YUKARI

Yeni oyun ve projelerle hızlı bir dönüş

Koronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz sezon perdelerini erken kapatmak zorunda kalan İzmir Devlet Tiyatrosu, 1 Eylül 2020 Salı (Bu gün) gününden itibaren tedbirler kapsamında sanatseveleri salonlarında ağırlamaya hazırlanıyor!
Yeni oyun ve projelerle hızlı bir dönüş
01 Eylül 2020 0 yorum 1772

Koronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz sezon perdelerini erken kapatmak zorunda kalan İzmir Devlet Tiyatrosu, 1 Eylül 2020 Salı (Bu gün) gününden itibaren tedbirler kapsamında sanatseveleri salonlarında ağırlamaya hazırlanıyor!

2020-2021 Tiyatro sezonuna 4 prömiyerle başlayacak olan İzmir Devlet Tiyatrosu,  İzmir’de bir ilki gerçekleştirerek 8 Eylül 2020 tarihinde “Yıldızların Altında” adlı müzikal oyunla Bornova Kültür Merkezi Açık Hava Sahnesi’nde prömiyer yaparak İzmirli sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.
 
 Koronavirüs sebebiyle bu tiyatro sezonunda gösterimler Salı – Perşembe ve Cumartesi günleri sahnelenip, ayrıca sahnelerin dezenfekte edilmesiyle seyircinin sağlığını göz önünde bulundurulacaktır. Seyirci koltuklarnaı sosyal mesafe kuralına uygun şekilde oturulacaktır. Oyun öncesi ateş ölçümü yapılıp, tiyatro salonuna maskesi olmayan izleyici alınmayacaktır. Gişelere el dezenfektanları koyulacak. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulacaktır.

 Covid-19 nedeniyle perdelerimizi kapatmanın üzüntüsünü yaşadığını belirten Levent Ulukut, bu üzüntümüzü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü projesi olan “Kamyon Tiyatrosu-Yürüyen Sahne” ile çocuklarımıza açık havada çocuk oyunları götürerek giderdiklerini aktardı. İzmir, Ankara, İstanbul ve Trabzon Devlet Tiyatrosunun katılımı ile yürüyen sahnede; İzmir Devlet Tiyatrosu “Kuzu Maydanoz’ un Maceraları” adlı oyunla 12 Temmuzdan başlayarak; Keban Yazıhan, Malatya, Doğanşehir, Gölbaşı, Pazarcık, Türkoğlu, İskenderun, Osmaniye, Erzin, Toprakkale, Adana Yüreğir ve Ceyhan’ da 23 Temmuza kadar açık havada minik kalpleri mutlu etti.

Geçtiğimiz hafta ise, kapalı gişe oynayan müzikal oyunumuz “KANTOCU” ikinci kez Bodrum Kalesi’nde yoğun bir seyirci katılımı ile 21 Ağustos da oynadı.
 2020-2021 Sezonunun ilk oyunu  Sam Bobrick’in kaleme aldığı, M. Sadık Yağcı’nın yönetmenliğini üstlendiği Devlet Tiyatrolarında ilk kez sahnelenecek olan “İki Bekar” adlı komedi oyunumuz 1 Eylül 2020 Salı günü Konak Sahnesi’nde seyircileriyle buluşacaktır. Oyunun başlıca rollerini Burcu Aksakal ve Serkan Kunter paylaşmaktadır.
08 Eylül’de ise İzmir Devlet Tiyatrosu’nda bir ilk olacak olan yönetmenliğini İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Levent Ulukut’un üstlendiği “Yıldızların Altında” adlı müzikal oyun Bornova Kültür ve Sanat Merkezi’nde kurulan Açık Hava Sahnesi’nde prömiyer yapacaktır. 120 koltuklu bilet satışı yapılacak olan ve açık havada 12 kişilik orkestramız ve sanatçılarımızla beraber Türk Tiyatrosunun en önemli klasik oyunlarının şarkılarını, yıldızların altında danslar eşliğinde seyircilerimize sunulacaktır. Müzikalde; İbrahim Raci Öksüz, Ceyhan Gölçek, Ozan Yıldırım, Şerife Ünsal, Fuat Şarbalkan, Mesure Tahir, Akın Kurt, Meltem Başınhan, Umut Kolburan, Yağmur Candemir ve Sezer Akçe paylaşmaktadır. Orkestrada ise; Kemal Alpan (Şef), Alpaslan Topçu, Defne Simay Şarlar, Erdem Aktaş, Didem Uysal, Gökalp Namlısoy, Gökhan Karakaş, Hikem Çamdalı, Merve Biçer, Şükran Keçeci, Aslan Fırat Onkar ve Can Kaya yer almaktadır.
Sezonun üçüncü yeni oyunu olan Yasmina Reza’nın kaleme aldığı, Tayfun Erarslan’ın yönetmenliğini üstlendiği “Vahşet Tanrısı” adlı oyunumuz 22 Eylül 2020 tarihinde Konak Sahnesi’nde prömiyer yapacaktır. Oyunda başlıca rolleri Özlem Başkaya, Ali Hakan Beşen, Canan Erener Şen ve Mustafa Çolak paylaşıyor.
Gökhan Erarslan’ın yazdığı, Ebru Nil Aydın’ın yönetmenliğini üstlendiği 2020-2021 Tiyatro Sezonunun dördüncü yeni oyunu olması planlanan “Bir Düş Gibi Cahide Sonku” 29 Eylül 2020 tarihinde tiyatroseverlere merhaba demeye hazırlanıyor. Cahide Sonku’nun hayatını biyografik biçimde ele alan oyun, sanatçının hızla yakaladığı şöhrete karşın ödediği bedelleri gözler önüne sermektedir. Oyunun başrolünü Güldeniz Türküstün Eltepe üstlenmektedir.

