Yeniden Eyüp Sevimli

İzmir’in, cazibesi giderek artan kuzey aksında en önemli üretim ve yatırım bölgelerinden biri olan İzmir Serbest Bölgesi’nin (İZBAŞ) Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Şirket ortaklarının yoğun katılım gösterdiği Genel Kurul’da, Sevimli Deri şirketinin sahibi ve Ege Deri Sanayicileri Derneği (EGE DERİDER) Başkanı Eyüp Sevimli oybirliği ile yeniden Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçildi. Genel Kurul’da, Yönetim Kurulu Üyelerinin 2022 yılına ilişkin çalışmaları da tek tek ve oybirliği ile ibra edildi.

  • 0
  • 436
Yeniden Eyüp Sevimli
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir’in, cazibesi giderek artan kuzey aksında en önemli üretim ve yatırım bölgelerinden biri olan İzmir Serbest Bölgesi’nin (İZBAŞ) Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

Şirket ortaklarının yoğun katılım gösterdiği Genel Kurul’da, Sevimli Deri firmasının sahibi ve Ege Deri Sanayicileri Derneği (EGE DERİDER) Başkanı Eyüp Sevimli oybirliği ile yeniden Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçildi. Genel Kurul’da, Yönetim Kurulu Üyelerinin 2022 yılına ilişkin çalışmaları da tek tek ve oybirliği ile ibra edildi.

İZBAŞ Konferans Salonu’nda düzenlenen Genel Kurul’da bir konuşma yapan Sevimli, işlem hacmini son altı yılda beş kattan fazla arttırarak Türkiye’de faaliyet gösteren serbest bölgeler içindeki konumunu üst sıralara taşımaya devam eden İZBAŞ’ın, yenilenebilir enerji sektörünün ekipman üretiminde bir kümelenme merkezi olma yolunda ilerlediğine vurgu yaptı.

2023 HEDEFİ 1,5 MİLYAR DOLAR İŞLEM HACMİ
İZBAŞ’ın 2022 yılını yüzde 38’lik büyüme ile kapatırken; ihracatın 535 milyon dolara, toplam istihdamının ise 5 bin 227’ye ulaştığını kaydeden Eyüp Sevimli, “İşlem hacmimiz ise ilk kez 1 milyar dolar sınırını aşarak, 2022 yılını 1 milyar 232 milyon dolar seviyesinde tamamlamıştır. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlayacağımız 2023’te, 750 milyon dolar ihracat ve 1,5 milyar dolar işlem hacmi hedefi belirledik. Hepimizin ortak başarısını sürdürülebilir kılarak bu hedeflerimize de rahatlıkla ulaşacağımıza inanıyoruz.” dedi.

Bölgenin finansal sonuçları ile ilgili Genel Kurul üyelerine kapsamlı bir bilgilendirme yapan İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sevimli, mevcut üretim sahasının yanında yer alan ve “Menemen Serbest Bölgesi” olarak ilan edilen 1 milyon 515 bin metrekarelik arazinin satışı hakkında şu değerlendirmeyi yaptı:

İHALE SONUCUNDA KAMU ZARARI OLASILIĞI
“Bu konudaki görüş ve önerilerimizi açık iletişim stratejimiz gereğince uzun süredir tüm ortaklarımız, paydaşlarımız ve kamuoyumuzla paylaştık, paylaşıyoruz. Hedefimiz; bu alanda gerek İZBAŞ bünyesinde yeni yatırım yapmayı düşünen, gerekse ihracat odaklı olarak üretim yapmayı planlayan yerli ve yabancı sermayeli firmalarımıza altyapısı tamamlanmış, planlı, sorunsuz bir üretim ortamı sunmaktır. Ancak mülkiyeti Menemen Belediyesi’ne ait olan bu arazinin 24 Nisan’da gerçekleşen satış ihalesinde ortaya çıkan sonucun, ne Menemen Belediyesi’nin ne de Ticaret Bakanlığı’mızın lehine olduğunu düşünmüyoruz. Serbest Bölgeler mevzuatı, son derece karışık, katı, Gümrük Mevzuatı’nı da kapsayan, hataya tahammülü olmayan ve üçüncü ülke ile ticari ilişki tanımlarını düzenleyen bir sisteme dayanmaktadır. Bu ihaleyi kazanan hangi firma olursa olsun, Cumhurbaşkanlığı kararınca ‘Menemen Serbest Bölgesi’ olarak ilan edilen bu taşınmazı serbest bölge olarak kurmak ve işletmek zorundadır. Durum böyle iken, büyük bir kamu zararına yol açma riskinin yanı sıra, profesyonelce yönetilen bir serbest bölgede yatırım yeri arayan yatırımcıların planlarını değiştirmelerine neden olabilecek olumsuz süreci bugünden öngörmek mümkündür.”

İZBAŞ’IN YENİ YÖNETİM KURULU
Genel Kurul’da yapılan seçimlerde mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli yeniden ve oybirliği ile bu göreve seçilirken, yeni dönemde İZBAŞ’ın Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Eyüp Sevimli (Yönetim Kurulu Başkanı), Süleyman Tahiroğlu (Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı), Marc Galiko (Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı), Abdurrahman Akay (Sayman Üye), Levent Balkara (Yönetim Kurulu Üyesi), Yunus Aytekin (Yönetim Kurulu Üyesi), Mehmet Eriten (Yönetim Kurulu Üyesi).

YORUM YAZ
Diğer Haberler

128,7 milyon TL’lik Yatırım, 30 Ülkeye İhracat

Uzak pazarlarda rotayı Amerika Kıtasına çevirdi

Küllerinden yeniden doğdu

158 gıda firmasının 84 tanesi hububat bakliyat yağlı tohumlar sektöründen

Üretim ve eğitimi yeniden planlamalıyız

TİM İlk 1000 Listesinde

Arşiv