İzmirli Burçak’a Fransa’dan çifte kupa

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ) milli cimnastikçi öğrencisi Burçak Şenman (18), Fransa’nın ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Ritmik Cimnastik Turnuvası’nda çifte kupa kazandı.

  • 0
  • 842
İzmirli Burçak’a Fransa’dan çifte kupa
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ) milli cimnastikçi öğrencisi Burçak Şenman (18), Fransa’nın ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Ritmik Cimnastik Turnuvası’nda çifte kupa kazandı. Çeşitli ülkelerden şampiyonaya katılan 25 rakibini geride bırakan Şenman, senior (kıdemli) kategorisinde hem labut hem top kullanarak gerçekleştirdiği başarılı performansla iki farklı alanda da birinciliğe layık görüldü. Çevrim içi düzenlenen şampiyonaya, Halkapınar Spor Salonu’ndan canlı bağlanarak katılan İzmirli Şenman, kendine özgü figürleriyle büyük beğeni topladı, kariyerindeki madalya ve kupa sayısını da 50’ye ulaştırdı.  
 
3 YAŞINDA BAŞLADI
İEÜ Meslek Yüksekokulu Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programı öğrencisi Burçak Şenman, cimnastiğe henüz 3 yaşındayken Manisa’da başladı. Düzenli olarak spor salonuna giderek kreş çağında çalışmalara katılan Şenman, cimnastiğe daha da bağlandı. Ailesinin İzmir’e taşınmasıyla birlikte 7 yaşından itibaren çalışmalarını burada devam ettiren Şenman, yeteneğiyle hocalarının da dikkatini çekti.

MİLLİ TAKIM İLE TANIŞTI
Özel bir spor kulübünde çalışmalarını düzenli olarak sürdüren Şenman, 11 yaşında Milli Takım’a girmenin gururunu yaşadı. Ortaokuldan itibaren Türkiye genelinde yarışmalarda ödülleri art arda toplayan Şenman, başarı basamaklarını hızla çıktı. 2016 yılında Fransa’da düzenlenen Aerobik Cimnastik Aquae Lex Bains Dünya Kupası’nda Milli Takım’la birincilik elde eden Şenman, 2019’da da bireysel olarak Türkiye birinciliğine ulaştı. Hem ritmik hem de aerobik cimnastikte farkını ortaya koyan Şenman, son olarak 26 Mart’ta düzenlenen Bakü Cimnastik Şampiyonluk Yarışması’nda da birincilik elde etmişti.
 
KENDİME ‘BU İŞ OLDU BURÇAK’ DEDİM
30 Ekim’de meydana gelen depremde Bornova’daki evlerinin ağır hasar alması sonucu, ailesiyle birlikte taşındığı Güzelbahçe’de çalışmalarını devam ettiren Şenman, “Uluslararası Cimnastik Federasyonu’nun düzenlediği turnuva, salgın nedeniyle bu yıl çevrim içi yapıldı. Ancak yüz yüze yapılan yarışmadaki kurallar geçerliydi. Online gerçekleşen birçok yarışmada, hareketlerinizi video ile kaydederek yarışmaya yolluyorsunuz. Fransa’daki turnuvada ise, performansımı canlı sergiledim. Tek hakkım vardı; hereketlerimin birini labut, diğerini de top kullanarak yaptım. Hem labut hem de topla sergilediğim performansla iki birincilik aldım. Turnuva öncesinde heyecanım da artmıştı. Yarışma başladığında ise birden sakinleştim. Kendime güvenerek hareketlerimi rahatça yaptım. Dereceye gireceğime inanıyordum, hareketlerimi yaptığım sırada kendi kendime ‘Bu iş oldu Burçak’ dedim. Öyle de oldu, çok mutluyum. Kupalarım kargoya verildi, gelince odamın en güzel yerine kupalarımı yerleştireceğim” dedi.

CİMNASTİK BENİM HAYATIM
Şenman, sözlerini şöyle sürdürdü: “3 yaşında başladığım cimnastik, benim hayatımı şekillendirdi. Eğitimim, arkadaş çevrem, yaşam tarzım ve yeme alışkanlıklarım gibi birçok şey cimnastiğe bağlı olarak oluştu. Cimnastik benim hayatım, vazgeçilmez tutkum. Bu tutkumu, başarıyla devam ettirmek de bana tarifsiz derecede mutluluk veriyor. Fransa’daki şampiyonada, aynı zamanda üniversitem adına yarıştım. Üniversitemi başarıyla temsil ettiğim için de çok sevindim. Cimnastikte, biraz ara verdiğinizde ya da çalışmaları gevşettiğinizde sorun oluyor. Derslerime çalışırken, antrenmanlarımı da düzenli olarak sürdürüyorum. Günde 3-4 saat çalışmam oluyor. Hem ülkem adına hem de bireysel olarak yarışmalara katılarak yeni başarılar elde etmek istiyorum.”

YORUM YAZ
Diğer Haberler

İzmir’in Minik Yüzücüleri Aliağa’da yarıştı

Bostanlıspor Osmaniye’de Türkiye Şampiyonu…

Karneyi alan buz pistine koştu

Sporun ve sanatın her zaman destekçisi olacağız

Karşıyaka Spor Kulübü’nün önemini derinden idrak etmeliyiz

Bostanlıspor oryantiring’e yine damgasını vurdu!