Ödüle Layık Görülmek...

  • 0
  • 1.684
Yazı Boyutu:Mesleki yaşamım süresince, Kültürpark Tenis Kulübü’nden (Sevgili Rami Berki ve ekibi, Sermet Yeşilpınar ve ekibinin dönemlerinde) aldığım ödüllerden başlayarak, sahip çıkabildiğim veya yersizlikten dolayı sahip çıkamadığım çok sayıda ödül alan bendenizin kütüphanesine bir ödül de Uluslararası İzmir Araştırmaları Merkezi’nden geldi. Bunu, sevgili Yaşar Aksoy, gönderdiği mail ile duyurdu...

Sakin görünmeme karşın elbette ki heyecanlandım, heyecanlıyım.
Yoğunluğumdan dolayı bir süre sessiz kaldım ama heyecanımı daha fazla frenleyemeyince odaklanmama ara vererek mutluluğumu sizlerle paylaşayım istedim...

Çünkü ödüle layık görülmek güzel bir duygu…

O Ödülü hak etmek, hak ettiğine inanmak sa apayrı bir duygu...

Uluslararası İzmir Araştırmaları Merkezi’nin açıklaması ile pandemi koşulları nedeniyle şimdilik törenle taçlandırılamayan ama ileriki bir tarihte seçkin bir ödül töreninin gerçekleştirileceği 2.İzmir Ödülleri’ni hak kazanan isimler şöyle:

Dr. Oktay Gökdemir, Prof.Suat Çağlayan, Prof.Bilge Umar, Prof.Çınar Atay, Prof.Eser Gültekin, Prof.Semih Çelenk, Dr.Cemil Tugay, Prof.Erkan Sevinç, Uğur Yüce, Hanri Benazus, Sara Pardo, Enis Musluoğlu ve Dağarcık Türkiye Yayınları, Avram Ventura, Dr.Zeki Hozer, Haluk Işık, Cenap Türksavaş, Ünal Ersözlü, Ahmet Diker, Işık Teoman, Savaş Ünlü, Ümit Yaşar Işıkhan, Aydoğan Yavaşlı, Adem – Hasan Kargı, Murat Attila, Zeki Pordoğan, Hakkı Gümüştaş, Hüsnü Tekeşin, Yaşar Eyice, Esat Erçetingöz, Cem Seyhun Ünbay, Yusuf Çınar, Talat Şimdi, Salim Kadıbeşegil, Gamze -  Erkan Karadede, Çetin Erokay, Filiz Pelit, Umur Türker, Nuran Tanrıverdi, Neval Kafesçioğlu, Yunus İlhan İzgi, Mehmet Sunucu, Muzaffer Cihan Yerlikaya, Neslihan – Dr.Hasan Kulakoğlu, Yavuz Kitabevi, Levent Salıcı ve Yakın Kitabevi ve de bendeniz Mehmet Kurt ödüle layık görülmüşüz.
Teşekkürler Uluslararası İzmir Araştırmaları Merkezi ve Yaşar Aksoy…

Unutulmamak çok güzel, ödüle layık görülmek ise başka bir güzellik değil mi…

İZMİR ÖDÜLLERİ:

İlki 25 yıl önce, 12 Şubat 1996’da Türk-Amerikan Derneği salo­nunda dağıtılan İz­mir Ödülleri'nin ilki ödül yöneticisi Yaşar Aksoy tarafından; “Dr.Nejat Eczacıbaşı, Özdemir Hazar, Ali Rıza Avni, Salah Birsel, Besim Akımsar, Prof.Bilge Umar, Sefa Taşkın, Samim Kocagöz, Şükran Kurdakul, Tarık Dursun K., Dinçer Sümer, Muzaf­fer İzgü, Maria Rita Epik ve Epik Müzik Okulu, Hüseyin Yurttaş, Şahin Çandır, Prof.Oğuz Makal, Rauf Lütfü Aksungur, Türkmen Parlak, Karşıyaka Belediye Başkanı A.Kemal Baysak, Şükrü Tül, Aydın Sevgel, Aysel Hitay, Sancar Maruflu, Şeref Üsküp, Adil Akçamlı, Kemeraltı Şükran Lokantası"na verilmişti.

Yaşar Aksoy o günü anlatan yazısında şöyle diyordu: “Bilindiği gibi ilk “İzmir Ödülleri” etkinliği, bundan 25 yıl önce, 1996 yılında son derece değerli ve önemli İzmirlilere takdim edilmişti. Bu eylem kentimizde bu yönde ilk eylemdi. Bu isimler İzmir’de ilk kez yan yana gelen, en önemli kent kültürü simgeleri idiler. Güzel bir gece yaratılmış, eski İzmir Bel­gesel Fotoğrafları Sergisi de açılmış, kurdeleyi de Prof. Tuncer Baykara kesmişti.  Sonra yine İzmir Ödülleri vermeye girişen kopyacı unsurlar, ilkokul müsameresi gibi törenlerle eşe dosta ödül dağıttılar, şehirde ödül almayan hemen hemen hiç kimse kalmadı. Ödülsüzlük, ödül olmaya başladı.”

YORUM YAZ
Arşiv