Erkeklerin Bilmesi Ve Uygulaması Gerekenler

  • 0
  • 1.478
Yazı Boyutu:

Gebelikte erkeklerin bilmesi ve uygulaması gerekenler

Bizim İzmir.net portalının değerli okuyucuları

Bu hafta sizlerle paylaşmak istediğim konu gebelik sürecinde biz erkeklerin nelerle karşılaşacağı, bunların nedenleri ve nasıl davranılması gerektiği…

Site editörümüz, değerli dostum Mehmet Kurt un önerisiyle, yazılarımdaki bilimsel içerikleri biraz daha tıp dilinden uzaklaşarak sizlere yansıtmaya çalışacağım.

Mehmet Kurt unda yazısında bahsettiği gibi erkek olmak zor zenaat! Ama eşler gebe kalınca aslında biraz daha zorlaşmak zorunda olmalı diye düşünüyorum.

Eşlerin yaşantısında en özel dönemlerden biri olan gebelik sürecinde kadındaki yapısal ve psikolojik değişiklikler erkeklerin tutum ve davranışlarını da etkiliyor.

Gebeliğin başlamasıyla birlikte artan hormon düzeylerinin etkisinde kadında göğüste gerginlik, hafif bel ağrısı uyku hali erkeklere yansıyan ilk değişiklilerden sadece birkaç tanesi… Bir çok kadında sabahları daha yoğun olan bulantı ve bazen kusmalarda ilk yaklaşım, yağlı yememek , kokulu ortamlardan uzak durmak (sigara kokusu dahil !),bol sulu gıda almak, üç öğün değil altı öğün az yemek … Burada evdeki yaşantının nasıl değişmeye başlayacağını hissedebiliyorsunuz!

Bulantısı olan hamile hızlı bir şekilde yataktan kalkmamalı ve yatakta iken bir şeyler atıştırmalı. Birçok yabancı kitapta önerilen ;(erkeklerin kahvaltıyı yatağa getirmeleri!)Bu ifadeyi tıp fakültesi öğrencisiyken ilk okuduğumda, türkçeye çevirirken (yatağın kenarına tuzlu çubuk konmalı! )diye yazdığımı ancak şimdi itiraf edebiliyorum.

Düşük tehdidi çiftlerin gebelik sürecinde gereğinden fazla korktukları konulardandır. Gerçekte de on gebelikten biri düşükle sonuçlanmaktadır. Ama ilk üç ayda düşen çocukların % 60 ından fazlasında kromozom anomalisi (sakat bebek)saptandığı da yadsınamaz bir gerçektir.

 Gebelikte kanama ve ağrı olmadığı durumlarda cinsel beraberliğin sakıncası yoktur. Kanlı akıntılar geçtikten 5-6 gün sonra belirlenen ek risk olmadığı durumlarda cinsel beraberliğe izin verilir.

Eşlerin çalışma koşulları uygun oldukça gebelik takiplerine birlikte gitmeleri, gebelik muayenelerinde karşılarına çıkacak olumlu ve olumsuz koşulları beraber değerlendirmeleri önemlidir. Hamilelikte artan hormon düzeylerinin gebeyi ne kadar duyarlı, hassas ve alıngan yapacağını unutmamalıdır. Fakat küçük, basit şeylerinde gebeyi çok fazla mutlu edebileceğini vurgulamalıyız.

Yüz bebekten yaklaşık üç tanesinde sakatlık saptanır. Akraba evliliği olmasa da, her iki tarafın ailesinde kalıtımla geçen hastalıklar konusunda doktora bilgi verilmelidir.

Gebeliğin ilk üç ayı bittiğinde gelecek bebeğin cinsiyeti merak konusudur. Bebeğin dişi veya erkek olmasını belirleyen erkeğin spermleri olduğunu sanırım çoğumuz biliyoruz. Cinsel beraberlikte anne rahmine ulaşan milyonlarca spermin yarısı dişi (x)yarısı erkek (y)kromozomu taşır. Yumurta sadece dişi (x) kromozomu taşır. Erkek sperm yumurtayı döllerse  bebek erkek, dişi sperm yumurtaya ulaşırsa bebeğin cinsiyeti dişi olacaktır. Kısacası ağlanacak bir durum varsa ki artık çağımızda olmamalıdır ; Hürrem Sultan değil,Muhteşem Süleyman ağlamalıdır!

