Ne Güzeliz…

  • 0
  • 2.721
Yazı Boyutu:

Dün gece;
İzmir Halk TV’deydi

Türkiye Halk TV’deydi

Dünya Halk TV’deydi…

Ben de Halk TV’deydim...

Herkes Halk TV’ye, herkes 444 4 035’e kilitlenmişti…

Çok istememe karşın özel nedenlerden dolayı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ne gidemeyince evden izlemek zorunda kaldım canlı yayını…

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İhtiyaç Haritası ile birlikte depremzedelere yönelik sürdürdüğü ‘Bir Kira Bir Yuva’ kampanyası, Halk TV’de düzenlenen ‘Halk Dayanışması’ canlı yayını büyük el ele vermenin, imecenin çok büyük bir örneğiydi…

İzmir’de İsmail Küçükkaya- Seda Selek’in, İstanbul’da Şirin Payzın- İrfan Değirmenci’nin mikrofonda yer aldığı kampanya için Türkiye elini taşın altına koydu ve canlı yayında yapılan bağışlar belirleyen 28 bin 466 depremzede hedefinin çok üstüne çıktı ve 4 bin 632 depremzedeye daha umut olundu…

Gece; Cem Adrian’ın piyano eşliğinde seslendirdiği Aşık Daimi’nin ‘Ne Ağlarsın Benim Zülfü Siyahım’ türküsüyle başladı ve herkes Halk TV ekranındaki Halk Dayanışması canlı yayınına kilitlendi. Bir Kira Bir Yuva’ kampanyası ile konteyner ve çadır bağışları, 5 saati aşan tarihi yayınla ve halkın dayanışması ile büyüdü, büyüdü, büyüdü…

Sanatçı, aydın, yazar ve gazetecilerin yer aldığı canlı yayında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ekibinin depremzedelerin barınma sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürdüğü ‘Bir Kira Bir Yuva’ kampanyası ile Umut Hareketi’nde yer alan kira, konteyner ve çadır kampanyalarına bağış toplanmadı adeta yağdı.

444 4 035 nolu hattın neredeyse program boyunca kilitlendiği kampanya kapsamında; çorbada tuzum olsun diyen çocuklar kumbaralarını açtı, kıt kanaat geçinen birçok emekli maaşının yarısını, kimi öğrenci aldığı bursun bir bölümünü kimisi tamamını bağışladı. İkinci evi olanlar evlerini açtı. İş dünyası, sanat dünyası da örnek bağışlarıyla kampanyada yerini aldı.

İsmail Küçükkaya’ının mikrofona davet ettiği Başkan Soyer, 30 Ekim 2020 İzmir depremininin canlarını yaktığını ancak çok hızlı davranıldığını belirterek; ‘Öyle bir kampanya açalım ki bu soğukta dışarıda kimse kalmasın, herkese başlarını sokacak bir yuva bulalım’ diyerek ‘Bir Kira Bir Yuva’ da İhtiyaç Haritası ile beraber çalıştığımız bu kampanyayı o zaman başlatmıştık. Olağanüstü bir destekle 42 milyon liranın üzerinde yaratılan kaynakla, 4 binin üzerinde vatandaşımızı başını sokacakları yuva ile buluşturmuş, 1 ay sonra yani 30 Kasım’da son çadırı da İzmir’de sökmüştük. Şimdi o deneyimin verdiği cesaretle bunu tüm Türkiye’ye yaymak istiyoruz. Çünkü deprem gerçekten 14 milyonu etkileyen sonuçlar doğurdu ve acımız, yasımız büyük. Bir yandan da dışarıda, açıkta hayatını sürdürmek zorunda kalan 10 binler var. Türkiye’de vicdan sahibi milyonlar ayağa kalksın ve depremzedelerimize doğrudan doğruya yardımları ulaştıracakları bir akşam yaşayalım. Milletten millete aktarılan bir kampanya yapalım” demişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir maaşını bağışlamasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi birer ailenin bir yıllık kira bedelini karşılamayı taahhüt etmiş, CHP Milletvekilleri, danışmanları,

İZSİAD örnek bir dayanışmayla 100 kira ve yüklü miktarda konteyner bağışladı. Yunanistan’da şirket sahibi Savaş Ateş, kızları Lila ve Lina adına 50 milyon lira,

Kampanyaya 500 bin TL destek veren besteci- yorumcu ve yazar Zülfü Livaneli, “Bu ağır felaket kolumuzu kanadımızı kırarken sivil toplumun da güçlendiğini gördük. Ne kadar da iyilik varmış Türkiye’de, bu da bize umut veriyor. Biz Livaneli Vakfı olarak diğer çabalarımızın yanı sıra bu kampanyaya 500 bin TL bağışlıyoruz” diye konuştu.
LÜTFEN KORKMAYIN
Cezaevinde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş eşiyle birlikte HDP aracılığıyla gönderdiği 10 çadırıın ardından kampanyaya da 10 çadır bağışladı. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, eşiyle birlikte bir depremzedenin bir yıllık kirasını taahhüt etti.

Yardımlaşmanın dikey, dayanışmanın yatay olduğunu söyleyen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu olarak 1 yıllık kira, İstanbul’da 39 ilçe başkanının 1 yıllık kirayı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Grubunun 1 yıllık kirayı karşılarken, Kaftancıoğlu ailesi olarak 1 evimizi depremzede bir aileye 6 aylığına açtıklarını açıkladı.

