Yurt dışı traktör satışında %87 artış

  • 0
  • 1.130
Yazı Boyutu:

Türkiye tarım sektörünün lider ismi TürkTraktör, 2012 yılı dokuz aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Türkiye’de, Türk mühendisliğiyle ürettiği traktörleri, 90’ın üzerinde ülkeye ihraç eden TürkTraktör, ihracatını geçen yıla göre %87 artışla 10 bin 958 adede yükseltmeyi başardı.
 
TÜİK trafik kayıtlarına göre Türkiye traktör pazarı 2012 yılı 8 aylık dönemde geçtiğimiz seneyle kıyaslandığında %18 oranında daralmıştır. 2011 gibi istisnai bir yılla karşılaştırıldığında 2012 yılında bir yavaşlama olsa da, geçmişteki yüksek yıllara göre pazar hala iyi bir seviyededir. TürkTraktör,  sektörün mevcut koşullarına rağmen pazarın üzerinde bir satış grafiği yakalayarak %51’lik pazar payını korumaktadır.
 
Şirketin 9 aylık dönemde ihracat satış adetlerinin toplam satış adetleri içindeki payı %35’e çıktı. Bu doğrultuda, gerçekleşen satış kompozisyonundaki önemli değişikliğe rağmen TürkTraktör finansal anlamda da başarılı sonuçlar almaya devam etti.
 
2011 yılı 9 aylık finansal sonuçlarla kıyaslandığında TürkTraktör, yurt içi satışlarında istikrarı korumayı başarırken, yurt dışı satış adetlerindeki rekor artış ile toplam cirosunu %18 artırarak 1,5 milyar TL’ye çıkarttı. Cirodaki artışta en önemli pay ihracattan kaynaklandı ve ihracat cirosu 242 milyon TL’den 470 milyon TL’ye yükseldi. Şirketin vergi öncesi karı 260 milyon TL ve net karı da 216 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirket hissesi, 31.10.2012 tarihinde 39,2 TL’ye ulaştı, şirketin piyasa değeri ise 2 milyar TL oldu.
Yurt içi pazarda yaşanan daralmayı aşmak için stratejiler geliştirdiklerini ifade eden TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, “Ağustos 2011 TÜİK kayıtlarına göre iç pazarda toplamda 40 bin 437 adet traktör satışı gerçekleştirildi. Bu rakam Ağustos 2012 de ise 33 bin 109 adede geriledi. Biz bu sıkıntıyı yurt dışı pazardaki performansımız ile aşıyoruz. Türk mühendisliğiyle daha yüksek beygir gücünde, daha donanımlı ürünler üreterek yeni modeller çıkartıyoruz. Çiftçiye ileri teknoloji ürünü traktör ve ekipmanları sunuyoruz. Türkiye’de üretimini gerçekleştirdiğimiz traktörlerimizi şu anda başta Kuzey Amerika olmak üzere 5 kıtada, 90’dan fazla pazara ihraç ediyoruz. Özellikle 2011 yılının son çeyreğinde üretimine başladığımız Utility serisi ile ihracatta iyi bir ivme kazandık. Avrupa ülkelerindeki pazar durgunluğuna rağmen 2012 yılı 9 aylık dönemde geçen senenin tamamında gerçekleştirilen ihracat satış adedini aşmayı başardık” dedi.
 
Yurtiçi pazara da değinen Votta; “Yurt içi pazarda ise %50’nin üzerinde pazar payı ile pazar lideri olarak etkinliğimiz devam ediyor. Geçen ay iç pazara sürdüğümüz, çiftçilerimize hız ve yakıt ekonomisi getirecek  çok fonksiyonlu, CASE IH JX Compact serisi traktörlerimiz ile satışlarımızı daha da güçlendireceğimizi düşünüyoruz. Orta ve büyük ölçekli tarım işletmelerinin ihtiyaçlarını düşünerek yeni tasarımları ile sürüş rahatlığını ve deneyimini daha da iyileştirdiğimiz New Holland TDD ve CASE IH JX serilerimizin motor seçeneğini 65 beygir-110 beygir arasına çıkararak, TürkTraktör fabrikasında üretilen en yüksek beygir gücündeki traktörü hizmete sokmuş olduk” dedi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Gelecek Çevik Şirketlerin

ABD pazarında Turkish Tastes ile güçleniyor

Narenciye'de tarihi rekor

Devlet desteklerindeki artış ihracatta rekabetçiliğimizi artıracak

Güney Kore pazarına çaldığı maya tuttu

Beklentilerini paylaştı.

Arşiv