2013 İçin Dileklerim

  • 0
  • 516
Yazı Boyutu:

Yeni Yıla girerken İzmir, Ege ve ülkemiz adına çok önemli olan 2020-EXPO’yu kazanmayı, turizmde en yüksek seviyelerde olmayı, yenilenebilir enerjinin arttığı, havası ve denizleri tertemiz, ormanların çoğaldığı 2013 yılı diliyorum.
2012 yılının bu son yazısında karamsar konulardan çok pozitif olmak istedim. Çünkü, güzel düşünüp iyi şeyler isterseniz gerçekleşir. Zaten bir yıl boyunca dünyada yaşanan bir sürü felaketi ister istemez yazmak zorumda kaldım. Bu kez dünyada en fazla kömür tüketen 4 ülke unvanına sahip olup çevreciler tarafından fosil ödülü verildiğini, binlerce hektar ormanın yüzde 92’sinin insan kaynaklı yandığını yazmayacağım. Çevre, doğa ve turizm adına gerçekleştirilen güzel çalışmalardan bahsedeceğim. Tabi ki İzmir, Ege ve Türkiye için en önemli konuların başında dünyanın en prestijli organizasyonu olan EXPO’nun kentimiz kazanmasını çok istiyorum. İzmir’in EXPO’yu kazanmasını neden istiyorum biliyor musunuz?. İzmir, Paris, Londra, Madrid, Brüksel, Şangay gibi tanınmış dünya şehri olacak. EXPO’lar, anıtsal yapıların yanı sıra düzenlendikleri şehirlere hem ekonomik hem turistik hem de yatırımlar açısından büyük katkılar sağlamıştır.
 
 
 
DÜNYANIN EN PRESTİJLİ ORGANİZASYONU
 
Örnek vermek gerekirse, 2010 yılında Çin’in Şangay kentinde yapılan EXPO, altı ay açık kalarak tüm dünyadan 246 katılımcı ve 73 milyon ziyaretçiyi çekti. EXPO tarihinin en büyük sergisi oldu ve Şangay’a gelen ziyaretçilerin %31’i Çin’deki diğer şehirleri de ziyaret etmişlerdir. 2010 yılının ilk yedi ayında Şangay’da yabancı ve ortak yatırımlar artmış, özellikle EXPO’nun açık olduğu ilk üç ayda yabancı yatırımlar yüzde 58,6 oranında artış göstermiş. EXPO sürecinde yapılacak yatırımlar, yaratılacak yeni istihdam olanakları kentin ekonomik gücünü artıracak ve Gayri Safi Milli Hasıla’daki payını büyüterek ülke refah düzeyini önemli ölçüde yükseltecektir. Milyonlarca ziyaretçiyi İzmir’e getirebilmek ve İzmir’e gelenlerin başka kentleri ziyaret etmelerini sağlayabilmek için İzmir-Ankara, İzmir-İstanbul, İzmir-Antalya, İzmir-Konya gibi yüksek hızlı tren projeleri, kruvaziyer limanları, metro, tramvay, körfez vapurları gibi kent içi ulaşımı kolaylaştıracak alt yapı sistemlerinin yapımı EXPO 2020 adaylığıyla daha da hız kazanacaktır. Böylece İzmir halkının yaşam kalitesi yükselecek, gelişmiş ülkelerdeki yaşam standartları yakalanacaktır. 13 Kasım 2013 tarihinde kazanacak şehrin açıklanacağı EXPO için bugünden itibaren 321 gün kaldı. İzmir’in Seferihisar İlçesi, EXPO kadar kıymetli bir organizasyona daha ev sahipliği yapacak. Cittaslow (Sakin Şehir) unvanına sahip dünyadaki 147 belediye başkanı 2013 yılı genel kurul toplantılarını Seferihisar’da yapacak. 147 belediye başkanı ve beraberindeki heyetle birlikte yaklaşık 1000 kişilik yönetici dünyanın her yerinden Seferihisar ile birlikte İzmir’i görüp gezmeleri tanıtım açısından önemli bir etken olacak.
 
 
 
ORMANLARI ÇOĞALTMALIYIZ
 
Türkiye’nin ilk Cittaslow unvanlı kenti olan Seferihisar’a bu prestiji kazandıran Belediye Başkanı Tunç Soyer’i kutluyorum. Kısacası bacasız sanayi olarak kabul edilen Türk turizminin, ona bağlı olarak iş dünyasının grafiğinin yükselmesi demek, ekonominin canlanması ve milyonlarca genç insana iş imkanı anlamına gelir. Çevre adına gelişmelerin olumsuzlara oranda az olmasına rağmen güzel projeler ve gelişmeleri göz ardı etmemek gerekir. Hava kirliliğinin yanı sıra küresel ısınmaya sebep olan karbonmonoksit gazının yaratıcısı kömürden kurtulup yenilenebilir enerjiden yararlanma her geçen gün arması sevindirici. Rüzgar cenneti olan İzmir ve etrafında rüzgar tribünlerinin çoğalması, İzmir Kalkınma Ajansı’nın yenilenebilir enerji için kamu ve özel kuruluşlar için 25 milyonluk kredi desteği oluşturması önemli bir gelişmedir. Zaten dünya kenti olmaya aday bir şehrin artık fosil yakıtlarla enerji elde etmekten kurtulması gerekir. Enerji Bakanlığı’nın ev hanımlarını bilinçlendirmeye yönelik yeni başlattığı ve televizyonda reklamları yayınlanmaya başlayan “Enerjinin Akıllıca Kullanılması” projesi çok hoşuma gitti. Yılda 4 milyon lira tasarruf beklenilen projede televizyon reklamlarıyla ev hanımlarına elektriğin tasarruflu kullanmanın yolları öğretilecek. Enerji üretmenin en ucuz yolu gereksiz enerjiyi önlemektir. Küresel ısınmanın yarattığı ve yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği sel felaketlerinin önüne geçilmesi için ormanların çoğaltılması gerekiyor. Ormanlar, insan yaşamının en önemli unsurlarından birini oluşturuyor. Çevre, insanların yaşama biçimini ve ekonomik gelişmesini belirleyen bir ögedir. Yeni yılın sizlere sağlık, huzur ve iş yaşamında başarılar getirmesini dilerken, 2012 yılını Fransız yazar, düşünür, filozof ve müzik teorisyeni Jean Jacques Rousseau’nun güzel sözü ile bitirmek istiyorum “Sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamayı istemek yetmez bunun için çaba harcamak gerekir”
 
 

YORUM YAZ
Arşiv