30 Ağustos'Ta Çanakkale

  • 0
  • 648
Yazı Boyutu:

30 Ağustos Zafer Bayramı’nı, Afyon Kocatepe’den başlayıpİzmir’de son bulan 15 gün boyunca savaşın yaşandığı yerleri gözlemleyip yazmıştım.Bu kez dünya tarihine altın harflerle yazılmış Çanakkale Savaşları Destanı’nınyazıldığı Gelibolu topraklarında kahramanlarımıza dualar okuyarak kutladımZafer Bayramı’nı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda “Ordular İlk hedefinizAkdeniz’dir” emriyle kazanılan bir zaferin bayramıdır 30 Ağustos. Keza 1915yılı 9 Ağustos sabahı  “Ben size taarruzudeğil, ölmeyi emrediyorum” sözleri de Gelibolu Yarımadası’nda “ÇanakkaleGeçilmez” kararlılığını ortaya koyan bir emir olmuştur. “Anafartalar Kahramanı”unvanıyla Çanakkale Destanı’na genç yaşta adını yazdıran Yarbay Mustafa KemalAtatürk için Müttefik Ordular Başkomutanı İngiliz General Jean Hamilton, "İngilizleriçin bu derece ümitsizce ve kan dökücü olan muharebelerin açıklaması aslakağıda yazılamaz. Türk askeri çok iyi komuta edilmiş" sözlerini kullanmıştır.30 Ağustos Zafer Bayramı’nı simgeleyen Büyük Taarruz gibi Çanakkale veGelibolu’da kurtuluş savaşının mihenk taşıdır. Çanakkale’ye 10 ay öncegittiğimde zaman darlığından kara savaşlarının geçtiği Gelibolu Yarımadası’nıtam gezemediğim için yüreğim orada kalmıştı. Bu kez tam Zafer Bayramı’na denkgetirip daha detaylı gezip yeni nesille rehberlik edecek bir yazı hazırladım.Hani bir söz vardır; “Çok okuyan mı, çok gezen mi daha iyi bilir”. Bence gezipyerinde gören. Atatürk’ün göğsündeki saate şarapnel parçası isabet edenConbayırı’nı, Ezineli Yahya Çavuş’un çarpıştığı Seddülbahir’i, BüyükAnafartalar ve 57’nci Alay Şehitliği, Seyit Onbaşı ve Mehmetçiğe Derin SaygıAnıtı’nı yerinde görmeden istediğiniz kadar kitaptan okuyun oradaki duyguyuyaşayamazsınız. Tabi ki Gelibolu Yarımadası’nın her karışının gezmeye kalksanızbir hafta yetmez. Ben önce  ÇanakkaleDestanı Tanıtım Merkezi’nden başladım.  

Tanıtım 11 salonda bir saat sürüyor
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından GeliboluYarımadası Milli Parkı Kabatepe mevkiinde tesis edilen tanıtım merkezinde,Dünya'da benzeri olmayan hologram ile filmin aynı anda kullanılması tekniği ileÇanakkale Savaşları 11 farklı mekanda anlatılıyor. 8 dilde seslendirme yapılanmerkezde, savaş anı ziyaretçilere adeta yeniden yaşatılıyor. 11 ayrı salonda anlatılanÇanakkale Savaşları, Nusret Mayın Gemisi'nin mayın döşeme işlemi, SeyitOnbaşı'nın tarihe geçen kahramanlığı, 263 rakımlı tepede Mustafa Kemal'in “Bensize taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” tarihi emri vermesi, kara ve hava savaşlarıylabirlikte diğer yaşananlar canlandırma tekniği ile aktarılıyor. O anları yaşayıpgözyaşlarını tutamayanları gördüm. Üzerimde 100 yılın ağırlığı ile  Tanıtım Merkezi’nden Atatürk resimli tişörtve kalpak satın alarak soluğu   Anafartalar Kahramanı ilan edilen Atatürk’ündev heykelinin bulunduğu Conkbayırı’nda aldım. Yaşlı genç, çoluk çocuk yüzlercekişiyi görünce atalarına sahip çıkmaları mutlu etti beni. Herkes birbiriyleyarışır gibi fotoğraf çektirip göğüs göğse çarpışan Mehmetçiğin kahramanlığınıyaşatmak istiyordu. 8.5 ay süren kara savaşlarında GeliboluYarımadası’nın her karışında bir destan vardı aslında. İlk günümü tanıtımmerkezi, Conkbayırı, 57’nci Alay Şehitliği, Türk Askerine Saygı Anıtı’na,ikinci günümü Ezineli Yahya Çavuş, Çanakkale Şehitler Abidesi, Seyit OnbaşıAnıtı gezdim.

Avusturalyalı Valinin övgü dolu sözleri
Türk Askerine Saygı Anıtı’nda, savaş sırasında üsteğmen olanve daha sonra Lord unvanı verilen Avusturalya Genel Valisi Lord Casey’in, “ BizÇanakkale Gelibolu Yarımadası’nda Türklerle savaşarak ve binlerce insanımızıkaybederek, Kahraman Türk milletine ve onun eşsiz vatan sevgisine duyduğumuzbüyük takdir ve hayranlıkla ayrıldık. Bütün Avustralyalılar Mehmetçiği kendievlatları gibi sever. O’nun mertliği, vatan ve insan sevgisi, siperlerdekidayanılmaz heybeti ve cesareti bütün Anzakları hayran bırakan yurt sevgisi,insanlığın örnek alacağı büyük hasletlerdir. Mehmetçiğe minnet ve saygılarımla”sözleri beni çok gururlandırdı.

Çanakkale Şehitlerine 42 metrelik dev anıt

Çok geniş alandan görülebilen ve  boğazının hemen girişinde Gelibolu Morto KoyuHisarlıktepe üzerine dikilen 42 metrelik dev anıt Çanakkale savaşlarında şehitdüşen 253 bin Mehmetçiği temsil ediyor.
 
Gelibolu Morto Koyu denmesinin sebebimortonun Fransızcada ölüm anlamına geldiği ve Fransızların bu koya çıkarma yaptığısırada çok sayıda zayiat vermesindendir. Dört ayak üzerine dikilen anıtınayaklar arasındaki açıklığı 10 metre, her bir ayağın tek başına kapladığı yerinuzunluğu ise 7,5 metredir.Şehitler Abidesi’nde Savaş Eserleri  Müzesi, Mehmetçik Anıtı ve Türk Şehitliğibulunuyor. ABD’de yaşayan bir Türk vatandaşı, Çanakkale Şehitleri Abidesi’ne deAnıtkabir’deki 25m.uzunluğundaki bayrak direğinin aynısını hediye etmiş. İkigün boyunca gezdiğim Gelibolu Yarımadası’nda kahraman Türk Mehmetçiğini şükranve minnetle andım. 
 
Çanakkale Türküsü
 
Çanakkale içinde aynalı çarşı
Ana ben gidiyom düşmana karşı
Of gençliğim eyvah
 
Çanakkale üstünü duman bürüdü
Onüçüncü fırka harbe yürüdü 
Of gençliğim eyvah
 
Çanakkale içinde toplar kuruldu
Vay bizim uşaklar orda vuruldu
Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde bir dolu testi
Analar babalar umudu kesti
Of gençliğim eyvah

YORUM YAZ
Arşiv