Kilo vermek isterken Avrupa şampiyonu oldu

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Yağız Hacılar, fazla kilolarından kurtulmak için babasının ısrarıyla 12 yaşında başladığı tekvandoda iki kez Avrupa şampiyonu oldu.

  • 0
  • 733
Kilo vermek isterken Avrupa şampiyonu oldu
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Yağız Hacılar, fazla kilolarından kurtulmak için babasının ısrarıyla 12 yaşında başladığı tekvandoda iki kez Avrupa şampiyonu oldu. İlk başladığında tekvandoyu hiç sevmediğini, antrenmanlara mutsuz ve isteksiz gittiğini ancak zamanla her şeyin değiştiğini söyleyen milli sporcu, "Evde bilgisayar oynar, sürekli bir şeyler atıştırırdım. Ortaokulda 84 kiloya ulaştım. Babam, 'Bu iş böyle gitmez' diyerek beni tekvandoya yazdırdı. Önceleri mutsuz olsam da zamanla tekvandoya alıştım. Kilo verdim, sağlıklı yaşama kavuştum. Babam sayesinde Avrupa şampiyonu oldum" dedi.
 
İzmir'in Buca ilçesinde yaşayan İEÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü birinci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Yağız Hacılar, tekvandoyla 7 yıl önce tanıştı. İlk zamanlarda tekvandoyu sevmemesine rağmen antrenörlerin verdiği programa harfiyen uyan Hacılar, yeteneğiyle kısa sürede farkını gösterdi. Günde 2-3 saat düzenli olarak çalışan Hacılar, bu sürede fazla kilolarından da kurtuldu ve gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürdü. ‘Artık vazgeçilmezim’ dediği tekvandoda başarıdan başarıya koşarak Türkiye’de madalyaları art arda toplayan Hacılar, milli takıma da seçildi.
 
AVRUPA’YA DAMGA VURDU
Hacılar, uluslararası alanda kürsüye çıkma hayalini, ilk olarak 2018 yılında genç erkekler kategorisinde Avrupa üçüncüsü olarak gerçekleştirdi. Yağız, adım adım yaklaştığı Avrupa şampiyonluğuna ise ilk kez 2019 yılında ulaştı. Milli sporcu, büyük erkekler kategorisinde Avrupa şampiyonu oldu. Aynı başarıyı tekrarlamak için çalışmalarını aralıksız sürdüren Hacılar, bu yıl aynı kategoride yeniden Avrupa şampiyonu olarak ulaşılması zor bir başarıya imza attı.  Hacılar, Türkiye ve Avrupa’daki toplam madalya sayısını ise 16’ya ulaştırdı.
 
ESKİ FOTOĞRAFLARIMI SİLDİM
Tekvandoya ilk başladığında bu kadar başarılı olacağını hayal etmediğini söyleyen Hacılar, “Çocukken bilgisayar başında çok zaman geçirdim. Hareketsiz yaşardım. Abur cuburu çok severdim. Tüm bunlar, özellikle kilo olarak beni çok etkiledi. Mesela kilolu olduğum dönemde sadece birkaç fotoğrafım vardı, onları da zaten sildim, yok ettim. Obez sınırına gelmiştim. Babam bu durumdan çok şikayetçiydi. Daha fazla sessiz kalmadı ve beni spora başlattı. İyi ki de başlatmış. İlk başta zorlandım. ‘Tekvando da nereden çıktı’ dedim. Düzenli olarak antrenmana gittim ama tekvandoyu sevemedim. Ama ilk kez maça çıktığımda her şey değişti. O heyecanı hissedip herkesin beni izlediğini görünce, birden duygularım farklılaştı. Anladım ki aslında tekvando tam da bana göre. Sonra motivasyonum daha da arttı ve başarılar üst üste geldi. Şubat ayında milli takımla Avrupa Şampiyonası’nda yer alacağım. Hedefim, üçüncü kez Avrupa şampiyonu olmak” diye konuştu.
 
İYİ BİR MÜHENDİS OLMAK İSTİYORUM
Babası Hüsnü Hacılar’ın da mühendis olduğunu ve tıpkı babası gibi iyi bir mühendis olmak istediğini belirten milli sporcu, “Spor kariyerim çok önemli. Ama akademik olarak da kendimi geliştirmek istiyorum. Bölümümde yüzde 50 burslu okuyorum. Tekvandoya elbette devam edeceğim ama iyi bir mühendis olmayı, yurt dışına uzanan başarı öyküsüne imza atmayı da çok istiyorum. Üniversite dönemimi hem spor hem akademik olarak en iyi şekilde geçireceğim” ifadelerini kullandı.
 

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Organ nakilli sporcular olarak destek bekliyoruz

İzmirli Ada, ritmik cimnastikte Türkiye şampiyonu

İzmir’in süper kızları

Engelleri ‘sporla’ aştılar

Küçük Kulüp’te Biz Bize Heyecanı

19 Mayıs coşkusu Spor Şenliğiyle yaşandı