YUKARI

Yetkin insan profillerine katkı sağlamak öncelikli hedefimiz

Ege Üniversitesi(EÜ) İletişim Fakültesi tarafından; iletişimci, radyocu, gazeteci, akademisyen, profesör, şair ve yazar Prof. Dr. Alâeddin Asna anısına dördüncüsü düzenlenen “Yeni Zamanlar ve Halkla İlişkiler Sempozyumu” başladı.
Yetkin insan profillerine katkı sağlamak öncelikli hedefimiz
21 Kasım 2020 0 yorum 974

İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi(EÜ)  İletişim Fakültesi tarafından;  iletişimci, radyocu, gazeteci, akademisyen, profesör, şair ve yazar Prof. Dr. Alâeddin Asna anısına dördüncüsü düzenlenen “Yeni Zamanlar ve Halkla İlişkiler Sempozyumu” başladı. Çevrimiçi olarak yapılan sempozyumun açılışına EÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı,  EÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Müjde Ker Dinçer, A&B İletişim Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Asna, akademisyenler ve birçok iletişimci katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan EÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı,  “Türkiye’de halkla ilişkiler mesleğinde ilklere imza atmış, mesleğin gelişmesinde ve yüzlerce meslek uzmanının yetişmesinde rol oynamış değerli duayen hoca Prof. Dr. Alâeddin Asna, 2015 yılında aramızdan ayrılmış olsa da radyo ve televizyon, gazetecilik, halkla ilişkiler alanlarına sağladığı katkılar yol gösterici olmaya devam etmektedir. PR alanında ilklerin insanı Prof. Dr. Alaeddin Asna’yı bu sempozyum vesile ile saygıyla anıyoruz” dedi.

Günümüzde hızla gelişen teknolojik olanaklar, web tabanlı platformlarda iletişimin ulaştığı hızın  bireylere sağladığı imkanlar ile sosyal medyanın yadsınamaz gücünün iletişim disiplinini kökten değişimlere zorladığını ifade eden Prof. Dr. Takımcı, “Kuram bazlı eğitim, yöntem ve süreçleriyle iletişim disiplininde yetkin bireylerin alana kazandırılması dijital çağda artık mümkün görünmüyor. Bu nedenle diğer tüm alanlarda olduğu gibi iletişim eğitiminin de sadece günümüz şartlarına değil geleceğin teknolojik şartlarına da uyum sağlaması gerekmektedir. Teknolojik gelişimlerin getirdiği tüm bu imkanların ötesinde gözden kaçırılmaması gereken bir başka unsur ise bu dönemin insan yetkinlikleri ve kişilik özellikleridir. Eğitim kurumu olarak iletişim alanında yetkin insan profillerine katkı sağlamak öncelikli hedefimizdir.  Bu hedef doğrultusunda sempozyum teması olarak ‘İletişim Eğitiminin Geleceği’ konusu seçilmiştir, iletişim eğitiminin dijitalleşmesi sürecinde akademisyenlerin fikir alışverişi yapması amaçlanmıştır” diye konuştu.

 İletişim eğitimi tüm yönleri ile incelenecek
Prof. Dr. Takımcı, “İletişim eğitimi ve özellikle halkla ilişkiler eğitimi açısından iletişim fakültelerinin eğitim programlarında ne gibi yenilenmelere ihtiyaç duyduğu, sosyal medya ve medya okuryazarlığının eğitime ne denli etki ettiği, dijital imkanların derslerin işleniş ve değerlendirme sürecini nasıl değiştirdiği, iletişim eğitiminde karşılaşılan zorluklar ve çözüm önerileri bu sempozyumda tüm yönleriyle ele alınacaktır” dedi.

