Çevresine duyarlı insanlar çoğalmalı

  • 0
  • 1.832
Yazı Boyutu:

Salı günü kutlanmaya başlanacak 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün önemini yazarak doğaya, çevreye duyarlı insanları da takdirle anmak istiyorum. Birleşmiş Milletler Örgütü’nün 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede, 5 Haziran tarihi “Dünya Çevre Günü” olarak belirlenmiş. O tarihten bu yana çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını geliştirmek ve politik ilgiyi arttırmak üzere dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.  Bir hafta süren etkinliklerde küresel ısınmadan, asit yağmurlarının yol açtığı zararlara, içme sularının tükenmesinden, orman yangınları ve açlığa kadar pek çok konu yine gündeme taşınacak, dünya kaynaklarının korunması gerektiği vurgulanacak. Bu noktada gelecek nesillere karşı sorumluluk hisseden, çevre sorunlarına duyarlı ve bilinçli insanlar yetiştirmek herkesin görevi olmalı. Özellikle ailelere, öğretmenlere, yaşanan kentin belediyeleri ve özel kuruluşlara büyük görev düşüyor. Sağlıklı bir yaşamın sürdürülmesinde çevremizi evimiz gibi düşünmeliyiz. Bu düşünceyi daha da genişleterek mahallemiz, iş yerimiz, şehrimiz, ülkemiz ve dünyamız olarak değerlendirmeliyiz.

Özel kuruluşlar da öncü olmalı
Keza Özel kuruluşlar da öncü olmalı. Tıpkı Ülker Smartt’ın, yeni nesillere yenilenebilir kaynakların önemini aktarmak ve doğanın nasıl korunabileceği konusunda bilgi vermek üzere “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler Projesi’ne destek verdiği gibi. 7 yıldır sürdürülen proje, 2011 yılından itibaren yenilenen formatıyla Milli Eğitim Bakanlığı, Boğaziçi Üniversitesi ve Tetra Pak’ın işbirliği ile ‘Küçük Şeyler Doğayı Yeniler’ çevre eğitimi, 10 okulda, 2-3-4 ve 5’inci sınıflardan 3 bin öğrenciye interaktif çevre eğitimi ve etkileşimli geri dönüşüm deneyimi aşılanacak. Yine Bosch Çevre Kulübü’nün desteklediği Çevre Çocuk Tiyatrosu ve kurduğu internet sitesinden çocuklara çevrenin önemi, tiyatro oyunları ve resimlerle anlatılmaya çalışılıyor. Çevre eğitimi küçük yaşlardan başlamalı. Çünkü insanın en hızlı öğrenme ve öğrendiklerini davranışa yansıtması küçük yaşlarda oluyor. Çevre yarışmaları bilincin artmasında önemli bir etken. Karşıyaka Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği çevre ödüllerinin bu yılki sahipleri okullar oldu.

İnsanları özendirmek gerekir
Karşıyaka Belediye Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonun aldığı kararla  Öğrenci ve velileri “çevre, doğal kaynaklar ve geri dönüşüm” konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek, olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri kazandırmak, sorunların çözümünde aktif katılımlarını ve çevrelerine model oluşturmalarını sağlamak amacıyla “Gelecek Bizim Biz Geleceğiz” projesini uygulamaya geçiren Atakent Aysel-Salih Baysak Anaokulu, İlköğretim okullarında kalıcı geri dönüşüm sistemi oluşturmak ve yaygınlaştırmak amacıyla “Geri Dönüştürüyorum ve Geleceğimi Koruyorum” projesini uygulayan İnci Şener İlköğretim Okulu, E-twinnig projeleri kapsamında “Kirliliği Haykıralım” projesi ile E twinnig Ulusal Destek Birimleri tarafından Ulusal Kalite Etiketi ve Öğrenci Kalite Etiketi Ödülü alarak projelerini evrenselleştirilen, en çevreci aile yarışması düzenleyerek çevreyi korumaya yönelik aldığı karar ve uygulamalarla İzmir Ata Koleji ödüle layık görülmüş. Kişi dalında ise Koruyucu Aileler Derneği Başkanı Rukiye Urgancı, bireysel olarak yapmış olduğu atık pil, kullanılmış kızartmalık yağ toplama çalışmalarıyla kişi dalında ödüle layık olmuş. Karşıyaka Belediyesi Yılın Çevrecileri ödül töreni bugün saat 14’de Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı’nda yapılacak. 2000 yılından itibaren ‘Çevre-Yaşam’ adı altında yazmaya başladığım köşemde bu yıldan itibaren 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevreye duyarlı insanları “Yılın Çevre Dostları” başlığı altında duyuracağım.
2012 Yılı Çevre Dostları : 2000 yılından itibaren ‘Çevre-Yaşam’ adı altında yazmaya başladığım köşemde bu yıldan itibaren 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevreye duyarlı insanları “Yılın Çevre Dostları” başlığı altında duyuracağım. Fotoğrafta baştan sona isim listesi şöyle; Nurgül Özalp, Mustafa Lavas, Gülseli Engin, Cem Liman, Emine Ençol, Mehmet Önal, Gülten Güler, Mustafa İlhan, Işık Erdoğan, İsmet İlhan, Cemal Altınkaya, Kadriye Büyükburç, Kerami Bölükoğlu, Aynur Karataş, Mustafa Karataş, Billur Kurultay, Emin Özercan, Oya Gözmen, Kadir Girginer, Şükran Dağdelen, Tulu Güler, Mustafa Dolmacıoğlu, Funda Akalp, Yılmaz Öğüt, Emine Hekim, Nurettin Önüç, Eylem Şenpolat, Öznur Yer, Sibel Şişman, Mehmet Sönmez.

ULUSAL ÇEVRE ANDI
Şimdiki ve gelecek kuşakların temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğu gerçeğinden hareketle, çevreye duyarlı bir kalkınmadan yana olduğumu vurgulayarak; doğal kaynakların ekonomik kalkınmanın hem kaynağını hem sınırını oluşturduğunu bilerek, çevrenin korunması ve geliştirilmesinden bireysel katkı ve katılımın gereğine ve önemine inanarak; çevresel değerlere sahip çıkıp zarar verenleri uyaracağıma, doğal kaynaklardan faydalanırken tutumlu davranacağıma, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda hareket edeceğime, bu yönde iş birliği ve dayanışma anlayışı içerisinde hareket ederek, çevre konusunda herkese örnek olacağıma,
SÖZ VERİRİM

YORUM YAZ