“Ege Üniversitesi’nin stratejik teması sağlık”

  • 0
  • 957
Yazı Boyutu:

Ege Üniversitesi(EÜ) Tıp Fakültesi Muhittin Erel Anfisinde “Nanoteknoloji Tıbbın Hizmetinde” konulu sempozyum başladı.
Sempozyumun açılışında EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz; Ege Üniversitesinin, sağlık konusunda birikimlerini kümeleştirdiğini ve ana stratejik temanın sağlık olduğunu belirtti. Hedefin Ege Üniversitesi’ni nanoteknoloji alanında ileriye götürmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yılmaz, EXPO için sağlığın öneminden ve yapılması gerekenlerden bahsederek bu alanda emeği geçen herkese teşekkür etti.
Sempozyumda translasyonel(geçirme, aktarma, nakletme) araştırmalar konusunda bilgi veren Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi(ARGEFAR) Kurucu Müdürü Prof. Dr. Işık, Tuğlular, ARGEFAR'ın hedefinin topluma hizmet etmek olduğunu yapılan çalışmaların tüm Türkiye'ye aktarılması gerektiğini söyledi. Amaçlarının toplumun gereksinimlerini ön plana çıkarmak olduğunu ve bu yüzden bir araya geldiklerini belirten Prof. Dr. Tuğlular. transnasyonel araştırmalar için akademik birimlerin beraber çalışması gerektiğini vurguladı.

Genel cerrahi alanındaki problemlerden bahseden EÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun; cerrahinin tarihinin çok eskilere dayandığını, günümüzde teknolojik olarak gelişmelerin üst düzeyde olduğunu, robotik cerrahi ile birlikte daha iyi sonuçlar alındığını söyledi. Prof. Dr. Hoşcoşkun malzeme açısından bir takım zorluklarla karşılaştıklarını belirterek, hedeflerinin dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri eşzamanlı olarak izlemek, kullanmak ve birebir uygulamak olduğunu vurguladı.
Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Gökçe ortopedide karşılaşılan sorunlar ve kullanılan malzemeler konusunda yaptığı konuşmasında; Üretilen her yeni malzeme ile insan doğasına en uygun olan ortopedik aletlerin en iyisine ulaşılmaya çalışıldığını ve bu alandaki hastalıklarla baş edebilmek için çalışmaların sürdüğünü söyledi. İZMİR(Ege Ajans/Sefer AZAK)

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Karın ağrısıyla gitti, yumurtalığında tümör ortaya çıktı

Geçmeyen alerjiye endoskopik çözüm

Mamografi Eşliğinde Biyopsi

Duygusal travma, ‘Kırık Kalp Sendromu’na neden olabilir!

63 yaşında yeni nefesine kavuştu!

Parkinson’ hastalarının tedavisi tek bir merkezde!

Arşiv