Kalbindeki iki delik ameliyat yapılmadan kapatıldı

  • 0
  • 1.006
Yazı Boyutu:

Doğuştan kalbinde iki delik olduğunu Manisa’da 6 ay önce tesadüfen doktora giderek öğrenen iki çocuk annesi Bedriye Kuzuun (44), Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi’nde yapılan anjiyo ile ameliyat olmadan sağlığına kavuştu. İkili Atriyal Septal Defekt (ASD) tanısı ile DEÜ Hastanesi’ne gelen Bedriye Kuzuun, Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ömer Kozan, Prof. Dr. Dayimi Kaya ve ekibinin gerçekleştirdiği başarılı operasyonla neştersiz olarak yaşama bağlandı. Kalpteki iki deliğin birden ameliyatsız kapatılması işlemi Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde bir ilk olarak gerçekleşti.

Eşini 11 yıl önce kalp krizinden kaybettiğini, yeşil kart ile yaşamını Manisa’da sürdürdüğünü belirten Erzurumlu Bedriye Kuzuun, çarpıntı, halsizlik, göğsünde sıkışma şikayeti ile 6 ay önce Manisa Devlet Hastanesi’ne gitti. Kalbinde delik şüphesi ile Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi’ne sevkedilen Kuzuun, burada yapılan tetkiklerde kalbinde bir değil, iki delik olduğunu öğrendi. Sol kolundaki uyuşma ve çarpıntıların stresten kaynaklandığını düşünürken farklı bir sonuçla karşılaşmanın şokunu yaşadığını belirten Kuzuun şöyle konuştu: “Doğuştan rahatsız olduğumu duymak moralimi çok bozdu. Manisa’da doktorlar ameliyat önerdiler. Ancak Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde daha önce anjiyo ile kalbindeki delik kapatılan bir hasta ile görüştüm ve bilgi aldım. Bana buradaki doktorları önerdi. İrem (14) ve Öznur (11) adında iki kızım var.  Hiç beklemeden İzmir’e gelip yardım istedim. Anjiyo yapıldı. Hiçbir şeyin korktuğum gibi olmadığını gördüm. Şimdi kendimi çok hafiflemiş, yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Doktorlarıma çok teşekkür ediyorum.” 

Atriyal Septal Defekt (ASD) hastalığının önceki yıllarda ameliyat ile tedavi edilirken, günümüzde “şemsiye ile kapatma” adı verilen yöntemin uygulandığını belirten Prof. Dr. Dayimi Kaya, “Hastamızın özelliği, kalbinin aynı bölgesinde birbirine komşu iki delik bulunması. Kliniğimizde ilk kez uyguladığımız bir yöntemle iki komşu deliği iki farklı şemsiye ile bir defada kapattık. Dünyaya baktığımızda bu tür bir işlemin ASD bulunan hastaların yüzde 1 veya 2’sinde rastlandığını görüyoruz. Bu tür rahatsızlıklar sinsi seyrediyor. Çocukluktan itibaren var olan bir şey, belli bir yaştan sonra kalbi idare edemez duruma getiriyor. Bu nedenle şikayetleri olanların kontrol yaptırmasında fayda var” dedi.  

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Karın ağrısıyla gitti, yumurtalığında tümör ortaya çıktı

Geçmeyen alerjiye endoskopik çözüm

Mamografi Eşliğinde Biyopsi

Duygusal travma, ‘Kırık Kalp Sendromu’na neden olabilir!

63 yaşında yeni nefesine kavuştu!

Parkinson’ hastalarının tedavisi tek bir merkezde!

Arşiv