Su- Jok

  • 0
  • 300
Yazı Boyutu:

Merhaba Sevgili Can’lar, Bizim İzmir ‘in Sevgili Okurları

Bugün İhtiyacınız olduğunda kullanabileceğiniz uzakdoğu şifa çalışmalarından olan SU-JOK Terapisi hakkında konuşalım istiyorum . Akupunktur ve akupresür yaygın olarak bilinen iki yöntemdir. Alternatif tedaviler ve dünya çapında kabul görmüş uygulamadır. Ek olarak çok sayıda benzer aku terapisi vardır ve kullanılmaktadır. Örnek olarak akupunktur(bası), elektroakupunktur, lazer ponksiyonu, su terapisi, renk (kromo)tedavisi, tohum terapisi, akupunktur yakısı(moksa) , kulak akupunkturu, refleksiyoloji.

Akupunktur, insan vücudundaki enerji akışındaki dengesizliği düzelterek hastalıkları iyileştirmeyi amaçlar. Terapinin temel prensibine göre enerji, insan vücudunda meridyenler boyunca sürekli olarak akar. Bu meridyen kanallarının üzerinde bir çok aku noktası vardır. Bu aku noktalarının özel teknikler kullanarak iğnelerle uyarılması, meridyenler boyunca enerji akışını düzenler ve hastalık tedavi edilir.

İğne kullanmak yerine aynı aku noktalarına bası (basınç)baş parmak veya herhangi bir nesne (tohum, akupresür kalemi…v.b) yardımı ile bası uygulanırsa bu tedaviye akupresür denir. Su-Jok akupunktur terapisinin değiştirilmiş versiyonudur.

Klasik akupunkturda aku noktaları baştan ayağa kadar tüm vücudun çeşitli yerlerinde bulunur ve başlangıcından günümüze iğnenin yerleştirilmesi için kullanılmaktadır. 1987 yılında , Kore’den Prof. Park Jae Woo tarafından çığır açan bir araştırma, insan ellerinin ve ayaklarının tüm vücudun bir kopyası olduğunu ve ellerde/ayaklarda vücut keskin noktalarının tam karşılığının bulunduğunu ortaya çıkardı. Prof. Park, buluşuna Su-Jok akupunkturu adını verdi. Su-Jok , Korece el ve ayak anlamına gelen bir kelimedir ve eller ve ayaklardaki aku noktalarını kullanan akupunktur anlamına gelir.
Su-Jok akupunkturu, tedaviyi çok basit aynı derecede etkili hale getirerek klasik akupunktur uygulamasında devrim yarattı. Su-Jok akupresürde kullanılan iğneler , klasik akupunkturda kullanılan iğnelerden daha küçüktür ve avuç içi/ayak üzerine çok az derinlikte yüzeysel olarak batırılır. Basit bir uygulama olmasını yanı sıra hem hasta hem de terapist için uygulaması son derece kolaydır. Enerji akışını dengelemek amacıyla aku noktalarını uyararak tonifikasyon(enerji artışı) veya sedasyon( enerji azalması) elde edilmektedir. Bu noktalara mikro mıknatıs, Su-Jok kalemi, Su-Jok yüzüğü, tohum veya renk uygulamasıyla aynı etkinin elde edilebileceği bulunmuştur.
Su-Jok uygulama ortamına bağlı olarak manyeto/tohum/renk terapisi olarak bilinir. Mikro mıknatıslar dışında, karabuğday, methi, bezelye, bamya tohumu, elma çekirdeği,karabiber, karanfil , ceviz v.b. kurutulmuş tohumlar cerrahi yapışkan bantlar yardımıyla vücut yüzeyine yapıştırılır. Bioenerji akış ve noktaya uyguladıkları basınç enerjisi sayesinde aku noktasındaki enerji dengeleme işlevini yerine getirirler. Terapistin tedavisine göre günde birkaç saat uygulanır ve üzerlerine yarım yada bir saat aralıklarla parmakla bastırılmalıdır. Her gün tohumlar değiştirilmeli ve kullanılmış tohumlar atılmalıdır.

Aku noktalarına mikro mıknatıslar, tohumlar yerine renklerde kullanılabilir. Kullanılan rengin türüne ve uygulama süresine terapist tarafından belirli prensipler doğrultusunda karar verilir

Su-jok hemen her yaştan insanını kolayca öğrenip uygulayabileceği yüksek etkili bir akupresür yöntemidir. Dünyada Kore akupunkturu olarak bilinmektedir.

Su-Jok’un Yan Etkisi Varmı dır?
Yan etkisi yoktur. Su-Jok yanlış uygulanırsa ağrı o anda dinmez ancak asla başka bir ağrı oluşturmaz, başka bir organı etkilemez.

BİLGİLENDİRME: BU MAKALE YALNIZCA BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. PROFESYONEL VE TIBBI TAVSİYENİN YERİNE GEÇMEZ. HERHANGİ YENİ BİR EGZERSİZ VEYA TEDAVİ PROGRAMINA BAŞLAMADAN ÖNCE LÜTFEN BİR SAĞLIK UZMANINA DANIŞIN.

YORUM YAZ
Arşiv