Cittaslow Seferihisar'A Bir Değil 141 Kere Maşalla

  • 0
  • 1.899
Yazı Boyutu:

Seferihisar, dünyanın 141 sakin şehir belediye başkanını biraraya getirecek

Seferihisar’la ilgili yazacaklarım daha fazla çoğalmadan bu hafta gezi rotamı oraya çevirdim. Sığacık’a süper modern bir marina kuruldu. Tıpkı Midilli’den Ayvalık’a gelen Yunanlı turistler gibi ekonominin canlanmasında büyük rol oynayacak Sığacık-Samos feribot seferleri başlıyor. Seferihisar Belediyesi, Türkiye’nin en prestijli ödüllerinden Turist Rehberleri Birliği’nin (TUREB) “Sürdürülebilirlik” dalında ödülüne layık görüldü. Önceki günde, dünyanın en modern projelerinden biri olan Cittaslow Kentler Birliği, 2013 yılındaki genel kurul toplantısını Seferihisar’da yapmaya karar verdi. Bu müjdeli haberi Seferihisar Belediye başkanı Tunç Soyer verdi. Yani sakin şehir ünvanına sahip 141 belediye başkanı Seferihisar’da buluşacaklar. Cittaslow (Sakin Şehir) ünvanını almak o kadar kolay bir şey değil.

Türkiye’den 60 kent başvurdu
52 önemli kriter aranıyor. Betona teslim olmamış, alt yapıyı çözmüş, kent trafiğinin sakin akması, yaya, bisiklet, atlı ulaşım yolların olması, balkonlarının bol sardunyalı çiçeklerle dolu olması ve fast food’dan uzak eski lezzetlerin bulunması gibi konular bunlardan bazıları. Seferihisar dünyanın 129’ncu sakin şehri. Birliğe, dünyadan bir yıl içinde 12 üye daha katılma hakkı kazanarak 141 sakin şehir oldu. Son yıllarda dünyanın yeni turizm akımı olan cittaslow ünvanını almak isteyen Türkiye’de 60 kent var.

Akdeniz’in gözde limanı olacak
Bir yıl önce hizmete açılan Sığacık Yat Limanı Kolin İnşaat tarafından yapılmış. Benzer yat limanlarından çok daha modern ve geniş bir kamuoyuna açık sosyal tesise sahip. Alternatif enerji kaynakları ve denizi koruma amaçlı rüzgar enerjisiyle akıntı sağlanarak, deniz suyunun temizlenmesi sistemiyle de Türkiye’de bir ilk olmuş. Şu an yüzde 70 kapasite ile dolu olan Sığacık Yat Limanı’nda yurt dışından da pek çok tekne konuk ediliyor. Seferihisar halkına büyük iş istihdamı yaratmış.  Herkese açık çok şık cafe bar, restoran, havuz, spor merkezi, tenis kortları, alışveriş merkezileri var. Sığacık Yat Limanı’nın çalışkan müdürü Burak Köylüboy, 5 yıl içinde Akdeniz’in gözde limanları arasında yer alacağını söylüyor. Kale surları içinde eski Sığacık evleri yer alıyor. Birçoğu günümüze kadar korunarak gelmiş. Kaleiçi evleri arasında yapacağınız yürüyüş sonrası Cenevizliler'den kalma kalenin burçlarına çıkıp yat limanını ve çevreyi mutlaka seyredin. Değişik mekanlar arayanlar için marina çevresinde çay bahçeleri, kahve, cafe, müzikli bahçe barları bulunuyor.

Eşsiz lezzetler Çelebi cafede
Seferihisar’ın gözde yeri Sığacık’ta, yöresel yemekleri satan işyerlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Sığacık Kaleiçi pazarına gelen hafta sonu ziyaretçilerin en sık uğradığı mekânlarından bir tanesi de kale girişinde bulunan Çelebi cafe.

Deniz Tufan ve Temel Okyar’ın işletmeciliğini, eşlerinin aşçılığını, servisi de çocuklarının yaptığı kafenin kendine has yemekleri var. Özellikle balık çeşitleri çok meşhur. Adabeyi balığı, kupes balığı kızartması, çipuranın yanı sıra kalamarlı pilav, kalamar tava, gözleme, köfte-patates, mandalinalı dondurma gibi çeşitleri en çok tercih edilenler arasında. Fiyatlarda her keseye uygun. Balık-ekmek 4 Lira, Çipura+Salata 10 Lira, Kalamarlı Pilav 8 Lira, Adabeyi Balığı Yemeği 20 Lira. STAR-TV’de yayınlanan Sırat dizisinin doktoru İzmirli İlker Kızmaz ve şarkıları ile gençlerin gönlünde taht kuran Aslı Güngör’de kalamarlı pilav ve adabeyi balık yemeğini tadanlar arasında bulunuyor. (05073190831)

Sorunlu hiç bir yer kalmayacak
Seferihisar Belediyesi, "Çözüm Otobüsü" ile Türkiye'de örneği olmayan bir uygulamayı daha hayata geçirmiş. Belediye çalışanları mahalle mahalle dolaşarak belediye hizmetlerini halkın kapısının önüne götürüyor. Çözüm otobüsünde emlak, vezne, imar, fen İşleri, temizlik işleri ve ruhsat denetim müdürlüğü personeli bulunuyor. Küçük sorunlar orada anında  çözürken, büyük ve önemli konular Belediye Başkanı Tunç Soyer’e iletilmek üzere not alınıyor. Aslında hizmette böyle olmalı. Vatandaş belediye kapılarında sürünmemeli.   

Haftasonu ilginç bir panayır var
Seferihisar'da cumartesi, pazar günü bu yıl ikincisi düzenlenen Koyun Keçi Panayırı var. Cittaslow kriterleriyle birebir örtüşüyor. Bir önemli tarafı da uzun zamandır bölgede ihmal edilmiş bir sektör olması. Bu panayırla küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi, koyun ve keçi yetiştiriciliğinin ülke ekonomisi açısından önemine dikkat çekilecek. Ülke genelindeki birlik başkanları biraraya gelecek. Panayırda kortej geçişinde çobanlar koyun ve keçileriyle yürüyecek. Geleneksel kırkım töreni, en güzel koyun, keçi yarışması, panayır yemeği, saz ve kaval dinletisi yer alacak. İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, “Tarım ve hayvancılığın en yaygın yapıldığı ülkelerde panayırlar sık sık yapılır. Konuya ilgili olan herkesi hafta sonu Seferihisar’a bekliyoruz” diyor.

YORUM YAZ
Arşiv