Çevre Sevdalısı İki Örnek İnsan

  • 0
  • 537
Yazı Boyutu:

 
Çevre-Yaşam köşesinde bu hafta iki çevre dostunu yazacağım. Biri 81 yaşındaki Mehmet Yazgan, diğeri 75 yaşındaki Akın Kuşcan. İkisi de suyun ne kadar değerli olduğunu anlamışlar ve yaşamları boyunca korunması için mücadele veriyorlar.

60 yıl önce radyo tamirciliği ile başladığı yaşamını hala televizyon, elektrikli ev aletleri tamiri yaparak devam ettiren Mehmet Yazgan, geliştirdiği basit bir sistem ile akarsular ve denizden bile elektrik üretilebileceğini keşfetmiş. “Sarmal Kanatlı Boru Sistemi” adını verdiği buluşunun patentini alan Mehmet Yazgan, dümdüz ovada dümdüz akan sudan bile elektrik üretilebileceğini noter kanalı ile tasdikletmiş. Türkiye’de on binlerce kilometre ırmak, nehir, çay ve dereden elde edilecek elektriğin bol bol yeteceğini söyleyen Yazgan, “İstanbul boğazının akıntısından bile binlerce mgwat elektrik üretilebilir. Geliştirdiğim sistem çok ucuz ve kolay. Yüzde 70 elektiriği yurtdışından alan ülkemizi bu bağımlılıktan kurtarıp milyarlarca dolar tasarruf da yapabiliriz” diyor. İyiki varsın Mehmet Yazgan. 2015 yılının temiz enerjili bir yıl olması nedeniyle rüzgar, güneş, akan su (hidrogüç), jeotermal enerjiyi sık sık yazacağım.

Hayatını denizlerin temizliğine adamış
Diğer su sevdalısı Akın Kuşcan. Doğduğu gibi denizle tanışmış, denizden para kazanmış ve denizlerin temiz kalması için 75 yaşında olmasına rağmen hala büyük mücadele veriyor. Çünkü evini denizlerden kazandığı para ile geçirip 3 evladını büyütmüş. 45 yıl önce kurduğu Akın’ın Yeri Restoran, Türkiye’nin ünlü Gurmesi Vedat Milor’dan takdir almış, Bülent Ersoy, Müjde Ar, Haluk Bilginer, Mustafa Denizli, Volkan Konak gibi ünlüler ve İzmir’in başarılı işadamlarının uğrak yeridir. Restoranı evlatlarına devrettikten sonra kendini hem yaşadığı bölgenin denizini korumaya adamış hem de deniz kabuklarından birbirinden şık süs eşyaları yapmaya başlamış. Dostlarının ısrarı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Sanat Merkezi’ndeki açtığı “Doğal Deniz Kabukları Sergisi” büyük beğeni topladı. İleri yaşlarına rağmen bir köşeye çekilmeyip gençlere örnek çalışmalar yapan Mehmet Yazgan ve Akın Kuşcan’ı yürekten kutluyorum. İyi ki varsınız.
 

YORUM YAZ
Arşiv