İsa Durmaz, DURMAZ!..

  • 1
  • 6.509
Yazı Boyutu:

Ege Üniversitesi’ne 42yıl hizmet veren, eğitim dönemiyle birlikte yarım asırlık öğretim üyesi Prof. Dr. İsa Durmaz, ayakta alkışlanarak, gözyaşları arasında emekliliğe uğurlandı. Kurucusu ve hemen hemen sürekli anabilim dalı başkanı olduğu Kalp Damar Cerrahisi’nden ayrıldıktan sonra tüm bilgi birikimi ve deneyimlerini bir özel hastaneye taşıyacak olan Prof. Dr. Durmaz için arkadaşları “O, idealist bir tıp adamıdır çalışmadan duramaz. Üretkenliğine yeni yerinde devam edecektir. İsa Durmaz, DURMAZ” dediler.

 Prof. Dr. İsa Durmaz adına yapılan ve hayatının dönüm noktalarının bulunduğu belgesel, toplantiya katılan birçok kişinin de anılarını canlandırdı. Prof. Dr. Durmaz  1945 yılında Antalya Serik  ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini başarıyla tamamlayan Prof. Dr. Durmaz Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni dereceyle  kazandı.  1969 yılında lisans öğrenimini bitirip yüksek lisansına burada devam etti.1980 yılında Doçentlik unvanı alan Dr. Durmaz, 1988 yılında profesör oldu.
Prof. Dr. Durmaz meslek hayatı boyunca bir çok ilke imza attı. 1989 yılında kadavradan alınan kalp kapakçığı nakli, 10 yılda 110 nakil, 1 günde 2 kalp ameliyatı gibi önemli başarıların altına adını yazdırdı.
Uğurlama töreninde Prof.Dr. İsa Durmaz hakkında görüşlerini belirten akademisyenler hocaları hakkında duygu yüklü konuşma yaptılar. İlk sözü alan Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Doç. Dr. Serap Aykut Atay “Büyük adamlar çoşkuludur, büyüklük yalnızca büyük sonuçlara ulaşmak değil büyük düşünmektir. Büyük insanların vedası olmaz” dedi. Ardından Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özbaran “İsa hocamızın vedasını değil yeni bir çalışma ortamına geçişini kutluyoruz.  Can Yücel’in hep babamı sevdim diye bir dizesi vardır. İsa hocam da benim babam gibiydi” dedi. Prof. Dr. Özbaran Prof. Dr. İsa Durmaz’a plaket sundu ve eşi Prof. Dr. Berrin Durmaz’a çiçek verdi.

EÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Bor, “Aslında buradaki kalabalık her şeyi anlatıyor. Fakülteyi kurumsallaştıran, kendilerinden sonra sapasağlam durmasını sağlayacak insanlar vardır. İsa hocam bu rol modellerden bir tanesidir. Ülkemizdeki  üniversite hastanelerinde yaşanan bu tür kan kayıpları bizlerin aleyhine sürecektir.  Her şeye rağmen İsa hocam ve öğrencileri kalp damar cerrahini ülkede önemli bir yere taşımışlardır. Emekleri için teşekkür ederiz. Ayrıca ben rektörümüz Prof. Dr. Candeğer Yılmaz adına da bu konuşmayı yapıyorum” dedi.

   Ege Üniversitesi’nin Önceki Rektörlerinden Prof. Dr. Refet Saygılı konuşmasında bir anısına değinerek İsa hocanın Kalp damar cerrahisini kuruş öyküsünü anlatı. Emekli Öğretim Üyesi Eren Akçiçek ise “Belgeseli izlerken geçmişi hatırladım. İsa Durmaz’la sınıf arkadaşıydık. 1963 yılında tanıdığım İsa ve 2011 yılında şuan karşımda oturan aynı kişidir. O her zaman insancıl, sevgi dolu bir insan olmuştur. İyilik severliğini hiç kaybetmemiş ve içten bir insandır. Yeni meslek hayatında kardeşime, arkadaşıma başarılar diliyorum” dedi.
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver Duran ise “Sanat çok uzun, hayat çok kısa. İsa hocamız sanatı hayatın kısa zamanına katan değerli dostumuzdur. Onu yeni görevine uğurluyoruz” dedi.

… VE DUYGUSAL VEDA
Konuşmaların ardından mikrofona davet edilen Prof. Dr. İsa Durmaz çok duyguluydu. Prof. Dr. Durmaz, “Sinemalarda bir film başlar sonra o film biter yeni film başlar. Bende burada bunu yaparak bayrağı öğrencilerime benden sonrakilere devrediyorum. Yarım asırdır birlikte olduğum bir aileden ayrılmak çok güç. Beni gururlandıran asıl şey anabilim dalı başkanı olduğumda Avrupa seviyesinde çağdaş bir kliniğe ulaşma hayalindeydim. Ve artık Ege Üniversitesinde bu seviyeye geldik. İnanıyorum. Çıtayı daima yükseltmeye devam edileceğinden eminim. İnsan yetiştirmek için çok çabaladım. Bugün sonucunu gördüğümde çok mutlu oluyorum” dedi. Sözlerini Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Maziyi yâdâ daldığım“ isimli şiirini okuyarak bitirdi.
Konuşmaların ardından vedalaşmak ve Prof. Dr. İsa Durmaz’ın yeni işini kutlamak için kokteyle geçildi. İZMİR(Ege Ajans-Çisem Erkaya-Yusuf Yavuz-Abdurrahman Fırat)

Yorumlar (1)
  • Salih Aydın

    Salih Aydın

    İsa Hocam için ne kadar güzel ifadeler yazsak azdır. Bir insan, bu kadar iyilik sever olabilir. Sorumlu ve vicdanlı bir bilim insanıdır. Sanki canlılara yardım etmek için yaratılmış. Bir insan ancak bu kadar mütavazi olur. Kendisine sağlıklı günler diliyorum. Saygılarımla.

    26 Şubat 2024 09:16
YORUM YAZ
Diğer Haberler

Geçmeyen alerjiye endoskopik çözüm

Mamografi Eşliğinde Biyopsi

Duygusal travma, ‘Kırık Kalp Sendromu’na neden olabilir!

63 yaşında yeni nefesine kavuştu!

Parkinson’ hastalarının tedavisi tek bir merkezde!

Her ikrama ‘evet’ demeyin

Arşiv