İzmir’de nostaljik deniz gezileri

  • 0
  • 1.120
Yazı Boyutu:

Bundan 40 yıl önce yaz aylarında dar gelirli ailelerin vazgeçilmezleri arasında yer alan mahalle gezileri Konak Belediyesi’nin girişimleriyle tekrar yaşam buldu.

Akşamdan hazırlanan piknik sepetleri, çocukların heyecanlı bekleyişleri, günün ilk ışıklarıyla otobüsün gelmesinin ardından hareketlenen mahallelinin nostaljik deniz gezileri zaman tünelinden çıkıp geldi. Yıllar önce, şarkılar, türküler eşliğinde yapılan yolculuğun ardından denizin ve güneşin tadını çıkarmak Konak Belediyesi’nin deniz gezileriyle artık nostalji olmaktan çıkıp gerçeğe dönüştü. 1960 ve 1970’li yıllarda dar gelirli ailelerin yaz aylarının vazgeçilmez deniz gezileri Konak Belediyesi’nin girişimiyle tekrar yaşam buldu. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle tatile gidemeyen kadınlar ve çocuklar her gün otobüslerle bulundukları semtlerden alınıyor; vatandaşlar gün boyu denizde keyif yapıyor yemeklerini yiyip eğleniyor ve gün sonunda tekrar evlerine bırakılıyor.

Konak Belediyesi’nin hayata geçirdiği nostaljik gezileriyle her gün 100’ü aşkın kadın ve çocuk, Karaburun’un plajları ve çiçekleri ile ünlü şirin beldesi Mordoğan’da denizle buluşuyor. Mahalle muhtarlıkları aracılığıyla geziye katılan çocuklar stresten uzak keyifli bir gün geçiriyorlar. Mordoğan Begovil Otel’de ağırlanan kadınlar ve çocuklar, gün boyunca yüzüyor, güneşleniyor, oynuyor eğleniyor. İki cankurtaranın da hazır bulunduğu gezilerde, anneler gönülleri rahat vakit geçiriyor. Çocuklara yüzme öğreten cankurtaranlar, gün boyu gözünü denizden ayırmıyor. Dönüş öncesi kadınlar ve çocuklar Balıklıova’nın un kurabiyeleriyle eşliğinde çaylarını yudumluyorlar.

Geçtiğimiz yıl beş binin üzerinde vatandaşı denizle buluşturduklarını dile getiren Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, yaz kamplarını geleneksel hale getirdiklerini ifade etti. Bu yıl ekonomik nedenlerle denize gidemeyen daha fazla İzmirliyi sahillerle buluşturacaklarını vurgulayan Başkan Tartan, “Çocukluklarında mahalle gezileri vardı. İnsanlar dostlukları, sevgiyi paylaşırdı; sohbet ederlerdi. O dönemki yaz gezileri sosyal terapiydi. Yıllar içinde ekonomik koşullar yaz gezilerini ortadan kaldırdı. Konak Belediyesi olarak bu geleneği tekrar canlandırdık. İzmir’in en güzel yerlerinden biri olan Mordoğan’da tatil olanağı sağladık. Günübirlik tüm yeme içme ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Vatandaşlar günübirlik de olsa bir sevgiyi, birlikte olmanın heyecanını paylaşıyorlar” dedi.  

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Karın ağrısıyla gitti, yumurtalığında tümör ortaya çıktı

Geçmeyen alerjiye endoskopik çözüm

Mamografi Eşliğinde Biyopsi

Duygusal travma, ‘Kırık Kalp Sendromu’na neden olabilir!

63 yaşında yeni nefesine kavuştu!

Parkinson’ hastalarının tedavisi tek bir merkezde!

Arşiv