Mamografi Eşliğinde Biyopsi

İzmir Şehir Hastanesi Mamografi Eşliğinde Biyopsi ile Bir İlke Daha İmza Attı.

  • 0
  • 868
Mamografi Eşliğinde Biyopsi
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir Şehir Hastanesi’nde uygulanmaya başlanan mamografi eşliğinde stereotaktik kalın iğne biyopsi işlemi ile öncü rolü üstlenmeye devam ediyor.

İzmir’de, Kamu hastaneleri içinde sadece İzmir Şehir Hastanesi’nde uygulanmaya başlanan mamografi eşliğinde stereotaktik kalın iğne biyopsisi ile meme ultrasonunda görülemeyen sadece mamografide görülen lezyonlar ameliyata gerek kalmadan tespit ediliyor ve anında alınan biyopsi ile kesin tanı konuluyor.

Meme kanserinde erken tanının önemini bilen, bu nedenle rutin kontrollerini yaptırmak amacıyla meme taraması yaptıran 45 yaşındaki kadın hastanın mamografi sonucunda, sol memede kuşkulu mikro lezyonlar saptandı. Bu lezyonların meme kanserinin erken bulgusu olabileceğinden dolayı hastanın meme ultrasonu ve meme MR’ı çekildi. Son olarak net bir tanı konulabilmesi amacıyla mamografi eşliğinde stereotaktik yöntemle biyopsi ile lezyonlar başarıyla alındı ve patolojiye gönderildi.

Hastaya işlemi uygulayan ve sonucun iyi huylu çıkmasını tüm kalbiyle dileyen Radyoloji Doktoru Prof. Dr. Zehra Hilal Adıbelli; “Bu işlem hastalarımız için büyük fayda sağlamakta. Sonucu iyi huylu gelen lezyonlar için hasta gereksiz ameliyattan kurtulabilmekte, kötü huylu gelen lezyonlar içinse cerrahi operasyon ve tedavi bu bilgi ile daha doğru planlanabilmektedir. Hastanemizde bulunan mamografimiz ile stereotaktik biyopsi, stereotaktik meme işaretleme ve kontrastlı mamografi işlemleri de başarıyla yapılmaktadır.” dedi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Emekli hemşireye meslektaşlarından duygusal sürpriz

İzmir Şehir Hastanesi'nde Elektrokonvülsif Tedavi (EKT)

Çağımızın hastalığı: Karaciğer yağlanması

Diyabetik Retinopati Hastalığında Erken Tanı Önemli

Yeni Teknolojiler Hayat Kurtarıyor

5 yıl sonra, kalbinin normal atışını duydu

Arşiv