Beyin fırtınasına önem verilmeli

  • 0
  • 1.598
Yazı Boyutu:

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından, yerli ve yabancı bilim adamının katılımıyla düzenlenen “Nanoteknoloji Tıbbın Hizmetinde” konulu sempozyumda konuşan Prof. Dr. Ahmet Öztarhan bilimsel çalışmalarda en önemli etkenlerden birinin beyin fırtınalarına zemin hazırlayarak yeni fikirler ortaya çıkarmak olduğunu söyledi.

EÜ Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Öztarhan, yüzey modifikasyon teknolojileri ve medikal alanda uygulamalar hakkında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. TÜBİTAK ile birlikte kurdukları Mevva İon İmplantasyon Laboratuvarı’nın çalışmalarını anlatan Prof. Dr. Öztarhan, “Birçok uygulamalarımız var, diş implantları, yapay damar uygulamaları, DLC kaplamalarıyla ilgili çalışmalar yapan öğrencilerimiz yurt dışından burslar alarak oralarda çalışmalarına devam ediyor” dedi. 
Yüzey modifikasyon teknolojilerinde, tekstil sektöründe de birçok çalışmalar yaptıklarından bahseden Prof. Dr. Öztarhan, anti-bakteriyel kumaşlar üretilmesine katkı sağladığını söyledi. 
Yaptıkları çalışmalarda en önemli noktanın beyin fırtınası olduğunun altını çizen Prof. Dr. Öztarhan, “Bilimsel çalışmalarda en önemli etkenlerden biri olan beyin fırtınalarına zemin hazırlanmalı. Beyin fırtınası ülkemizde pek yapılmayan bir şey, Çin ve Amerika'nın bu kadar başarılı olmasının en önemli nedeni beyin fırtınasıdır” dedi.
Daha sonra söz alan Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyomekanik Anabilim Dalı’ndan Arş. Gör. Bora Uzun, 2003'ten bu yana faaliyet gösteren Biyomekanik ve Doku Mühendisliği Mükemmeliyet Merkezi hakkında bilgi verdi. Araş. Gör. Bora Uzun, “Merkezimizde hücre kültürü, protez tasarımı, doku kemik ve kıkırdak transferi ile ilgili çalışmalar yapıp protez ve implant geliştiriyoruz. Kamu kuruluşlarına ve üniversitelere hizmet veriyoruz" diye konuştu. Arş. Gör. Bora Uzun, sanayi ve üniversite işbirliği kapsamında ürün geliştirdiklerini ve patentini aldıktan sonra firmalarla irtibata geçtiklerini ifade etti. İZMİR(Ege ajans/Selen Örgün/ Alican Özkeskin)

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Karın ağrısıyla gitti, yumurtalığında tümör ortaya çıktı

Geçmeyen alerjiye endoskopik çözüm

Mamografi Eşliğinde Biyopsi

Duygusal travma, ‘Kırık Kalp Sendromu’na neden olabilir!

63 yaşında yeni nefesine kavuştu!

Parkinson’ hastalarının tedavisi tek bir merkezde!

Arşiv