Çevre Suçları Daha Çok Artar

  • 0
  • 1.845
Yazı Boyutu:

Greenpeace(Yeşil Barış) Kampanyalar Sorumlusu Yiğit Erçevik, 5 Şubat tarihinde torba yasaile kabul edilen internet kanunundaki yeni düzenlemelerin çevre suçlarınıarttıracağını söyledi. Çevre-Yaşam köşesi ileilgili elektronik posta (e-mail), Facebook ve Twitter adreslerime çevre ve doğaile ilgili onlarca olumlu ve olumsuz haberler gönderiliyor. İnternetyaygınlaşmadan önce ya telefonla yada mektup yazıp gönderilirdi, ancak bu kadaryaygın değildi. Şimdi dünyanın diğer ucunda yaşanan bir olayı internet sosyalağı ile dakikalar içinde duyabiliyoruz. Kendi konum gereği takip ettiğiminternet sosyal ağının çevre bilincinin artmasında büyük faydası olduğunusöyleyebilirim. Örneğin bir fotoğraf  facebookta 300-400 paylaşımla on binlercekişiye ulaşıp çevre bilincinin yaygınlaşmasını sağlıyor.
 
“Eğer bu dünyanıngeleceği umurundaysa, bu afişi duvarında paylaş” başlıklı fotoğrafta birkaplumbağanın naylon torbaya dolanmış hali var ve çöplerin doğada yok olmasüreleri verilmiş. Diğer foto ise yere atılan sakızların gagalarına yapışarakkuşların nasıl ölümüne yol açtığını anlatıyor. Aslında pek çok örnek dahaverilebilir. Yerlere atılan sakızların, kuşların gagalarına yapışıpölümlerine neden olmasını İstanbul Arel Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veReklamcılık Bölümü öğrencileri, “Bireysel Sorumluluktan Toplumsal Sorumluluğa”adlı bir araştırma konusu yapmışlar. Türkiye’de aylık sakız tüketiminin 740 toncivarında olduğunu, 43 milyon kişinin de sakız çiğnediğini belirleyenöğrenciler, yerel yönetimlere sakız kutularının yanı sıra ABD’deki Seattleşehrinde bir örneği bulunan “Sakız Duvarı” önerisinde bulunmuşlar.
 
İnternet çevre bilincini arttırır
Çöplerin doğada yok olmasıyla ilgili fotoğraftaki yorumlarçok ise ilginç. Haydar Bayrak “Kullandığınız bir ürünü doğaya fırlatıvermek nekadar kolay değil mi? O ürünhiçbir şekilde doğal olmasada ve doğada yüzlerce yıl ancak çözünebilen birplastik ürünün, pet şişenin yok olana kadar kaç canlıya zarar verdiğininfarkında mısınız? Atıklarınızı ve çöplerinizi ilgili geri dönüşüm ve çöpkutularına atın. Emin olun ki bugün hiçe saydığınızdoğanın "birikmiş öfkesi", yarın tüm zekamızı da, teknolojimizi de,bilimimizi de aşacak şekilde bize geri dönecek. Muharrem Bulut “İnsanlar2000 sene ortaklıktan kaybolsa her şey daha güzel olacak. Dünya için kanserhücresi gibiyiz”, Şükran Belekoğulu Yamak, “Hemen hemen 3 senedir evde, kağıt(ilaç kutuları dahil) cam ve plastikleri bir araya topluyorum. Restoran daiçtiğim soda şişesini bile çantama koyup eve getiriyorum”, Nazife ÖzşahinEkinci,“Ben bunu takıntı derecesinde uyguluyorum. Burada dönüşüm kutusu olmadığı içinyorucu oluyor. İnsanlara örnek olmak için yapıyorum. Bence daha fazla sözegerek yok interneti kullananlar faydalarını da iyi bilir.

İzmir etkilenecek iller arasında
Sadece bu yılın ilk 5haftasında üst üste küresel ısınmanın geldiği boyutlar ve dünyaya verdiğizararları yazdım. Geçen hafta da İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU GenelMüdürlüğü "İklim Değişikliğinin Kıyı Kentlerine Etkileri" konulu birsempozyum düzenledi. konusunda uzman akademisyenler, iklim değişikliğininetkilerini tartıştı; alınması gereken önlemleri belirledi ve yapılacaklarailişkin stratejiler ortaya koydu. konusunda uzman akademisyenler, iklimdeğişikliğinin etkilerini tartıştı; alınması gereken önlemleri belirledi veyapılacaklara ilişkin stratejiler ortaya koydu. İzmir etkilenecek illerarasında. Zirvede, olası riskler belirlenerek, acil eylem planı hazırlanması,iklim değişikliğini önleyecek bir yaşam kültürü geliştirilmesi, iklimdeğişikliği sonucu meydana gelen afetlerle ilgili uzmanlar arasında bilgi veişbirliği geliştirilmesi belirlendi. Manisa Ziraat Mühendisler Odası ŞubesiBaşkanı İbrahim Demran, ılıman geçen kış aylarının bağ, zeytin ve meyvealanları için risk oluşturduğunu belirterek “Bitkiler aşırı soğuktan zarargördüğü gibi, kış aylarında belirli bir dönem soğuklanma ihtiyacıkarşılanmadığında da olumsuzluk yaşanmaktadır. Erken çiçek açan meyve ağaçlarıve üzüm bağlarının erken uyanması kaygı verici” diyor

İki gençbayan ve bir sokak kedisi

Yanımda staj yapan Eskişehir Anadolu ÜniversitesiRadyo Televizyon Programcılığı Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Gözde Kıroğlu, tümbelge ve fotoğraflarıyla hazırladığı bu yazıda insanlığımdan utandım. GözdeKıroğlu, olayı şöyle anlatmış; “Arkadaşım Tuğba Usluer aradı ve (Gözümün önündebir araç kediye çarpıp kaçtı ve kedi kanlar içinde kaldı. O kediyi iki gündürarıyordum şimdi buldum gel Çiğli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’negötürelim) dedi. Teslim ettiğimiz Veteriner Hekim Mustafa Yalçın daha sonraaradığımızda (Kedi de çarpmadan dolayı iç kanama oluşmuş ve beden ciddiderecede zarar görmüş. Bir de kuyruğu yanıcı bir madde ile yakılmış. Çeşitlimüdahalelere rağmen kurtaramadık) dedi. İki arkadaş çok üzüldük ve insanlarınbu kadar sevgisiz ve duyarsız olduklarına şaşırdık. Şimdi Çiğli BelediyesiVeterinerlik İşleri Müdürlüğü, çocuklara ve vatandaşlara hayvan sevgisi vebilincini aşılamak için eğitimlere başlamış. Eğitim sonunda 'Yerel HayvanKoruma Görevlisi' sertifikası verilecekmiş". Yazıdan iki tür insan kimliğiçıkaracaksınız; kalbinde insanlık duygusunu kaybedenler ve yaşatmaya devamedenler. Sokak hayvanlarına gösterdikleri ilgi ve saygıdan dolayı da öğrencimGözde Kıroğlu ve arkadaşı Tuğba Usluer’i kutluyorum. Sık sık yazıyorum çevre vedoğa bilincinin küçük yaşlardan aşılanması gerekiyor. Dilerim herkese örnekolur.

 

YORUM YAZ
Arşiv