Gebelikte beslenmeye özen gösterilirken abartıya kaçılmamalıdır. Genellikle gebelik öğrenilir öğrenilmez yakın çevreden beslenme ile ilgili öneriler ve uyarılar gelmeye başlar. Hamilesin, çift canlısın… ,daha fazla yemelisin…,hemen bol süt içmeye başlamalısın…,vb .Ne yazık ki bu öneriler iyi niyetli olsa da doğru değildir..

Gebelikte alınan kilolar nereye gidiyor? Doğum zamanı bebek ortalama 3-4 kilo, plasenta (eş)900 gr, bebeğin içinde yüzdüğü su (900 gr),büyüyen rahimin ağırlığı 900 gr, kan sıvısındaki artış birkaç kilo , memelerde büyüme ve vücut yağında artışla birlikte toplam 9-12 arası kilo alınır.İlk 24 haftada vücut ağırlığındaki artış  4-5 kiloyu geçmemeli sonra da haftada yarım kilo civarında kilo alınmalıdır

40 hafta süren gebelik boyunca haftada yarım kilo alınırsa doğum zamanı 20 kilo alınmış olur.Bir bardak suyun 200 gr olduğunu unutmamalı ve gebeyi aşırı dozda yememesi için uyarmamalıyız.

Hamilenin günlük alması gereken toplam 2300 kaloridir. Fındık, fıstık dolu büyük bir çerez tabağıyla 5000 kalori alacağımızı düşünmeliyız. Birkase puding ile 500 kalori alırken, bir saat yürüyüşle 500 kalori atabiliyoruz

Bebeğin kemikleşmesinin yoğunlaştığı 16. Haftadan itibaren günde bir litre süt ürünü tüketilmelidir(süt, muzlu süt, yoğurt, ayran, muhallebi vs.).Daha önceki dönemde istemiyorsa gebenin süt içmeye zorlanması tiksinmeye neden olabilir ve sonraki dönemlerde gereken süt ürünü tüketimi zorlaşır.

Rahim hızla büyürken tutan bağların gerilmesi kasık ve bel ağrılarına, bacaklarda kramplara yol açar. Bunların en önemli nedenlerinin yorgunluk ve stres olduğunu biz erkekler bilmeliyiz. Bacaklarda krampların tedavisinde kalsiyum ve magnezyumun yanında bacaklara masajın da önemli bir yeri vardır. Bacaklarda krampların gece üçlerde gebeyi uykudan uyandırabildiğini düşünürsek,eşlerinde  masaj için uykusuz kalabileceğini göz önünde bulundurmalıyız!

Gebeliğin son üç ayında erken doğum şansı yaklaşık onda birdir. Stressin erken doğumu tetikleyen en önemli faktör olduğunu söylemeliyiz.  Bu dönemde yorgunluk, ağır kaldırmak , yolculuklardan uzak durmak önlem almamız gereken faktörler arasındadır.Cinsel beraberlikte kondom kullanılması önerilir,çünkü menide bulunan prostoglandin rahimi kasarak erken doğumu tetikleyebilir. Nasıl emzirirken rahim kasılıyorsa meme başı uyarısı rahim kasılmasını etkileyebilir.

Gebelikte karşımıza çıkan cinsel yolla bulaşan hastalıkların, uçuk (herpes) ve genital siğillerin doğum zamanını ve doğum şeklini etkileyeceğini vurgulayalım. Kondomun birçok cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korurken genital siğillere karşı her zaman korumadığını unutmayalım.

Sigara içen annelerde düşük kilolu bebekler sık görülür. Ayrıca erken doğum, bebeğin bağışıklık sisteminde yetersizlik ve çocukluk çağında sık solunum yolu enfeksiyonlarını da düşünmemiz gerekir. Müstakbel babanın annenin yanında sigara içmesinin sakıncalarını vurgulamakta yarar vardır.

Bahsettiklerimiz; erkeklerin gebelik sürecinde bilmeleri ve uygulamaları gerekenlerden sadece küçük bir bölüm… Eşlerin en değerli ürünü olan bebekleri için gereken ilgi ve sevgiyi daha anne rahmindeyken birlikte göstermelerinin ne kadar önemli olduğunu unutmayalım.

Saygı ve sevgilerimle

YORUM YAZ
Arşiv