 Boris Vian ve John Steinback’in hikayalerinden uyarlayarak yazan Gökhan Aktemur tarafından kaleme alan “Karıncalar” adlı oyunun yönetmenliğini Ankara Devlet Tiyatrosu rejisörlerinden Akif Yeşilkaya üstlenmiştir. Oyun tek kişilik olup, oyunculuğu Akın Kurt üstlenmektedir.

 Küçük minik kalpleri de unutmayan İzmir Devlet Tiyatrosu geçen sezondan devam eden ve büyük ilgi gören “Kuzu Maydaonuz’un Maceraları “İki Köyün Masalı” ve Eylül ayında provalarına başlanacak olan; Sanatçılarımızdan Doğan YAĞCI’nın yönettiği, Grimm Kardeşlerin yazdığı “Bremen Mızıkacıların Hikayesi” adlı oyunumuzu minik kalplerle buluşturacaktır.
 

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

Karaca'da Cumhuriyet Sergisi

30 Ekim 2020 391

Karaca Kültür merkezi İzmirli 29 sanatçının eserlerinden oluşan Cumhuriyet Sergisi’ne ev sahipliği yapmaya başladı.   Korona sürecinden güvenilir turizm ödülü [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

Karşıyakalı 40 kadından mozaik sergisi

29 Ekim 2020 526

Karşıyaka Belediyesi ve Mavi Kelebek Mozaik Atölyesi iş birliğinde düzenlenen ‘Mozaik Sergisi’nde, 40 kadının el emeği göz nuru eserleri sanatseverlerle buluştu. Denizkent [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

Attilâ İlhan Şiir Ödülü Elif Sofya’ya

29 Ekim 2020 532

2020 Attilâ İlhan Şiir Ödülü Hayhuy adlı kitabıyla Elif Sofya’ya verildi. Metin Celâl, Tuğrul Tanyol, Adnan Özer, Ali Ural ve aile adına Kerem Alışık’ın [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

Kuşadası’nda sanat üretmekten memnunlar

28 Ekim 2020 580

Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) ile Mehmet Nuri Göçen Kültür Eğitim ve Sanat Vakfı iş birliğinde düzenlenen [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

“İzDOB”dan görkemli Kasım Etkinlikleri

27 Ekim 2020 742

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin Kasım programında yerli ve yabancı eserlerden oluşan konserlerin yanı sıra resital, bale ve anma töreni etkinlikleri de yer alıyor olacak. 17 Kasım [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

Nif ile Spil Dağı’nın Hikayesi İzmir’de Sahneye

27 Ekim 2020 759

Medea Belleği, Bazı Kadınlar ve Hiç Kimse gibi kadın temalı tiyatro oyunlar ile tanınan, fiziksel tiyatro ve oyunculuk üzerine eğitim veren sanatçı Gizem Tataroğlu yeni tek [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

bizimizmir-2020-10-29-1603924835536-bizim-izmir-ekim_baski_page_01.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Görmek Ya Da Görmemek...

65 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Seksilik, Zekada Gizli

7 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Toksinler Ve Su

190 yazı

3

Serhan Şarman

Tarihin İçinde Bir İlçe:kula

2 yazı

4

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

bizimizmir-2020-10-29-1603925348518-bizim-izmir-ekim_baski_page_01_(1).jpg

Reklam

bizimizmir-2020-10-29-1603925307960-bizim-izmir-ekim_baski_page_01_(1).jpg