Ekonomiye Odaklanmamız Gerekiyor!

31 Mart’ta gerçekleşen Mahalli İdareler Seçimi ile ilgili Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, “Artık ekoınomiye odaklanmamız gerekiyor” dedi.

  • 0
  • 302
Ekonomiye Odaklanmamız Gerekiyor!
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

31 Mart’ta gerçekleşen Mahalli İdareler Seçimi ile ilgili Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, “Artık ekoınomiye odaklanmamız gerekiyor” dedi.

Demokrasiye yaraşır bir atmosfer içerisinde, yerel seçim sürecimizi örnek şekilde tamamladık. Sonuçların ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor, Başkanlar ve tüm seçilen yöneticileri tebrik ediyor, İzmirimizde centilmence yarışan tüm adaylara teşekkür ediyorum.

Ülkemiz son 1 yıl içerisinde yoğun bir genel seçim ve yerel seçim sürecini geride bırakmıştır. Bugün itibariyle önümüzde seçimsiz geçecek 4 yıllık bir süre var. Bu süreç hepimiz için çok önem arz ediyor. Orta vadeli programın eksiksiz uygulanarak, ekonomiye odaklanılması gereken bir dönemdeyiz.

Bulunduğumuz coğrafyanın zorlukları, küresel ekonomide son dönemde artan jeopolitik birliktelikler ve korumacılık özellikle bölgesel güç bloklarına ve yeni koridor anlaşmalarına evrilerek, ticarete yön verirken, Hükümetimizin ekonomide beklentileri iyileştirmek adına izleyeceği politikalar ve hayata geçireceği yapısal reformlar çok daha fazla önem kazanıyor.

Üretimin sürdürülebilirliğini riske eden unsurların ortadan kaldırılarak, ekonomik istikrar, öngörülebilirlik ve güvenin tesis edilmesini , uluslararası kredibilitemizin yükselmesine ilişkin atılacak kararlı ve somut adımların atılmasını ve seçimsiz geçecek 4 yıl boyunca kararlılıkla ekonomiye odaklanılmasını bekliyoruz.

Küresel ekonomi yavaşlarken, ticaret daralırken üreten kesim olarak, ülkemizi ekonomik ve sosyal alanda dünyada üst sıralara çıkaracak projeleri, atılımları hayata geçirmek istiyoruz. Her zaman ifade ettiğimiz gibi güçlü sanayi, güçlü Türkiye demektir.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Cumhuriyetimizin ilkelerini güçlendirerek yaşatan, ekonomik olarak güçlü, daha müreffeh, mutlu, fırsat eşitliğini yakalamış, çağdaş eğitimden bilime, evrensel hukuka, ileri teknoloji seviyesine kadar her alanda dünya liginde üst sıralara yükselmiş bir toplum arzu ediyoruz. Yerelden kalkınmanın daha fazla ivme kazandığı bir dönemde de, yerel yönetimlerden beklentimiz, sosyal belediyeciliği ve kentin ortak akıl ve istişare mekanizmasını mutlaka geliştirerek güçlendirmeleridir. Oda ve Borsalar olarak İzmir özelinde yakalamış olduğumuz dayanışma ve ortak hareket kültürünün kent dinamiğine yarattığı katma değeri gözeterek, yerel yönetimlerce de kentin tüm bileşenlerine yayılımının sağlanmasını çok önemsiyoruz.

Kentimizin yapısal konularına bir an evvel odaklanılarak, en başta İzmir’in fay haritasının göstergelediği üzere, kenti deprem dirençli olacak şekilde, bilim ve teknolojinin ışığında ivedilikle dönüştürmek başta olmak üzere her ortamda dile getirerek öncelediğimiz kent ihtiyaçlarına yönelik hızlı aksiyon alınmasını bekliyoruz. İzmir için talep edilen her konuda, tüm bilgi ve birikimimizle elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtiyor, yeni dönemin kentimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Öldürmeyeceğiz yaşatacağız

Kütahyalı üç noktayla ne demek istedi?

Müzeler Haftası’nda etkinlik yağmuru

19 Mayıs’a coşkulu kutlama

Bayraklı’da 19 Mayıs coşkusu

Buca'da rengarenk bayram kutlaması

Arşiv