CHP Gençlik Kolları 50 bin TL’yi, birer ailenin bir yıllık kira bedelini karşılarken, kira ödemeye devam ederek, yaklaşık 500 öğrenci evini depremzedelerin kullanımına açacaklarını taahhüt etti. Görme engelli Biren Doğa Sarı kendi harçlığını, Celal Bayar’ın torunu Sumru Bayar 50 bin lira, Deniz Gezmiş’in ailesinden kalan son isim olan Bora Gezmiş 10 bin lira, bir emekli vatandaş ise maaşından kalan son 500 lirasını bağışladı.

Floransa Belediye Başkanı ve Eurocities Başkanı Dario Nardella ile Dünya Belediyeler Birliği Başkanı Emilia Saiz, şehir yeniden kurulurken yardımda bulunmak istediklerini söyledi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 3 ailenin kirasını, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kendisi ve oğlu Mustafa Gökhan Böcek adına 1 yıllık kira, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bir maaşını, Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, 30 bin TL, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, bir maaşını bağışladı, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün bir maaşını, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan bir maaşını, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 1 yıllık kira bedeli, CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, 30 bin TL, CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke üç kira bedeli, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal 10 kira bedeli ile kampanyaya katıldı.
Emekli milletvekili maaşından başka geliri olmadığını söyleyen Memleket Partisi Lideri Muharrem İnce 1 kira, İzmir Folkart 5 milyon lira, DİSK Genel İş Sendikası 1 ve 3 No’lu Şubeleri, kampanyaya 50 adet konteyner, 9 ve 10 No’lu Şubeler de 50 adet konteyner bağışladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP’li meclis üyeleri 250 bin lira, CHP milletvekillerinin danışmanları 50 bin lira, Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran 40 bin lira, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur 1 maaşını, Dünya Kenti İzmir Derneği (DİDER) ofisleri adına 4 milyon lira, İzmir Köy Koop 1 milyon 270 bin TL, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin 140 bin TL, 2 konteyner bağışladı. Kılıçdaroğlu Gönüllüleri, 50 çadır, 10 konteyner bağışladı. Zeytinoğlu Vakfı adına Dr. Batı Zeytinoğlu, 30 milyon lira bağış yaptı. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, 50 bin lira bağışladı. Hüseyin İnan’ın kardeşi İrfan İnan, “Üç fidanın ruhunu yaşatmak istiyoruz” diyerek 10 bin lira bağışladı. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın eşi Selen Bakan ve oğlu Yiğit Bakan 50 bin Tl, CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, iki oğlu adına 100 bin lira, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, 50 bin TL, Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel kendisi ve ailesi adına 60 bin TL, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz 50 bin lira, CHP İzmir İl Yönetimi, 100 bin lira, bağışladı, Hollanda’dan Muzaffer Kaya, 50 bin avro, Avrupa Alevi Federasyonu, 22 bin avro bağış yaptı.

Atinalı Kadınlar, Adını vermeyen kadınlar ve erkekler çeşitli oranlyarda bağışta bulundu.

Bizde varış diyen sanatçılar; Besteci- yorumcu ve yazar Zülfü Livaneli, 500 bin TL, Metin Akpınar, 500 bin TL, Alpay, iki albümünü depremzede vatandaşımız için açık artırmaya sunarak bağışlamak istedi. Sıla, ilerleyen süreçte İzmir’de vereceği büyük bir konserin gelirini depremzedeler için bağışlayacağını açıkladı. Yıldız Tilbe, Ben 10 ya da 12 ailenin birer yıllık kiralarını üstlenmenin yanı sıra bu ailelerle de görüşmek ve yıl içinde başka ihtiyaçlarını da marşılamak istediğini söyledi. Oyuncu Pınar Deniz 10 kira, Milletçe çok büyük bir acı yaşandığını ifade eden Erol Evgin, 1999 depreminin ardından Murat evgin ile yaktığımız bir ağıtı seslendirdi geceye çok yakışacağını belirterek;
Haydi canlar
Eski yaram üstüne taze barut koymuşuz
Tek bir yumruk, tek yürek acıyla bir olmuşuz
Bu acının ardında nice sancılar kalır
Kıyamet sancıları paylaştıkça azalır
Haydi canlar
Canlar haydi
Vakit birlik olmak vakti
Derde derman bulma vakti
Canlar haydi haydi...


Erol Evgin ailesi olarak 50 bin, Cengiz Evgin de kendileri ve kardeşi Cengiz Evgin için 50’şer bin lira, ikte 50 bin lira bağışladı. Şarkıcı Gülşen, 12 kira bağışladı.

Amerika’dan Meltem Cumbul, New York’da düzenlenen konser ile 40 bin dolar toplandığını belirtti.

Plastik sanatlarla ilgili çok sayıda sanatçı da açık arttırma ile satılarak elde edilecek gelirin eklenmesi için eserlerini bağışladı.

Siyasetçilerimiz, sanatçılarımız, iş insanlarımız, işçilerimiz, öğrencilerimiz, kumbaralarını bozarak biriktirdiklerini kampanyaya aktarak geleceğin büyükleri çocuklarımız sizlere kocaman teşekkürler….
Halk TV ailesi kocaman bir teşekkür de sizlere...
Ve sevgili Başkan en büyük teşekkür sana, yaptıkların ve yapacakların için…

YORUM YAZ
Arşiv