Yine yaz, yine güneş uyarısı

Dermatolog Gaye Sarıkan Ünal, deri hastalıklarının oldukça önemli bölümünün güneşe bağlı hastalıklar olduğunu söyledi.

  • 0
  • 1.957
Yine yaz, yine güneş uyarısı
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Dermatolog Gaye Sarıkan Ünal, deri hastalıklarının oldukça önemli bölümünün güneşe bağlı hastalıklar olduğunu söyledi. Uzm. Dr. Ünal, “özellikle erken yaşlarda hele çocuk yaştaki güneş yanıklarının ileri yaşlarda deri kanserlerine zemin hazırlayabileceği hiç akıldan çıkarılmamalıdır” dedi.

Yaz tatil mevsiminin başladığını belirten Kent Alsancak Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Ünal bronzlaşmak isteyen, özellikle “benleri” olanlara fütursuzca güneşlenmenin nelere mal olabileceğini hatırlattı. Dünyayı evlerine hapseden Covid-19 pandemisinin ardından insanların  deniz-güneş-kum tatiline daha büyük bir özlem duyduğunu belirten Uzm. Dr. Ünal, “Ancak rengimizi bronzlaştıracağız diye derimizi yakmamız ileride kötü sonuçlara yol açabilir. Derimiz dış ortama açık, çevre koşullarından en fazla etkilenen, güneş hasarının yaşlandırdığı ve durumunu etkilediği önemli bir organımızdır. Deri hastalıklarının büyük bölümünün de güneşten kaynaklandığını bilerek derimizi korumamız, ona iyi bakmamız gerekir” diye konuştu.

Anne babalara çocuklarını güneş ışınlarından korumalarını, küçük yaşlarda ciltte oluşacak güneş yanıklarının ileri yaşlarda deri kanserlerine yol açabileceğini vurgulayan Dermatolog Ünal “ben- güneş” konusunda şu bilgileri verdi:

BENLERLE İLGİLİ BİLMEMİZ GEREKENLER
“Benler (Nevuslar); vücutta derinin olduğu her yerde hatta mukozalarda  görülebilen, bazen deri renginde ancak sıklıkla  pembemsi, açık kahverengi, kahverengi hatta bazen mavi ya da siyah renkte oluşumlardır. Benler en çok deri­ye rengini veren pigment olan melanini üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken almaktadır. Şekilleri genellikle oval ya da yuvarlak, deri­den kabarık veya düz, kıllı veya kılsız görü­nümdedirler. Kişi tarafından ellenip oynanmaması, kılların çekilmemesi gerekmektedir.Bir kişide oluşacak benler önce­den genetik olarak belirlenmiştir. Benlerin bir kısmı doğuşta vardır, bazıları ise özel­likle gençlik döneminde ortaya çıkar. Ancak genetik olarak yatkınlığı olan bir kişide yaşam boyu ye­ni benler oluşabilmektedir. Benler zamanla değişikliğe uğrayabilir; ergenlik dönemi, gebelik, doğal güneş ışığı veya yapay kaynaklara maruz kalma ile büyümeleri hızlanır, yenileri çıkabilir. Doğuştan olan benler de son­radan olanlarla benzerlik gösterirlerse de genellikle edinsel benlerden daha büyük ve kıllıdırlar. Dermatolojik muayenede benlerin ve deri neoplazmalarının (kötü huylu deri tümörlerinin) tanınmaları genellikle zor değildir. Dermatolog gözle ve/veya cihaz yardımıyla (episkop. dermatoskop. ve diğer dijital sistemler) muayene yapar Bazı kereler detaylı ve periyodik muayenelerle benlerin özellikle displastik özellikte olanların kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Önemli olan deri yüzeyindeki ben ve benzeri deri oluşumlarının bu konunun uzmanı olan dermatologlar tarafından tanımlanması ve gerekirse izlenmesi ya da çıkartılarak patolojik yorumunun yapılmasıdır.”

YORUM YAZ
Diğer Haberler

4 yılda 83 bin kişiye ücretsiz sağlık hizmeti

Öykü tedavi için Kahramanmaraş’tan İzmir’e getirildi

Boşuna ağrı çekmeyin, çaresi var

Hastanede unutulmaz anneler günü

Sizin katlanamadığınız ses var mı?

Buca Seyfi Demirsoy'da "Ebelik Tarihi Fotoğraf Sergisi" Açıldı...