Yurt dışı isteyen gençlere ‘yaz okulu’

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), mezun olduktan sonra lisans eğitimlerini yurt dışındaki bir üniversitede almayı hedefleyen lise öğrencilerine destek olmak amacıyla 'yaz okulu' açacak. İzmir Yeni Nesil Eğitim Kurumları'nın da desteğiyle 14-25 Ağustos tarihlerinde açılacak yaz okuluna, 45 öğrenci kabul edilecek.

  • 0
  • 800
Yurt dışı isteyen gençlere ‘yaz okulu’
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), mezun olduktan sonra lisans eğitimlerini yurt dışındaki bir üniversitede almayı hedefleyen lise öğrencilerine destek olmak amacıyla 'yaz okulu' açacak. İzmir Yeni Nesil Eğitim Kurumları'nın da desteğiyle 14-25 Ağustos tarihlerinde açılacak yaz okuluna, 45 öğrenci kabul edilecek. ‘Yapay Organ Teknolojileri’, ‘Sürdürülebilir Ekonomi’ ve ‘Sürdürülebilir Finans’ alanında eğitimlerin verileceği yaz okulunda, eğitim dili İngilizce olacak. Yaz okulunu tamamladıktan sonra sertifikalarını da alacak olan gençler, bu sayede Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) üniversitelerden kabul alma şanslarını artıracak.

İEÜ’nün Balçova'daki kampüsünde açılacak Lise Yaz Okulu Programı'na katılmak isteyen öğrenciler, 1 Ağustos’a kadar https://ekosem.ieu.edu.tr/tr/izmir-ekonomi-universitesi-lise-yaz-okulu adresinden başvuru yapabilecek. Öğrenciler, 3 farklı eğitimden istediğine katılabilecek. Eğitimler hafta için her gün, saat 10.00 ile 17.00 arasında gerçekleşecek. Lise Yaz Okulu Programı’na ilişkin tanıtım toplantısı, aileler ve öğrencilerin katılımıyla İEÜ Konferans Salonu’nda yapıldı. Toplantıda; eğitimleri verecek olan İEÜ İşletme Fakültesi Ekonomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayla Oğuş Binatlı, Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen ve Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Burçak Alp, gençlerin merak ettiği soruları yanıtladı.

’DÜNYA VATANDAŞLIĞI’ VURGUSU
Toplantıda konuşan İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, teknolojinin gelişmesiyle birlikte ülkeler ve kişiler arasındaki iletişimin arttığını, bilginin baş döndürücü bir hızla yayıldığını belirterek, “Kültürel etkileşim, uluslararası iş birlikleri ve eğitimde küresel hedefler, bizi ‘dünya vatandaşlığı’ kavramına yöneltiyor. Bu öyle bir süreç ki, sadece dil bilmek yetmiyor. Doğru becerileri, donanımları, deneyimleri ve dünyaya adapte olma becerisini kazanmak çok önemli. 21’inci yüzyılın rekabetçi ortamında dünya vatandaşı olmanın yolu, uluslararası standartlarda bir akademik eğitim ve evrensel değerleri kucaklayan yaşam becerileri kazanmaktan geçiyor. Gençlerimizin dünya vatandaşı olma yolundaki bu girişimine destek vermek ve hedef koydukları yurt dışı eğitimi yolunda onlara yardımcı olmak için bu yaz okulu programını tasarladık” dedi.

ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM
Prof. Dr. Aşkar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Teknoloji gelişirken, yeni nesil öğrenme biçimleri ve eğitim modelleri de buna bağlı olarak hızla değişiyor. İmkanı olan öğrenciler, bilginin sınırlarını hayalleriyle zorlayarak yaratıcı, özgür düşünen, sorgulayan, tasarlayıp üreten bireyler olarak değişimin öncülüğünü de yapıyor. Yaz okulu programımız sayesinde öğrenciler, bu değişim sürecine İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde başlayacak. Hayalini kurdukları lisans programına kayıtlanarak iyi birer dünya vatandaşı olarak yetişme sürecine yönelik önemli bir adım atacak.”

DOĞRU VE İŞE YARAR BİLGİ
İEÜ Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nesrin Oruç Ertürk, “Üniversiteler; yeniliğe odaklanan, bilginin üretildiği ve geliştirildiği, günün her saatinde kullanıma açık, öğrencide özgün ve yaratıcı düşünceyi geliştiren yapıda olmalı. Yaz okulu programını oluştururken, gençlerimize sadece bilgi transfer etmeyi planlamadık. Öğrencilerimizin bilgiyi algılamasını, özümsemesini, kişiselleştirmesini sağlayacak eğitim içeriği tasarladık. İşin özü; her nerede olursa olsun, doğru ve işe yarar bilgiye ulaşmak. Bu; yaşadığınız ülkede de olabilir, eğitim almak için gitmek istediğiniz yurt dışındaki bir ülkede de olabilir. Yaz okulumuz, yurt dışında üniversite okumak isteyen gençlerimize büyük katkı sağlayacak” diye konuştu.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Afetlere uyum sağlayabilme becerileri geliştirilecek

Mars’a Seyahat için geri sayımı başlattı

Savaşların kaderini yapay zeka belirleyecek

Yapay zeka, yasasını bekliyor

Yapay zeka ile herkes için tarım mümkün

Kalite çıtası yükseldi

Arşiv