Denizleri Kirletenleri Uyarın

  • 0
  • 633
Yazı Boyutu:

 
 
Sıcakların bastırdığı ve deniz mevsiminin başladığı şugünlerde gazetelerde deniz ve kumsal temizliği haberlerini çok sık görüyorum. İzmir’incennet köşeleri  Foça, Karaburun, Çeşme,Çandarlı, Urla sahilleri yüzlerce çevre gönüllüsü tarafından pırıl pırılyapıldı. Dışarıdan gelip denizinizi çöpleriyle kirletmeye çalışanlara fırsatvermeyin. Çevre dostu okurlarım 10 günlük Yunanistan ve İtalya gezim sırasında e-mailadresime yüzlerce olumlu, olumsuz yazı ve fotoğraflar göndermişler. Olumlulararasında en fazla deniz ve kumsal temizliği vardı. İzmir’in cennet köşeleri Urla,Karaburun, Çeşme, Foça, Aliağa, Çandarlı sahilleri yüzlerce çevre gönüllüsütarafından temizlenip pırıl pırıl yapılmış. Gönderilen yazıların içinde o kadargüzel ve anlamlı sözler vardı ki hangisini kullanacağımı bilemedim. 47gönüllüsüyle Urla Kum Denizi plajını temizleyen Aktif  Felsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneğiüyeleri  “Gerçek ekoloji çevreden değil,insandan başlar’’ notunu eklemişler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbulBoğazı’nın yüzeyinden 4 bin 357 metreküp (Ton) katı atık toplandığını açıkladı.Yazık değil mi dünya insanının imrendiği İstanbul Boğazı’nın sorumsuzcarastgele atılan çöplerle kirletilmesi. Yine geçtiğimiz günlerde İzmirBüyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi’nin yürüttüğü çalışmaylayılın ilk 4 ayında İzmir Körfezi’nden 672 ton çöp toplandı. Denize hasretülkeler milyarlarca lira harcayıp şehirlerine suni deniz yaparken, bizler doğalve masmavi denizlerimizi sorumsuz insanların kirletmesine izin veriyoruz.Lütfen herkes yaşadığı bölgenin denizine sahip çıkıp, çöplerle kirletenleriuyarsınlar.
 
 
Karşıyaka Başkanı’na tebrik ve uyarı

Karşıyaka’da yaşayan bir kişi olarak yeni seçilen BelediyeBaşkanı Hüseyin Mutlu Akpınar hakkında, vatandaşların içinde olmasından dolayı güzelsözler duyuyorum. Dilerim 5 yıl boyunca hep böyle olur. Başlıktaki tebrikkonusuna gelince, daha yeşil bir Karşıyaka için başlattığı “Mutluluk Ormanı”ile yeni evlenen çiftlerin ağaç dikmesi kampanyası güzel bir çalışma. Evlenenher çiftin üzerlerinde isimleri olan birer ağaçları olacak. Hedef 10 bin ağaç.Benim umudum 50 bin. Uyarıya gelince, yanımda gazetecilik stajını yapanöğrencim Gözde Kıroğlu, Karşıyaka vapur iskelesinin sırasında duran faytonlarınyarattığı idrar ve dışkı kokusunu haber yapıp getirmiş. Bakın neler yazmış,“Hafta sonu Karşıyaka vapur iskelesinin önünde arkadaşım ile buluştum. Vapuriskelesinin önünde ve biraz ilerisinde duran fayton atlarının idrar kokuları sıcaklarınbastırmasıyla dayanılacak gibi değildi. Pek çok kişin de rahatsız olduğunugözlemledim. Karşıyakalı olmakla övündüğüm arkadaşım bile kokudan rahatsız olupdalga geçti. Karşıyaka İzmir’in en fazla sosyal ve kültürel aktivitelerininyaşandığı örnek bir kent. Kentin girişinde fayton atların idrar ve dışkıkokuları hiç yakışmıyor”. Sayın Akpınar, ben de birkaç kişiden bu şikayetiduymuştum. Mutlaka bir çözüm yolu vardır.

 
 
İtalya'da mini araç ve motosiklet çok yaygın

Uluslar arası 1’nci Garda Gölü Halk Dansları Festivalinedeniyle 7 gün bulunduğum İtalya gezisinde en çok dikkatimi çeken Roma, Milanogibi büyük şehirlerde minik elektrikli otomobiller ve motosiklet kullanımınınçok yaygın oluşuydu. Bizdeki gibi trafik sıkışıklığı, büyük otomobil sevdasıyok. En şık bey ve bayanların altında (Belki de işadamı veya üst düzeyyöneticiler) motosiklet vardı. İtalyanlar çevre ve doğa konularında konularında çok hassas dikkatliler. Dilerim o günleri en kısa zamanda ülkemin büyükşehirlerinde de görürüz.


YORUM YAZ
Arşiv