Fuar İzmir’e “Monoray” geliyor

  • 0
  • 527
Fuar İzmir’e “Monoray” geliyor
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Türkiye’nin ilk monorayını Gaziemir’deki Fuar İzmir’e kurmayı planlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2.2 kilometrelik hat ile 2 istasyon ve 3 vagonlu 3 tren seti için proje ihalesi yaptı. İhaleye 8 firma katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye örnek olacak yeni bir projeyi yaşama geçirmek için düğmeye bastı. Geçtiğimiz Mart ayında hizmet vermeye başlayan ve kent fuarcılığı açısından büyük önem taşıyan Fuar İzmir’e ulaşımı kolaylaştıracak monoray sisteminin hattı, istasyonları ve tren setlerinin uygulama projelerinin elde edilmesi amacıyla danışmanlık hizmet alımı (proje) ihalesi gerçekleştirildi. İZBAN’a entegre olacak ve sadece Gaziemir’deki yeni fuar kompleksine ulaşımı sağlayacak 2.2 kilometrelik monoray sistemi, gidiş-dönüş çift hat olacak. Araç depolama ve bakım onarım tesislerinde kurulacak olan işletme kontrol merkezinden (OCC) işletilecek. Monoray trenler sürücüsüz işletilecek ama gerekirse manuel olarak da sürülebilecek.

8 firma katıldı
İzmir Banliyö Esbaş İstasyonu - Gaziemir Yeni Fuar Alanı (Fuar İzmir) arasında çift hatlı, 2 istasyonlu, 3 vagonlu 3 tren seti ve atölye binasını içeren “Monoray Projesinin Uygulama Projelerinin Hazırlanması” için gerçekleştirilen ön yeterlilik ihalesine Erka-As Proje Ve Araştırma İnş. Tur. Ve Tic. Ltd. Şti, Su-Yapı Müh Ve Müş. Aş. –  Kmg Proje Müh. Müş. Bilişim Tek. Ltd. Şti. İş Ortaklığı, Prota Mühendislik Proje Dan. Hizm. A.Ş., Proyapı Mühendislik Müşavirlik A.Ş., Emay Uluslararası Mühendislik Ve Müşavirlik A.Ş., Arup Mühendislik Ve Müşavirlik Ltd. Şti - Boğaziçi Proje Mühen. Plan. Ve İnş. San. Tic. Ltd.Şti. İş Ortaklığı, Tekfen Mühendislik A.Ş., Aral Yapı İnşaat Turizm Reklamcılık Gıda San. ve Tic. A.Ş.  olmak üzere 8 firma katıldı.  İhale 3 aşamalı olarak gerçekleştiriliyor.

Modern ve konforlu
Yükseltilmiş kolonlara yerleştirilecek kirişler üzerinde çalışacak monoray sistemi, İZBAN’ın ESBAŞ istasyonundan başlayacak ve Akçay Caddesi’ni keserek çevreyolu-Gaziemir Kavşağı-çevreyolu paralelinden devam ederek Fuar İzmir’e ulaşacak. Monoray 2.2 kilometrelik gidiş-geliş çift hatlık güzergahta İZBAN ve yeni fuar alanı arasında kesintisiz ulaşım sağlayarak yolcu taşıyacak. Banliyö ve İzmir dışından hava yolu ile Yeni fuar kompleksine gelmek isteyen yolcular,  İZBAN ile ESBAŞ istasyonuna geldikten sonra monoray sistemi ile Fuara ulaşabilecek. Ziyaretçiler, fuar dönüşünde de yine aynı sistemi kullanabilecek. Dünyanın gelişmiş kentlerinde örnekleri görülen monoray, Türkiye’de ilk kez İzmir’de kurulmuş olacak.

Monoray nedir?
Kent içi ulaşım türlerinden biri olan monorayda vagonlar, mono yani tek bir ray üzerinde veya altında asılı şekilde hareket ederler. Toplu taşımacılıkta kullanılan ray sistemi, bir kolon üstüne oturtulan kirişler ve bu kirişlerin üzerinde bulunan raylar ile gidiş ve geliş aynı anda gerçekleştirilebilir. Bu sayede sefer sıklığı yolcu yoğunluğu dikkate alınarak işletilebilmekte ve sistemin verimliliği yolculuk talebine bağlı olarak arttırılabilmektedir. 

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Kent Arşivi ve Tanıtım Merkezi Kapılarını Açtı

Karabağlar Yaşar Kemal'i andı

Bundan sonra sathımız, tüm vatandır

7’den 70’e girişimciye tam destek

Narlıdere Metrosu'nda Haluk Levent coşkusu

S​​​​​​​avaşın yıldönümü unutulmadı

Arşiv