Bu Fuarda Sağlık Var

  • 0
  • 438
Yazı Boyutu:

 
 
 
Bu yıl 6’ncısı düzenlenen İzmir Organik Ürünler Fuarı ile Olivtech 5. Zeytin, Zeytinyağı Teknolojileri Fuarı’nda organik ürünlerin önemine dikkat sempozyumlar yapılacak. Ekolojik (Organik) gıdaların insan yaşamı için önemi, organik gıdaların nasıl tespit edileceği, nerelerden alınacağı detaylı şekilde anlatılacak.
 
Organik gıdaların yanı sıra organik tekstil, organik temizlik, organik kozmetik, organik mobilya, organik dekorasyon, organik oyuncak ve organik kırtasiye ürünleri gibi farklı sektörler yer alacak.
 
İlk kez yapılacak olan bir başka uygulama ise ‘Organik Restoran’ olacak. Ev yemekleri dahil birçok organik yemeğin yer alacağı restoran fuar süresince D holünde açık olacak. Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen ‘Organik Pazar’ ise bu yıl özel bir alanda oluşturuluyor.
 
18 Nisan Cumartesi günü UZZK-IOC (Ulusal Zeytinyağı Konseyiyiz- Uluslararası Olimpiyat Komitesi) Akredite Zeytinyağı Tadım Jürisi Lideri Ümmühan Tibet ve IOC Kimya ve Standardizasyon Bölüm Şefi Mercedes Fernandez Albaladejo’nun katılımıyla Zeytinyağı Tadımı Workshop gerçekleştirilecek.
 
Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) ve Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu (IFOAM) gözetiminde yapılması çok önemli.
 
"Organik Üretim Başkenti" olarak kabul edilen İzmir, bu fuarı ile Türkiye’de pek çok il ve ilçe yöneticilerine örnek oldu. İlk iki gün giriş ücretinin 25 lira olması pek çok vatandaştan tepki çekti.

Zeytin ağacı ve ilginç gövdeleri
Zeytin ağacından tüm kutsal kitaplar söz eder. Tevrat ve İncil'de zeytin sözcüğü 140 kez geçiyor. Kur'anı Kerim'de ise 6 sure zeytin ve nimetlerinden bahseder.
 
Arkeolojik bulgular zeytinin İ.Ö 6000 yılından beri kullanıldığını göstermektedir.
 
Nuh Peygamber, tufanın şiddeti azalınca hayatın başlayıp başlamadığını öğrenmek için gemisinden güvercinini salar. Güvercin gemiye ağzında zeytin dalı ile dönünce Nuh Peygamber bu işaretten tufanın bittiğini anlar. Bunun sonucunda zeytin dalı günümüze kadar barışın simgesi olarak bilinip gelir.
 
Dün, Organik Ürünler Fuarı ile Olivtech 5. Zeytin, Zeytinyağı Teknolojileri Fuarı’nda, Kültür eski Bakanı Prof. Dr. Suat Çağlayan ile birlikte gövdesinde binlerce yılın oluşturduğu kıvrımlar ve şekilleriyle insanlara şaşkınlık yaratan zeytin ağaçlarının fotoğraf sergisi açtık.
 
Hamile, yürüyen, hayvanlara benzeyen zeytin ağacı görmek isterseniz, pazar akşamına kadar açık olan “Bolluğun, Adaletin ve Barışın Simgesi Kutsal Zeytin Ağacı” sergimize bekleriz.

 

YORUM YAZ
Arşiv