Gara geçiler’in mazbata bayramı

İzmir Karaburun Belediyesi’nin İlk Kadın Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, birçok cephede mücadele ederek girdiği yerel seçim yarışından güvenoyuyla ve partisinin oylarını artırarak çıkmasını bildi. Karaburun Belediye Meclisi İlkay Girgin Erdoğan Başkanlığında, CHP’den Gazanfer Yavaş (Kontenjan Büyükşehir), Raife Karabatak (Büyükşehir), Akın Akalmış, Kağan Dündar, Cemre Özmen, Yağmur Kutay, ve Ferhat Çoban; Cumhur İttifakı’ndan Dinçer Özlüoğlu, Aycan Destireci, Mehmet Özkan, Nizamettin Çelenk gibi üye isimlerden oluştu.

  • 0
  • 207
Gara geçiler’in mazbata bayramı
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Sahip olduğu topraklarının yüzde 70’lik bölümü hazine arazisi olan İzmir Karaburun, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde merkezi hükümetin özel önem verdiği ve Bakan Yardımcısı-Bakan-Eski Başbakan destekli kampanya sürdüren; basın kampanyasında da ‘tek sesli’ bir düzen oluşturan medya planlamasıyla, cevap mahiyetinde alternatif seslerin çıkmasına dahi blokaj koyan Cumhur İttifakı cephesi kaybetti.

Daha önce CHP Genel Merkezi tarafından Karaburun’u bilmeyen ve tanımayan bir adayın açıklanması ardından, tepkilerle gündeme gelen Karaburun’da, mevcut Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın elinin kaldırılması suretiyle yeniden aday yapılmasıyla birlikte, rakibinden yaklaşık 1 ay sonra kampanyaya başlayan Karaburun İttifakı başardı.

YÜZDE 49,81’LE OY ARTIRARAK GÜVEN TAZELEDİ
Cumhuriyet Halk Partisi Karaburun İlçe Örgütü önderliğinde “Gara Geçiler Kazanacak” sloganıyla başlatılan seçim kampanyası, slogandaki gibi zaferle sonuçlandı. CHP Karaburun Belediye Başkan Adayı Av. İlkay Girgin Erdoğan, kentin tarihteki ilk kadın belediye başkanı olarak görev yaptığı 2019-2024 dönemi için de güven tazeleyerek, halkın gönlündeki yerini tescil etmiş oldu. Deyim yerindeyse çok kısa bir dönemde birçok ayrı cephede savaşan ve halk arasında “Yarımadanın has kızı” olarak anılan İlkay Girgin Erdoğan; yüzde 49,81 oyla ipi göğüsleyen taraf oldu. CHP’den Meclis Üyesi seçilen yol arkadaşları ve ailelerinin, mazbatalarını almak üzere gelen Muhtarların ve CHP Karaburun İlçe Başkanı Erdal Subaşı’nın da katıldığı Karaburun Hükümet Konağı’ndaki törenle mazbatalarını alan “Karaburun’un Gara Geçileri”, 5 yıl boyunca ilçenin yönetiminde söz sahibi olacak. Başkan İlkay Girgin Erdoğan, demokratik ve eşitlik ilkelerine seçimin her aşamasında hukuken örnek olacak şekilde özen gösteren Karaburun İlçe Seçim Kurulu üyelerine ve demokratik yarışa katılan tüm siyasi partilerin temsilcilerine teşekkür etti.

“SON ÇELENK DEĞİL BAŞLANGIÇ ÇELENGİ…”
Mazbata töreni ardından CHP’li Meclis Üyesi yol arkadaşlarıyla Karaburun Atatürk Anıtı’nda saygı duruşunda bulunan, İstiklal Marşı’nı seslendiren ve çelenk sunan Başkan Erdoğan, tüm Karaburunlu hemşehrilerine teşekkür etti. Meclis üyeleri ve törene katılan hemşehrileriyle harmandalı oynayan Erdoğan, şöyle konuştu: “Halkın iradesini yansıtan bizler, Meclis Üyesi arkadaşlarımla Karaburun Halkı’na hizmet etmek onurunu bir kez daha yaşayacak olmaktan dolayı heyecanlıyız. Bir törende (İnşallah bıraktıkları son çelenk olur) diyenlere inat, bugün bir başlangıç çelengini sunuyoruz. Rozetlerimizi bir kenara bırakacağız. Hatalarımızdan ders alarak, başarı ve huzur içinde, halkımızın desteğiyle bir beş yılı daha hizmetle geçireceğiz. Ustalık dönemimizde de iz bırakacak işlere imza atacağız” dedi. Başkan Erdoğan, tüm Karaburunluların ve Karaburun Belediyesi emekçilerinin aileleriyle birlikte bayramını kutladı.

BOL ADAYLI SEÇİM
11 bin 179 kayıtlı seçmenin yer aldığı İzmir Karaburun’da kurulan toplam 43 sandıkta, 9 bin 332 oy kullanıldı. Bu seçmen sayısı, yüzde 83,46 katılım oranı anlamına geliyordu. 350 oy geçersiz çıktı. Geçerli kabul edilen 8 bin 982 oydan 4 bin 474’ünü İlkay Girgin Erdoğan, 3 bin 782’sini AK Partili Cumhur İttifakı Adayı Eyüp Kaykaç aldı. Seçimlerde TİP, DEM, TKP, İYİ Parti, Zafer Partisi, DSP, Yeniden Refah Partisi, Vatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Saadet Partisi, HudaPar, DP ve DEVA Partisi de başkan adayı çıkararak seçime girdi. Başkanlık yarışında TİP yüzde 2,77;DEM yüzde 1,26; TKP yüzde 1,12, İYİ Parti yüzde 1,11 oy aldı.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Öldürmeyeceğiz yaşatacağız

Kütahyalı üç noktayla ne demek istedi?

Müzeler Haftası’nda etkinlik yağmuru

19 Mayıs’a coşkulu kutlama

Bayraklı’da 19 Mayıs coşkusu

Buca'da rengarenk bayram kutlaması

Arşiv