Kondom Üzerine

  • 0
  • 890
Yazı Boyutu:

Bizim İzmir portalının değerli okuyucuları.

Site editörümüz, sevgili dostum sayın Mehmet Kurt’un zarif uyarıları nedeniyle bu hafta fazla bilimsel  olmadan yazmaya çalışacağım. Sizlere kaput, prezervatif diye de anılan , adına ilginç isimler koymak için yarışmalar yapılan kondomdan bahsedeceğim.

Yaklaşık 20 yıl önce SSK döneminde yeni kurduğumuz Aile Planlaması kliniğini hastanemiz çalışanlarına tanıtmak, meslektaşlarımızın ön yargılarını kırmak ve konuyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla ekibimle hazırladığımız ilk seminerin konusu kondom olmuştu. Konunun bilimsel boyutunu araştırmak için o zaman daha az bulunan Türkçe dergi ve kitaplardan ve üniversite kütüphanelerinde ulaşabildiğimiz yabancı kaynaklardan yararlandık.

Yabancı kaynaklarda kondomun üretildiği kauçuk hammaddesi olan lateksin neden olduğu allerjiden ölen kadınla da, cinsel ilişkide menini n vajinaya girmesiyle semen alerjisinden ölen kadınla da karşılaştık. Olayın sosyal boyutunu değerlendirmek için araştırdığımız dergi ve gazetelerde de ilginç haberler karşımıza çıktı. Aile planlamasına karşı çıkan, Katoliklerin dini lideri Papa’nın mekanı Vatikan’a 15 km uzaklıktaki kasabada oturan erkeklerin, kondom almak üzere o kadar yolu yağmur, çamur demeden şehire yürümeleri ile ilgili haber de çok ilgimizi çekmişti.

Araştırmacı gazetecilik ruhuyla ülkemizdeki kondomun durumunu araştırmaya çalıştık. Yurt dışından ülkemize ithal edilen değişik kondom çeşitlerinin bulabileceğimiz düşüncesiyle bir asistanımla birlikte sex-shop’a gittik.Röportaj yapmak üzere beklerken, sadece erkeklerin oluşturduğu yoğun alışverişi izledik.Bu arada kondomdan biraz daha kalın kauçuktan üretilmiş olan şişme bebeği hayretle inceledik.Röportajımıza sıra geldiğinde sorularımıza yeterli  yanıtı alamadık!!.Kondomlarının içinde olması gereken kayganlığı sağlayan ve spermleri öldürerek daha etkin gebelikten korunmaya yardımcı olan non-oxinol 9 denilen maddenin bulunup bulunmadığını öğrenemedik.Konuyla ilgili dergilerde okuduğumuz kondom üretici firmalarının  4 litre su veya 20 litre havayla bile patlamadığını  iddia ettiği bu ithal kondomların nasıl denetlendiğini  anlayamadık.Sadece  gördüğümüz farklı renk ve modeldeki  kondomlardan ‘’ En çok hangi rengi satılıyor?’’ sorusuna yanıt alabildik. Cevap; ‘’Siyah, çünkü büyük gösteriyormuş.’’  Biz Playboy gibi erkek dergileri dahil bir çok kaynak araştırırken, içinde mikroçipler olan ve orgazm anında titreşimle Beatles’ in ‘’Zafere ulaştım’’ şarkısını çalan kondomların varlığını bile duymuştuk. O zamanlar yurt dışından ithal edilen kondomların Aile Planlamasına karşı olan Papanın ülkesinden gelmiş olduğunu öğrenmemiz de  bize oldukça ilginç gelmişti.

Sosyal ve bilmsel ağırlıklı bu seminerde!! deneyimlerimizi paylaşırken, dinleyicilerimizi tepside ikram ettiğimiz kondomlarla ödüllendirince katılım çok büyük olmuş ve aile planlaması konusunda hastane çalışanlarına farkındalık yaratmak amacına ulaşmıştık.

Günümüzde kondom çoğumuzun bildiği gibi erkeklerin istenmeyen gebelikleri önlemek için etkin olduğu güvenilir yöntemler arasında yer alıyor. Doğru kullanıldığında, düzenli cinsel beraberlikte bir yıl içinde 100 kadından sadece üçü gebe kalıyor. Doğru kullanılmadığında ise gebe kalma riski yüzde 12 leri geçiyor.

 Kondom çağımızda sık karşılaştığımız cinsel yolla bulaşan hastalıkların önemli bir kısmına karşı koruyucu. Ne yazık ki hepsine karşı koruyucu değil! Özellikle son yıllarda kadınlarda ve erkeklerde artan oranlarda gördüğümüz genital siğillere karşı tam koruyucu değil. Çünkü genital siğillere neden olan HPV nin 6  ve 12 numaralı modelleri  testis derisinin sürtünmesiyle  de rahatlıkla bulaşıyor ve bakirelerde de karşımıza çıkıyor. HPV nin en çok 16,18 olmak üzere yüzotuz  modelinden  sekiz değişik modeli  başta kadınlarda rahim ağzı kanseri olmak üzere, kadınlarda ve erkeklerde görülen ve günümüzde gittikçe artan kalın barsak,gırtlak ve bazı diğer kanserlerin  risklerini arttırıyor.Bu nedenle gelişmiş ülkelerde kız ve erkek çocuklar ergenlikten önce aşılanmaya başlanıyor. Ülkemize HPV nin en çok kanser riskini arttıran 16 ve 18 no.lu modellerine karşı iki adet aşı bulunuyor. Her ikisinde de üç doz altı ayda tamamlanıyor. Aşılardan bir tanesi genital siğillere neden olan HPV 6 ve 11 no lu modellerine karşı da bağışıklık oluşturuyor. Ne yazık ki aşı ücretleri aile bütçesini zorlayabiliyor.

Kondom kullanımında dikkat edilmesi gereken birkaç ayrıntıyı vurgulamak isterim. Kondomlar güneş ışığı altında saklanmamalı, cinsel beraberlikte vazelin gibi yağ bazlı kayganlaştırıcılarla birlikte kullanılmamalı, paketi açarken diş veya tırnakla yırtmamaya özen gösterilmeli, penisin ucunda boşluk bırakacak şekilde yerleştirilmeli, sertleşmeden hemen önce takılıp boşalmadan hemen sonra semenin vajina içine akmasını engellemek için yanlardan tutarak çıkarılmalıdır.

Kullanım kurallarına özen gösterildiğinde kondom gerçekten de etkin bir korunma yöntemi oluyor. Tüm çiftlere sağlıklı cinsel yaşam dileğiyle

YORUM YAZ
Arşiv