Obezitenin önlemi Çocuk yaşta alınmalı

  • 0
  • 1.470
Yazı Boyutu:

Çağımızın en önemli hastalıklarından biri haline gelen obezite, çocuklar için de büyük bir risk halinde. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Anabilim Dalı Uzman Doktorlarından Ilgın Yıldırım Şimşir, giderek büyülen obezite tehlikesinin önüne geçebilmek için aileler başta olmak üzere eğitim sisteminde acil önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

Giderek artan obezite tehlikesine önlem almak için yapılan çalışmaların hızlandırılması gerektiğini ifade eden Uzman Dr. Ilgın Yıldırım Şimşir, “İlkokullarda kantinler kaldırılmalı, evlerde beslenme çantaları hazırlanmalı, yemekler yemekhanelerde yenmeli. Obezitenin koroner kalp hastalığı açısından büyük risk taşıdığı çocukluk çağında, beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli ve egzersiz yaşamın içine sokularak obeziteye karşı önlem alınmalı. Çocuklar gazlı içeceklerden ve fast food tarzı yiyeceklerden uzak durmalı. Beden eğitimi dersleri ilköğretim okullarından itibaren zorunlu tutulmalı ve okullarda obezite ile ilgili bilgilendirici dersler verilmelidir” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Çalışma Grubu bu konuda “Okulda Diyabet Programı” adıyla bir proje başlattı. Proje ile Türkiye’de 650 bin öğretmen ve 16 milyon öğrenciye ulaşarak çocuklarda diyabet konusunda farkındalık oluşturmak hedefleniyor.İZMİR(Ege Ajans/ Emre Göbel- Çağlar Fırat Ülger)

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Karın ağrısıyla gitti, yumurtalığında tümör ortaya çıktı

Geçmeyen alerjiye endoskopik çözüm

Mamografi Eşliğinde Biyopsi

Duygusal travma, ‘Kırık Kalp Sendromu’na neden olabilir!

63 yaşında yeni nefesine kavuştu!

Parkinson’ hastalarının tedavisi tek bir merkezde!

Arşiv