının tepesinde toplayan ve geceleri tarayan bilge kişi olarak bilinir. Bir ‘Rishi Düğümü’ manyetik alanınıza (aura) enerji verir ve beyninizin merkezindeki epifiz bezini uyarır.

Epineal bölgenizin bu aktivasyonu, daha yüksek entelektüel işleyişin ve aynı zamanda daha yüksek ruhsal algının gelişmesinde merkezi olan salgıyla sonuçlanır.

Saç gün boyunca Güneş enerjisini , geceleri de ay enerjisini emer. Saçları gündüzleri tepede , geceleri de salık tutmak bu sürece yardımcı olur. Geceleri saçlarınızı örmek, elektromanyetik alanınızın gündüzden dengelenmesine yardımcı olacaktır.

Kırılmış (Çatallaşmış) Saç Uçları
Gevşek , dağınık saçlarda kırık uçlar oluşabilir. Bhajan, onları kesip ve antenlerinizi kaybetmek yerine, ertesi sabah yıkamadan önce emilebilmesi için saçlarınıza gece boyunca az miktarda badem yağı sürmenizi öneriyor. Gün içerisinde saçlarınızı başınızın üzerinde toplayıp bir örtü ile korumanız antenlerinizin iyileşmesine yardımcı olacaktır. Eğer uzun saçlarınız varsa , temiz ve tepenize doğru kıvrılmış haldeyken mi, yoksa aşağıda salık haldeyken mi daha iyi hissediyorsunuz? Deneyimleyin ve farkı görün. Hatta deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız ne çok seviniriz…

Saçlarınızı yıkadıktan sonra eğer mümkünse güneşte oturmak ve temiz , ıslak saçınızın doğal olarak kuruması sağlamak hem de fazladan ‘D’ vitamini almasına izin vermektir. Yogiler genellikle saçlarını her yetmiş iki saatte bir yıkarlar. Duyguların işlemesine yardımcı olmak için üzüldükten sonra saçlarınızı yıkamak faydalı olabilir. Ayrıca yogiler saçlarınızı taramak için tahta bir tarak kullanmanızı tavsiye eder, çünkü bu , saç derisine çok fazla dolaşım ve uyarı sağlar ve ahşap saçın beyne giden enerjisinin kaybına neden olan statik elektrik yaratmaz. Saçınızı ve saç derinizi önden arkaya, arkadan öne, sonra sağdan sola birkaç kez tararsanız, bunun sizi tazelediğini göreceksiniz. Günün tüm yorgunluğu gitmiş olacak. Kadınlar için saçların günde iki kez bu teknikle taramaları gençliğin , sağlıklı bir adet döngüsünün ve iyi görme yeteneğinin korunmasına yardımcı olabileceği söyleniyor. Kelseniz ve kelleşiyorsanız, saç enerjisinin eksikliği daha fazla meditasyonla giderilebilir. Saçınızda gümüş telleri buluyorsanız gümüş ve beyaz rengin yaşlanmayı telafi etmek için vitamin ve enerji akışını arttırdığını unutmayın. Yaşlandıkça daha iyi bir beyin sağlığı için saçlarınızı olabildiğince doğal ve sağlıklı tutmaya çalışın.
Şu ana kadar hep saçlardan bahsettik . Şimdi isterseniz gelin biraz da vücuttaki kıllardan kısaca konuşalım ki sıkılmadan okuyun. Bacaktaki kıllar salgı sistemini düzenler ve kişinin elektromanyetik alanını dengeler. Koltuk altındaki kıllar, parasempatik ve sempatik sinir sistemlerinin bir araya geldiği çok hassas bölgeyi korur; bu beyninizi ve enerji seviyenizi etkiler. Kaşlar gözleri güneşten ve terden korur. Erkeklerde sakallar çenedeki ay(dişilik) merkezini kaplayarak onları aşırı ay enerjisinden korur. Tekrardan buluşmak dileyi ile…
Sevgiyle kalın

BİLGİLENDİRME: BU MAKALE YALNIZCA BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. PROFESYONEL VE TIBBI TAVSİYENİN YERİNE GEÇMEZ. HERHANGİ YENİ BİR EGZERSİZ VEYA TEDAVİ PROGRAMINA BAŞLAMADAN ÖNCE LÜTFEN BİR SAĞLIK UZMANINA DANIŞIN.

YORUM YAZ
Arşiv