Huzurun Ve Cennetin Adı: Saklı Vadi

  • 0
  • 3.083
Yazı Boyutu:

Bu kez bir gezi yazısı hazırlamak, şehrin keşmekeşinden, trafiğinden, gürültüsünden, hava kirliliğinden ve daha bir çok şeyden kaçmak isteyenlere yol göstermek istedim...

 
Geçen haftanın ardından bu hafta ikinci kez;  huzur ve sessizliğinden, lezzetinden yararlanmak amacıyla kaçınca, ve kaçarken bir dostumu ve ailesini de ağustos böceği, kurbağa seslerine ortak etmek amacıyla kaçırınca ve muhteşem bir tepki alınca "haydi"  dedim kendime ve siz BİZİM İZMİR ziyaretçileri için bilgisayarın başında soluğu aldım.
 
Buyrun, okumanıza sunulur....

 
Saklı Vadi, Şirince yolu üzerinde 2’ncü km’de, yolun sağında yer alan ve su sesinin kuş sesine karıştığı, özel mi özel bir adres.  Saklı Vadi; kaplan kayalarının altında sonAnadolu parslarından  görüldüğü yer olma özelliğine de sahip. 

Saklı  Vadi;  odun deposu, hurdalık ve benzeri şekillerdekullanılırken Hikmet Ceylan tarafından 2008’de satın alınmasıyla 13 dönümüzerinde doğmaya başlayan bir cennet.

Yapılan temizliğin ardından zeytin ve çınar ağaçlarıarasında çok eski zamanlardan beri var olduğu sanılan eski ev ve ahırı restore ederek  cennetini yaratmaya başlayan Ceylan, sincap kolonilerini de düşünerek, derenin kenarına ceviz ağaçları, arazinin diğer alanlarını ise  erik, kayısı, vişne, portakal, armut, limon gibi meyva ağaçları, çam ağaçlarıyla donatılmış bir cennet.  Ağaç dikmekle yetinmeyen Hikmet Ceylan, bir çok insanın adını bile unuttuğu döğenler, irili ufaklı küpler, yapay şelalelerle, şelalelerden aşağıya büyük havuza doğru akan küçük- yapay dereler,  derelerin üzerlerine yer yer ahşap köprülerle kaplarken, unutmadığı bir başka şey ise insanların ayaklarını uzatarak oturabileceği kamelyalar..
 
Saklı Vadi; Adından da anlaşılacağı gibi Hikmet Ceylan'ın diktiği ve kendi  deyimiyle bebekler gibi baktığı ağaçların gölgesine sığınmış, ancak vadinin diğer yakasından bakıldığında görülen ve Amazon, Artemis, Zeuz, Cres gibi isimlerin konulduğu pansiyonlarıyla kentin gürültüsünden kaçarak, doğayla iç içe, sessiz bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin yaz – kış tercih ettiği bir adres olmuş.
 
Milyonlarca insanın, hayvanın, eşyanın  bir yerden bir yere aktarımına katkı koyanraylarla bütünleşmiş ve emekli olmasının ardından Hikmet Ceylan tarafındansatın alınarak sardunyaların çiçekleriyle bezenmiş Sardunya, Artemis  sokaklarının tabanlarında bu kez yürüyen insanların ulaşımına katkı koyuyor.
 
 
Özgürce  dolaşan Tavus kuşlarının, kazların, tavukların- horozların seslerine zaman zaman kurbağa sesleri, zaman zaman sa Ağustos Böceklerinin sesleri  karışıyor ve bu da yerli turistlerin yanısıra mola verip yemek yiyen Çinli, Japon, Koreli, ABD’li ve Avrupalı Turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.
 
 
Saklı Vadi’nin turistler tarafından ilgi çeken yanlarından biri de mutfağı.  Yöresel ev yemekleri, sarma, sac kavurma, keşkek,  gözleme, eriştenin yanı sıra kendi ürünleri yağ, reçel, zeytin ve zeytinyağıyla yumurtanın de yer aldığı kahvaltılarıyla ızgaranın her türü bulunuyor.  
 

 
Nasıl Gidilir: İzmir'in Selçuk İlçesi sınırları içinde bulunan Saklı Vadi'ye  ulaşmak için Selçuk'ta bulunan Şirince Levhası takip edilebilir. 

 
Unutulmaması gereken  önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Diğer türlü büyük umutlarla gidip arkaya baka baka dönmek var....
 
 
 
Telefon: +90 232 892 17 15

 
Mobile Telefon: +90 533 249 58 42

 
Email: info@sirincemsaklivadi.com
 
Web adresi ise: http://www.sirincemsaklivadi.com
 
 
 
 
 
 
Alt Simge
 
 
 
 

YORUM YAZ
Arşiv