Çocukluk tutkusunu olimpiyatlara taşıdı

Henüz 9 yaşında başladığı rüzgar sörfünde, yeteneğini kısa zamanda kanıtlayarak Milli Takım’a kadar yükselen, Türkiye genelinde birçok kupa ve madalyanın sahibi olan İzmirli Onur Cavit Biriz, ‘olimpiyat’ hedefine ulaştı.

  • 0
  • 788
Çocukluk tutkusunu olimpiyatlara taşıdı
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Henüz 9 yaşında başladığı rüzgar sörfünde, yeteneğini kısa zamanda kanıtlayarak Milli Takım’a kadar yükselen, Türkiye genelinde birçok kupa ve madalyanın sahibi olan İzmirli Onur Cavit Biriz, ‘olimpiyat’ hedefine ulaştı. Bu yaz, Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapılacak ‘Olimpiyat Oyunları’ için kota almayı başaran Biriz, ülkemizi temsil ederek madalya için mücadele edecek. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İşletme Bölümü’nde de eğitimini sürdüren Biriz, “İlkokuldayken, ailemle birlikte arabayla Alaçatı’da gezdiğimiz sırada, rüzgar sörfü yapanları görüp ‘Ben de sörfçü olmak istiyorum’ diye ağlamaya başlamıştım. Bu konuda çok ısrar edince, ailem de beni küçük yaşta sörfe başlattı. Bu şekilde başlayan sörf tutkum, olimpiyata kadar ulaştı. Ülkem adına yarışacağım için mutlu ve heyecanlıyım” dedi.     

Küçüklüğünden beri su sporlarına ilgi duyan ve deniz tutkunu olan Onur Cavit Biriz (23), çocuk yaşta başladığı sörfte başarı adımlarını hızlıca attı. İlk olarak özel antrenörlerden ders almaya başlayan Biriz, kendini daha da geliştirerek Galatasaray Spor Kulübü’ne yazıldı.

EN BÜYÜK HAYALİMDİ
Günde 6 saat çalışan, kendisi için belirlenen antrenman ve yemek programına harfiyen uyan Biriz, emeklerinin karşılığını 14 yaşında Milli Takım’a seçilerek aldı. Milli sporcu olduktan sonra da başarısını sürdüren Biriz, Türkiye’de 2015 ve 2016 yılında gençler kategorisinde, ardından üç yıl boyunca da genel kategoride üst üste birincilik elde etti. Ulaşılması zor bir seri yakalayan, madalya ve kupaları bir bir toplayan Biriz, ‘En büyük hayalim’ dediği olimpiyatlara katılmayı da başardı. RS:X rüzgar sörfünde, dünya arenasında yarışacak olan Biriz, spordaki başarısını eğitim hayatına da taşıyarak İEÜ İşletme Bölümü’nde ikinci sınıfta okumayı sürdürüyor.

ÇOK EMEK VERDİM, ASLA VAZGEÇMEDİM
Rüzgar sörfünü 14 yıldır aralıksız sürdürdüğünü ve olimpiyatlara katılma hakkı kazanarak çok önemli bir aşamaya geldiğini belirten Biriz, kendisine olan güveni boşa çıkarmayacağını,  elinden gelenin en iyisini yapacağını söyledi. Biriz, “Milli Takım’a ilk seçildiğim günü çok net hatırlıyorum. O yıllarda, ‘Acaba bir gün olimpiyatlara katılabilir miyim?’ diye hayal ederdim. Olimpiyat yarışmalarını izler, orada olduğumda ne yapacağımı düşünürdüm. Şimdi ise olimpiyatlara ben gidiyorum. Sörfe çok emek verdim. Bazen yoruldum, okulla sporu bir arada yürütmekte zorlandığım da oldu. Ama hiç pes etmedim, asla vazgeçmedim. Sonunda da başardım. Şu anda İstanbul’dayım, antrenmanlarıma her gün devam ediyorum. Günde en az 5 saat çalışıyorum. Kendimi çok zinde, hazır hissediyorum” dedi.

FİLM ŞERİDİ GİBİ GÖZÜMÜN ÖNÜNDE
Biriz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Olimpiyat kotasını aldıktan sonra içimde bambaşka, tarifsiz bir heyecan oluştu. Mutluyum, gururluyum ama olimpiyatlarda şimdiye dek yaptığımın daha iyisini yapmam gerektiğinin farkındayım. Daha önce de birçok kez ülkemiz adına yarıştım ama şu an hissettiklerim bambaşka. Ülkemizi Japonya’da en iyi şekilde temsil etmek istiyorum. Olimpiyatlara yaklaşık 2 ay kaldı. Son hazırlıklarımı da tamamladıktan sonra Tokyo’nun yolunu tutacağım. 9 yaşında, ailemle birlikte İzmir Alaçatı’da arabayla giderken, sörf yapanlara camdan bakmış ve ‘Sörfçü olacağım’ diye ağlamıştım. Yaşım küçüktü ama ben kararımı vermiştim. Ailem de bu konudaki ısrarımı kabul edip bana antrenörlerden ders aldırmaya başladı. Böyle başlayan maceram, Tokyo’ya kadar uzandı. Bu serüvenim, film şeridi gibi gözümün önünde. Şimdi ise, yeni başarılara ulaşmanın vakti. Bugüne kadar benden desteğini esirgemeyen aileme, arkadaşlarıma ve akademisyenlerimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Sporda Türkiye-Yunanistan dostluğu

Buz pateni sezonu açıldı

AYOSK Ege Kupası'nda muhteşem final

Şölen, ödül töreniyle sona erdi

2 Birincilik, 1 Üçüncülük…

Demir Lady madalyayla döndü