Bodrum’Da Çeyrek Asırlık Deniz Festivali

  • 0
  • 1.410
Yazı Boyutu:

Dünyada yolcuların dayer aldığı çok az sayıdaki yat yarışının en bilineni olan Bodrum Cup Uluslararası Ahşap Tekne Yat Yarışları’nın 25’nci yıl Gümüş Jübilesi’nde, yarışlarBodrum’un Gümüşlük, Yalıkavak, Turgutreis beldeleriyle, Yunanistan’ın İstanköy(Kos) ve Leros adaları arasında yapıldı.

“Heeey ne duruyorsun be, at kendini denize Geride bekliyeninvarmış, aldırma
Görmüyor musun, Her yanda hürriyet
Yelken ol, kürek ol, dümenol, balık ol, su ol
Git gidebildiğin yere”

diyen ünlü şairimiz Orhan VeliKanık’ın ‘Hürriyete Doğru’ adlı şiirindeki gibi ben de attım kendimi denizlere.Çeyrek asrı geride bırakan Bodrum Cup Uluslar arası Ahşap Tekne YatYarışları’na davetliydim. Tıpkı Orhan Veli’nin şiirindeki gibi yelken olduk,dümen olduk, balık olduk ve 5 gün denizin ortasında gitmediğimiz yer kalmadı.

Yarışlar Bodrum’un Gümüşlük, Yalıkavak, Turgutreis beldeleriyle, Yunanistan’ınİstanköy (Kos) ve Leros adaları arasında yapıldı. Dile kolay 25 yıl hiçaksatılmadan gerçekleştirilen ve her defasında 90-110 arasında yelkenliteknenin yarıştığı Türkiye’de denizde yapılan dev bir organizasyon. Akdeniz’inen büyük deniz festivali. Amacı, Bodrum’un charter filosundaki kaptanlar vemürettebatının yelken bilgilerini ve yeteneklerini geliştirmek. Festival, heryıl mavi tur gezilerinin bitişinden sonra ekim ayının 3 haftasında sezonkapanış kutlaması şeklinde gerçekleşiyor. Mimari Erman Aras. Bodrum’da yatçılıkve yelkenciliğin gelişmesi için büyük mücadele veren babası Ömer Aras’tanteslim aldığı Era Bodrum Yelken Kulübü’nü Bodrum Cup Uluslar arası Ahşap TekneYat Yarışları ile taçlandırmış. Bodrum Cup’a denizcilik ve yelkencilikle hiçilgileri olmasa bile, herkes yolcu olarak katılabiliyor. Dünyada yolcuların dayer aldığı çok az sayıdaki yat yarışının en bilineni olan Bodrum Cup, başladığı1989 yılından bugüne kadar 25 bin dolayında kişinin misafir ve yarışmacı olarakkatıldığı bir özelliği taşıyor. Bu yıl çeyrek asırlık "GümüşJübile"si yapıldı. Bodrum Cup Komite Başkanı Erman Aras, "25 yıl önceilk kez yelken bastığımızda amacımız hem geleneksel mavi yolculuk yatlarının buişi pek ala başarabileceklerini göstermek, hem de Türk turizmine biraz spor vebiraz da rekabeti eklemekti amacımız. Her yıl 1500 - 2000 kişiye denizi veyelkeni sevdirdiğimiz gibi onlara bu zevki bilfiil yaşama fırsatını dasunduk" diyor. Akdeniz sularında her yıl 5 etap şeklinde yapılan yarışlaraAmerika, İngiliz, Fransız, Almanya, Hollanda, Belçika, İtalyan bayraklıtekneler de katıldı. Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan,Bodrum belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Dünyayı dolaşan ilk Türk denizcisi olan SadunBoro ve Era Yatçılık Yönetim Kurulu Başkanı Erman Aras, “Rüzgarınız bol,pruvanız neta olsun” dilekleriyle yarışı başlattılar. Tarihin ilk kadın amiraliKraliçe Artemisia’nın Bodrum’a gelişinin canlandırıldığı yarışlarda , “Gulet”,“Gulet X Large”, “Thrandil”, “Klasik” ve “Polyester” kategorilerinde kıyasıyasüren mücadeleler yaşandı. Yatların rengarenk yelkenleri denizin ortasındaeşsiz görüntülere sahne oldu. İngiliz elektrik mühendisi David Ross’un 113yaşındaki “Rhea” isimli ahşap teknesi eski olması ne deniyle en büyük ilgiçekti.

Yunanistan Kos veLeros adalarında birer gün
İlk gün Bodrum Gümüşlük etabını tamamlayan yarışcılar ikinci günü GümüşlükYunanis’tan Kos Adası (İstanköy) etabını gerçekleştirdiler. Yunanlı gümrükçüleryüz taraması yapılacağını söyleyip binlerce Euro bırakan Türk yarışçılarısaatlerce teknelerinde beklettiler. Kos Adası 390 yıl hakimiyeti altındakaldığı Osmanlı’nın izlerini taşıyor. Yaklaşık 900 Türk’ün yaşadığı adada, 4tane cami dimdik ayakta. Yeşillikler içinde sakin ve huzur dolu bir ada. En çokkullanılan ulaşım aracı bisiklet. Adanın değişik bölgelerini dolaştıran 3 tanemini tren var. 8 deniz mili mesafedeki Bodrum ve Kos Adası’na hergün karşılıklıtekne seferleri yapılıyor. Türk otelleri, restoranları, cafe ve barları var.Ahmet Aktaş ve Fulya omaç’ın hazırladığı Kos rehberi sayesinde yarım günde KosAdası’nı dolu dolu yaşadım. Üçüncü günkü rotamız Kos’tan Yunanistan’ın LerosAdası’na yelken açtık. Leros Adası, Ege Denizi'nin güney bölgesinde. Kos gibiçok eski tarihi bir geçmişi var. İlginç gölleri ve 77 kilometrelik sahil şeridiinsanı büyülüyor. Dünyanın her yerinden turis çeken Leros Adası’nın ekonomisineTürk turistlerde büyük katkı koymuş. Leros Adası’ndan Türk karasularına döndüğümüzBodrum Yalıkavak’ta denizde dördüncü günü geride bırakmıştık. Yalıkavak Bodrumetabıyla son bulan Bodrum Cup Uluslar arası Ahşap Takne Yat Yarışları, Ankara,İstanbul, İzmir ve pek çok il ve ilçeden katılan yarışmacı ve yolcu ileyüzlerce deniz tutkununu bir araya getirmiş oldu. “Gulet”, “Gulet X Large”,“Thrandil”, “Klasik” ve “Polyester” kategorilerinde derece alanlara ödüllerininverildiği gecede konuşan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, ““Düşünebiliyormusunuz 25 yıl önce Erman Aras adında genç bir arkadaşımız bir hedef koymuşBodrum Cup Uluslar arası Yelken Yarışları diye. Erman Aras’ta bir Kocadonsülalesinin bir ferdi. Kocadonların bir tek hedefi var “Bodrum’u nasıl markayaparız, Bodrum’dan Akdeniz’de Türk bayrağını nasıl dalgalandırırız. BodrumOkul Gemisi bize bir şampiyonluk kupası getirdi. Bunlar Ömer Aras gibi ErmanAras gibi denize, yatçılığa, yelkenciliğe gönül vermiş insanların ürünüdür.Bodrum Cup’ın Gümüş Jübilesi’ni ve Erman Aras’ı kutluyorum kendisineteşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
 

YORUM YAZ