Prof. Dr. Takımcı, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi beklenmedik durumlarla baş etmek zorunda bırakan Covid-19 salgını nedeniyle İletişim Fakültesi olarak geçen dönemde olduğu gibi bu dönemde de uzaktan eğitimi kullanmakta, iletişim eğitiminde internet bazlı platformların etkisini bizzat tecrübe etmekteyiz. EGEUZEM tarafından tüm fakülte ve enstitülere sağlanan EGEDERS ve EGEDERS Canlı platformları mümkün olduğunca eğitimin günümüz şartlarında sürdürülebilir olmasını sağlamaktadır. Şu anda dahil olduğumuz bu sempozyum yine EGEUZEM’in desteği ile çevrimiçi olarak gerçekleşmektedir. Buradan Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne, EGEUZEM’e, A&B Halkla İlişkiler Ajansı ve Asna ailesine, tüm düzenleme kurulu üyelerimize, değerli katkılarını sunan katılımcılarımıza ve dinleyici olarak katılan öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Müjde Ker Dinçer, “Sempozyum kapsamında; dünyamızın içinden geçtiği dijital, siyasal, ekonomik ve toplumsal alanlardaki hızlı, hatta hızını takip etmekte zorlandığımız dönüşüme ayak uydurabilmek için atılabilecek adımlar üzerine çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bu doğrultuda özellikle iletişim disiplininde verilen eğitimin teorik ve pratik uygulamalarla, değişen koşullarla uyum içinde nasıl hareket etmesi gerektiğine ilişkin çözüm önerileri sunuluyor. İletişim disiplinini ileri taşıyacağına inandığım farklı düşünceler, iki günlük etkinlik kapsamında katılımcılar tarafından kapsamlı bir biçimde ele alınıyor” dedi.

İletişim fakültelerinin teknolojinin değişim hızına yetişebilmeleri ve bu değişimlere açık olabilmeleri için öğrencilerin araştırmacı, sorgulayıcı ve kendi kendine öğrenme yeteneklerini geliştirici uygun zeminler hazırlamasının gerekli olduğunu belirten A&B İletişim Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Asna, “Geleceğe bakmak, büyük veri analizleri, geleceğin bilim dünyası, göçler ve iklim değişikliklerinin yaratacağı sosyolojik gelişmeler, yeniçağın dinamikleri, sosyal psikoloji, insanı anlamak, toplumu analiz edebilmek, büyük resmi görebilmek gibi konular ışığında ders programları gözden geçirilmelidir. Teknik memur, teknisyen yetiştiren fakülteler olmaktan çıkıp, strateji geliştirebilen, büyük resmi görebilen, sektörü anlayıp, ona uygun olarak en üst kademeye danışmanlık yapabilecek donanımda gençler yetiştirilmelidir” diye konuştu.
İki gün boyunca devam edecek sempozyumda; dijital, siyasal, ekonomik ve toplumsal bir dönüşüm halinde olan dünyada, iletişim disiplininde eğitimin ne yöne evrilmesi gerektiği konusunda sunumlar yapılacak. 

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Eğitim 0 yorum

Okullarda Korona Temizliği

01 Mart 2021 258 kere okundu

Kısmen açılacak okullar öncesi Dikili Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ilçe genelinde okulların dezenfeksiyonu yapıldı. Koronavirüs [...]

Eğitim 0 yorum

Reflektör ve üvenli traktör kullanma eğitimi

01 Mart 2021 259 kere okundu

İzmir’in Foça İlçesi’nde Ziraat Odası başkanlığı ve jandarma işbirliği ile çiftçilere güvenli traktör kullanımı eğitimi verildi. Eğitimde [...]

Eğitim 0 yorum

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” Eğitimi

01 Mart 2021 298 kere okundu

Çiğli Belediyesi tarafından, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanlığı’nın katkılarıyla belediye personeline “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” [...]

Eğitim 0 yorum

Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayından Kararlılık Mesajı

26 Şubat 2021 621 kere okundu

Çiğli Belediyesi ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Teknik Kurulu işbirliğinde düzenlenen Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı [...]

Eğitim 0 yorum

İzmir’de de dijital eğitimlerle devam ediyor

25 Şubat 2021 669 kere okundu

Allianz Türkiye, çocukların hareket ve spor yoluyla sağlıklı büyümelerine katkı sağlama hedefiyle başlattığı sosyal sorumluluk programı Allianz Motto Hareket’i pandemi [...]

Eğitim 0 yorum

Balçova’daki okullara virüs temizliği

25 Şubat 2021 662 kere okundu

Balçova Belediyesi, 1 Mart’ta kısmen açılacak olan okulların dezenfeksiyonunu yaparak okulların diğer eksikliklerini giderdi. Uzun süredir kapalı olan ve normalleşme [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1610501929968-1a.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Seni Olduğun Gibi Sevmeyi  Öğrendim..

20 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Mucize İğne Semaglutide

195 yazı

3

Serhan Şarman

Bir Doğu Masalı: Kars

4 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1610502195906-1b.jpg

Reklam

1610502039777-1b.jpg