Çevre Sevdalısı Kadınlar

  • 0
  • 733
Yazı Boyutu:

‘Dünya Kadınlar Günü’ nedeniyle ben dedoğaya sahip çıkan ve çevrenin korunmasına öncülük eden kadınları yazmak istedim. Parasızdolaştığım gençlik yıllarımda hediye alınacağı için özel günlerin yapılmasına çokkızardım. Şimdi tam tersini düşünüyor, seviniyorum. Çünkü “Anneler Günü”,“Babalar Günü”, “Dünya Kadınlar Günü”, “21 Mart Dünya Ormancılık Günü” veya “5Haziran Dünya Çevre” gibi özel günler, hem yoğun yaşayıp manevi değerleriniveya çevresinde olup bitenleri unutanlar için farkındalık yaratıyor hem de paranınakışıyla ekonomiyi canlandırıyor. Çevre yazarı olarak ben de ‘Dünya KadınlarGünü’nde yaşamını çevrenin korunmasına adamış büyük yürekli kadınları anıpburadan hatırlatmak istedim. 11 yıl önce kaybettiğimiz ve Türkiye çapındaçevrecilerin anası olarak isim yapan Bodrum Gönüllüleri Derneği’nin BaşkanıSaynur Gelendost ile İzmir Bergama, Eşme, Sivrihisar, Havran KüçükdereElele Hareketi’nin dönem sözcülüğünü yaptı sıralarda Buca Efemçuru’nda altınmadenine karşı büyük mücadele veren Dr. Şeyma Gümüştüs’ü rahmetle anıyorum.

Dalyan Kanalı’nın koruyucumeleği
Maria Jonker. O, Muğla’nın Ortaca İlçesi Dalyan Beldesi’ne yerleşen Hollandalı emekli bir ingilizceöğretmeni. Doğa harikası Dalyan Kanalı’na açılan çöpleri temizleyen gönüllügrubun başı. Yılda iki kez ekibiyle birlikte 15-20 torba çöp topluyor kanaldan.Boyunu aşan sazlıklara hiç korkmadan girip doğada yok olması uzun yıllarsürecek içecek kutuları, pet şişeleri ve naylon torbaları topluyor. 5 yıldır DalyanBeldesi’nde Türklerden çok doğa ve çevrenin korunmasına önderlik ediyor. Keza İzmirAlsancak Mimar Sinan Mahalle Muhtarı Gülay Pekcan. Mahalle sakinlerini deteşvik edip beton yığını apartmanların yükseldiği sokaklara 6 bin adet turunç,mimoza, çam, oya, limon, servi, mazı, çınar, gül, karabiber, söğüt ve ağaçlarıdiktirerek yeşil bir cennet yarattı. Mahallesi’ndeki okullarda mavi kapak vepet şişe kampanyaları düzenleyen Gülay Pekcan, kamu ve özel kuruluşlartarafında pek çok kez yılın çevreci muhtarı seçildi.

Doğa sevdalısı emekli doktor
Bir yıl önce Güzelbahçe Çevre Platformu’nukuran ve sözcülüğünü yürüyen emekli doktor Zeyda Ural Türkay, yöre insanınınçevre konularında bilinçlenmesi için değişik faaliyetler düzenliyor. Güzelbahçe’deyapılması planlanan mezbahanın iptali için çeşitli eylemlerle seslerini kentyöneticilerine duyurmaya çalışan Güzelbahçeliler adına konuşan Türkay,“Yapılması planlanan mezbaha yaşam alanlarına çok yakın ve tarım arazilerinebüyük zarar verecek. Bu nedenle iptal edilmesini istiyoruz” ediyor. SabahatUçaner de binlerce çevreci insan yetiştiren bir anaokulu sahibi. 15 yıldırçalıştırdığı Karşıyaka İlkşirinler Anaokulu’nda, minik beyinlere çevreciliğiaşıladığı için ‘Çevreci Anne’  lakabıyla çağrılıyor. “Dünya Ormancılık Günü”, “Dünya ÇevreGünü” gibi özel günlerde halka açık alanlarda tiyatro ve piyes gösteriyle çocuklarüzerinden büyüklere çevre mesajları veriyor. Okulunda yetiştirdiği her çocuk adınaağaç dikip pil, mavi kapak toplama kampanyaları düzenliyor.

Kullandığı kağıtlar için ağaç dikiyor
Karşıyaka Yamanlar Dağı’nda yananormanın tekrar ağaçlandırılması yararına açtığım fotoğraf sergisinde tanıdığımve 5 yıldır pek çok çevre faaliyetinde aktif görev alan emekli eczacı NurgülÖzalp da görünmez bir çevre kahramanıdır. Kitap okumayı yaygınlaştırmak içinsokaklarda gençlere kitap hediye ettiği için kitapsever lakabıyla tanınan NugülÖzalp, her yıl adına 10 ağaç fidanı dikilmesi için Orman Bölge Müdürlüğü’nebağışta bulunuyor. Gülten Güler Özgür, Fatma Uysal gibi evdeki çöpleriniayrıştırarak hem doğaya hem de ekonomiye katkı sağlayan tüm duyarlı kadınların“Dünya Kadınlar Günü’nü” kutluyorum ve iyi ki varsınız diyorum.
 

YORUM YAZ
Arşiv