Alzheimer önlemlerle geciktirilebilir

  • 0
  • 2.133
Yazı Boyutu:

Günümüzde insanları umutsuzluğa iten ve tedavisi mümkün olmayan hastalıklardan biri de Alzheimer. Kişiyi günlük işlerinden ve sosyal ilişkilerinden git gide uzaklaştıran bu hastalık 55- 60 yaşlarında kendisini gösteriyor. Çabuk ilerleyen bir hastalık olması ve ölüme kadar gidebilmesi nedeni ile insanların korkulu rüyası.

Alzheimer hastalığının geç ortaya çıkmasını sağlayan yöntemler bulunduğunu belirten Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Kumral, şöyle konuştu; “Bu hastalık genetik bir olay. Ancak hastalığın geç bulgu vermesini sağlayan yöntemler var. Bunlar; kişinin iyi bir eğitim görmesi, bol kitap okuması, bol matematiksel, sosyal ve entellektüel işlerle uğraşması, toplumla bağlarının güçlü olması, yaşamdan kopuk olmaması, psikolojik ve moral yapısının yüksek olması olarak sıralanabilir. Aynı zamanda düşük kolestrol, tansiyonun mutlaka kontrol edilmesi, belirli fiziksel aktivitelerde bulunulması ve kişinin beslenmesine dikkat etmesi, özellikle balık ürünlerini tüketmesi de bu hastalığın geç bulgu göstermesi açısından önemli.”

Alzheimer hastalığının beynin küçülmesiyle devam eden, sonunda bunamaya yol açan, kişinin günlük, işlerini yerine getirmesinde bozukluklarına yol açan bir hastalık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Emre Kumral, “Hastalık genellikle 55-60 yaşlarında ortaya çıkıyor ve 5 ila 10 yıl içinde hastanın ölümüne kadar giden bir sürerci oluşturuyor.  Bu süreç içerisinde hastanın ailesel ve çevresel bağlantıları gittikçe kopuyor, yaptıkları işleri olayları unutuyorlar, beceri gerektiren işleri artık yapamayacak duruma geliyorlar. Kelimeleri isimleri ve bulundukları yerleri algılayamıyorlar, hasta daha ileriki zamanlarda evden dışarıda çıkamayıp yatalak bir duruma düşüyor ve bu durum vefatıyla sonuçlanana kadar başkalarına muhtaç olacak bir şekilde devam ediyor” diye konuştu. 

4-5 yıl içinde hastalığı büyük oranda yavaşlatacak yeni ilaçların piyasaya sürülebileceğini kaydeden Prof. Dr. Kumral, “İlaçların dışında hastanelerdeki geriatri merkezleri ve bakım merkezlerinin arttırılması da gelecek yıllarda hastalığın yavaşlaması acısından çok önemli. Bakım evlerinin kalitesinin arttırılması, çalışacak geriatri uzmanları ve personelinin kalitesinin ve eğitiminin arttırılmasını bir devlet politikası olarak uygulanması gerekir. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse süreç o kadar rahatlar. Bazı yöntemler hastaların erken dönem tanısında bazı yararlar sağlıyor. Erken teşhis olması hastalığın ilerleyen dönemlerde yaşayabileceği sıkıntılarını biraz daha azaltıyor” dedi. İZMİR(Ege Ajans/ Beşir Kelleci- Fatih Süleyman Erdoğan)

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Karın ağrısıyla gitti, yumurtalığında tümör ortaya çıktı

Geçmeyen alerjiye endoskopik çözüm

Mamografi Eşliğinde Biyopsi

Duygusal travma, ‘Kırık Kalp Sendromu’na neden olabilir!

63 yaşında yeni nefesine kavuştu!

Parkinson’ hastalarının tedavisi tek bir merkezde!

Arşiv