Yetişkin’den Ekokırım Yasası’na Destek

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin çevre suçlarının ekokırım suçu olarak değerlendirilmesini talep eden yurttaşların hazırladığı Ekokırım Kanun Teklifi’ne imza attı.

  • 0
  • 206
Yetişkin’den Ekokırım Yasası’na Destek
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin çevre suçlarının ekokırım suçu olarak değerlendirilmesini talep eden yurttaşların hazırladığı Ekokırım Kanun Teklifi’ne imza attı.

Seferihisar’da gerçekleşen, Prof. Dr Ali Osman Karababa ve Avukat Arif Ali Cangı’nın konuşma yaptığı ‘’Ekokırım Yasası Neden Acil?’’ başlıklı panele katılan Başkan Yetişkin; doğaya karşı işlenen suçlar geri döndürülemez biçimde geleceğimizi katlediyor, bu sebeple bir yurttaş olarak ben de imza atıyorum diyerek destek imzasını attı.

Çevreye ağır ve geniş çapta ya da ağır ve uzun vadeli bir biçimde zarara yol açmasının kuvvetle muhtemel olduğunun bilincinde, yasa dışı ve keyfi olarak işlenen fiiller ‘ekokırım suçunu’ oluşturur diyen yasa önerisinin tartışıldığı panele Seferihisar halkı geniş katılım gösterdi.

Başkan Yetişkin: ‘’Doğa unutmaz’’
Seferihisar Demokrasi Platformu’nun düzenlediği panelde Seferihisarlılar’dan gelen sorulara da cevap veren Başkan Yetişkin; ‘’ Burada çok değerli uzmanlar dünyanın içinde bulunduğu iklim krizinden ve yarattığı felaketlerden bahsetti. Bizim küçük ilçemizde bile dünyada yaşananların neredeyse %75’i yaşanıyor diyebiliriz. Bu yüzden Seferihisar’ın doğasını değiştirmeye çalışan tüm projelerin karşısında duruyoruz. Örneğin yazın marinanın genişletilmesi talebi geldi karşısında durduk, Orhanlı’da Jes’e karşı köylülerle beraber direndik. Bunların hepsi Seferihisar’ın doğasında geri alınamayacak hasarlar bırakacak dedik. Çünkü doğa unutmaz. Ekokırım’dan konuşuyorsak tam da bunlar ekokırım suçudur. Ben Seferihisarlı bir yurttaş olarak, dünyamızın, ülkemizin, Seferihisarımızın geleceği için bu yasa önerisine imzamı atıyorum’’ dedi.

Nisan ayına kadar yurttaşlardan toplanan imzalar TBMM’ye iletilecek ve milletvekillerinin Ekokırım Yasası hazırlaması sağlanacak.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

İZSU, enerji ihtiyacını güneşten karşılayacak

Gün Sabah Sporuyla Başlıyor

Kartopu gibi büyüyor

Alaçatı'da çevre temizliği

Hayvan hakları savunucularıyla buluştu

İzmir Metrosu’nun 28’lik delikanlısı

Arşiv