1 Milyon İzmirli Aliağa’Da Eyleme Hazırlanıyor

  • 0
  • 1.208
Yazı Boyutu:

Haftanın Sözü : “Çevre ve doğayı bozmadan korumak, bozulduktan sonra onarmaktan daha kolay ve az masraflıdır” Wilfred Ruprecht
 
Bir ay önce köşemde Aliağa’da ithal kömüre dayalı termik santral kurulmasıyla ilgili uzman görüşlerinin de yer aldığı çok geniş bir yazı yazmıştım. Geçtiğimiz günlerde İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda kadın çoluk çocuk “Aliağa’da Termik Santrale Hayır” zinciri oluşturuldu. İzmir’in her köşesinde imza kampanyaları ve Nükleer Karşıtı Platformu İzmir Birleşenleri önderliğinde 6 Mayıs’ta Aliağa’da gerçekleşecek büyük buluşma öncesi çalışmalar hızla sürüyor. Yapılan eylemlerde dikkatimi çeken en çarpıcı pankart “İzmir EXPO 2020’ye (Herkes İçin Sağlık ve Sağlıklı Bir Çevre) teması ile aday olmuştur” oldu. Aslında sivil toplum örgütlerinin çağrısı da çok ilginç. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Enerji Bakanını ve bürokratlarını çağır konuyla ilgili seni bilgilendirsinler” diye çağrıda bulunduğunu hatırlatan FOÇEP ve EGEÇEP üyeleri “Bizde aynı çağrıyı Sayın Kılıçdaroğlu’na yapmak istiyoruz. Çağırın bölge halkını, çağırın ilçe örgütlerini, çağırın meclis üyelerini bakalım termik santral istiyorlar mı, istemiyorlar mı ? Bir tek kişinin ağzından çıkacak bir kararla biz bu ölüm fabrikasını bu bölgede yaptırmayacağız” diyorlar. Bakalım 6 Mayıs’ta Aliağa’da toplanacak 1 milyon İzmirlinin eylemi kulak verilecek mi?
 

Şehitler gününde ağaç diktik
İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyeleri, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin kutlandığı gün hem şehitleri andık hem de geçen yıl yanan ormanı tekrar yeşertmek için ağaç diktiler. İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel ve cemiyet üyelerinin katıldığı törende, Bornova Işıkkent’te 20 dönüm alana ilk etapta bine yakın ağaç diken gazeteciler ormanlara sahip çıkılması mesajını verdi. Törende İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın “Bizim en kritik dönemlerimizde yanımızda yer alanların en başında basın mensupları geliyor. Basın mensuplarının aracılığıyla ormanlar konusunda kamuoyunu en iyi şekilde bilinçlendiriyoruz” dedi.

6 Konserden 10 bin fidan dikildi
21 Mart Dünya Ormancılık Günü nedeniyle Ege Orman Vakfı Türk Sanat Müziği Korosu, Atatürk Kültür Merkezi’nde unutulmayacak bir konser verdi. TRT İzmir Radyosu Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı Mehmet Şafak yönetimindeki koro bir yıl içinde Manisa ve İzmir’in çeşitli yerlerinde 6 konser verdi. 10 lira satılan her bilet karşılığı 2 fidan diken Ege Orman Vakfı, 6 konserden elde ettiği gelirle 10 bin fidan dikti. Bakioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkan ve Orman Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu, konserlerini izlemeye gelerek ağaç dikilmesine destek veren herkese teşekkür etti.
Balık çiftliği istemeyen halkın sesi gür çıktı
Vatandaşların ÇEVRE duyarlılığı her geçen gün artıyor. Bunun pek çok örneğini gazete ve televizyonlardan izlemek mümkün. Bunun en çarpıcı örneği Karaburun’da yaşandı. Mordoğan Amberseki Köyü Adacık Burnu açıklarında kurulacak çipura ve levrek çiftliği için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı vardı. Ancak yapılamadı. Çünkü yöre halkı balık çiftliğinin kurulmasını istemiyordu ve ellerinde pankartlarla bakanlık yetkililerinin toplantı yapacağı salonu işgal ettiler. Yaklaşık 700 kişilik vatandaş grubunun sert tepkisi karşısında görevliler hiç bir işlem yapmadan ayrılmak zorunda kaldılar. Kurulacak balık çiftliği ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince yapılması gereken halkın katılımı toplantısı vatandaşların aşırı tepkisiyle yapılamadı. Bundan sonraki aşama Bakanlıkta. Bakalım ne olacak.

OKUR MEKTUBU
Homeros vadisinde çevre katliamı  
İzmir’de dağcılık sporunun sevdirilmesi ve doğanın korunması için büyük mücadele veren Türkiye Dağcılık Federasyonu İzmir İl Müdürlüğünü yapan rahmetli Koray Büyükburç’un eşi Kadriye Büyükburç, attığı mailinde Homeros vadisinde çevre katliamı yaşandığından dert yanmış. Kadriye Büyükburç’un mektubu şöyle; “Bornova’nın eski yerleşim yerlerine imar verilmiş. Yıkılan ve yapılan binaların tüm molozları vadi atılıyor. Yemyeşil doğa molozlarla doldu taştı. Bu sorunu Bornova ile Büyükşehir Belediyelerine ilettim. İlgilenen olmadı. Facebook’taki köşemden de sorunu defalarca yayınladım. Dağcılık sporu yapan arkadaşlarımdan da gerekli desteği göremedim. Doğanın bu şekilde katledilmesine çok üzülüyorum. Dilerim sen gerekli desteği verip yetkililere sesimi duyurursun.

YORUM YAZ
Arşiv