Yeni nesil akupunktura ilgi büyük

Kafanın saçlı derisine uygulanan akupunktur, ilaçtan kaçınan hamilelerin ağrı tedavisi için tercih ettikleri yöntem haline geldi.

  • 0
  • 2.236
Yeni nesil akupunktura ilgi büyük
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Nörolog Nigar Ahmadova kısaca YNSA denilen ve kafanın saçlı derisine uygulanan Yamamoto Yeni Skalp Akupunktur yönteminin ağrı ve birçok nörolojik hastalığın tedavisinde hızlı sonuç verdiğini söyledi. Uzm. Dr. Ahmadova, “YNSA, özellikle ilaç kullanmaktan kaçınan hamilelerin ağrı ve hastalıklarının tedavisinde başvurulan önemli bir yöntem haline geldi” dedi.
Kent Hastanesi Nöroloji Uzmanı Nigar Ahmadova, Japon bilim insanı Dr. Toshikatsu Yamamoto tarafından geliştirilen ve 50 yıl önce bir kongrede bildiri olarak sunulduktan sonra tüm dünyada uygulanmaya başlayan Yamamoto Yeni Skalp (kafanın saçlı derisi) Akupunktur yöntemi hakkında bilgi verdi. Akupunkturun, belirli vücut bölgelerine ince iğnelerin batırılmasını içeren geleneksel bir Çin şifa tekniği olduğunu hatırlatan Ahmadova, YNSA’nın klasik akupunkturdan fark ve avantajlarına dikkat çekti. YNSA’nın kafanın saçlı derisine muayene ile belirlenen noktalarına uygulanan, bilimselliği kanıtlanmış bir yöntem olduğunu belirten Uzm. Dr. Ahmadova, şöyle konuştu:

HAMİLELER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
“YNSA, bir mikrosistem akupunktur yöntemidir, yani geleneksel Çin tıbbındaki vücut akupunkturundan farklıdır. Hastalıkların, ağrıların tedavisi için iğneler sadece kafaya uygulanır. Vücut akapunkturuna kıyasla bir çok artısı vardır. Hastaların günlük işleri ve aktiviteleri aksamaz, daha az ağrı vardır, özellikle daha ilk seansta olmak üzere bir çok nörolojik rahatsızlıklarda sonuçlar daha hızlı alınabilmektedir. Bugüne kadar, YNSA’nın en büyük kullanım alanı ağrı ve nörolojik hastalıkların tedavisi olmuştur. Özel ekipman gerektirmediği için poliklinik ortamında uygulanabilir. Nörolojide YNSA yöntemiyle tedavi edilen hastalıklar nörolojik disfonksiyonların ( ağrı, nöralji, nöropati, nörit), inme sonrası ağrı, baş dönmesi, trigeminal nevralji, siyatik ağrı, servikal radikulopati, fibromiyalji, anksiyete bozuklukları olarak sıralanabilir. Ayrıca bu yöntem anne adayları için de kurtarıcı. YNSA, özellikle ilaç kullanmaktan kaçınan hamilelerin ağrı ve hastalıklarının tedavisinde başvurulan önemli bir yöntem haline geldi.”
YNSA’nın her hastaya uygulanamayacağına da dikkat çeken Uzm. Dr. Ahmadova, “Kafa akupunkturu da diyebileceğimiz bu yöntemin kalp hastalığı, radyoterapi ve kemoterapi alan onkoloji hastalarına, astım, yaygın cilt döküntüleri olan hastalıklarda uygulanması sakıncalıdır. YNSA tedavisinin süresi ve seçimi, vakanın ciddiyetine bağlıdır. Akut vakalarda, tedavi edici fayda sağlamak için bir iğnenin 5-30 dakika arasında yerleştirildiği bazen bir seansı yeterli olabilir. Kronik vakalarda ise birden fazla seans gerekebilir” diye konuştu.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Kanser tedavisinde, tümör konseyi farkı

Anne adayına, mucize ameliyat

Bitki çayı içerken yan etkilerine dikkat

Gaziemir’de hasta ve engellilere 4 bin 81 kez nakil hizmeti

Mucize çocuk Havin

Gaziemir Belediyesi’nden çok yönlü sağlık hizmeti