Doğa, Tarih Ve Kültür Cenneti; Fethiye

  • 0
  • 631
Yazı Boyutu:

Sadece ülkemizin değil dünyanın da sayılı turizmmerkezlerinden biri olan Fethiye'de tarihe düşkünseniz Letoon, Patara, Telmessos, Tlos Antik Kentleri ile Kaya Köyü, doğayadüşkünseniz Likya Yolu, Saklıkent Kanyonu, Babadağ ile yamaç paraşütünü,denize düşkünseniz 12 Adalar, Ölüdeniz ve Çalış Plajı ile Günlüklü, Kabak, Kıdrak Koyları ile KelebeklerVadisi’nde yapacağınız tatili unutamazsınız

 

Londra’da İngilizce eğitimi gördüğüm sırada tanıştığım veçok sıkı dost olduğum Kıbrıslı arkadaşım Fehmi Hanoğlu, Fethiye’de açtıkları fotoğrafsergisine davet edince soluğu yanında aldım. Fethiye Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği(FEFSAD) üyeleri, Göcek D-Marin’in Sanat Günleri kapsamında “Deniz” temalıfotoğraf sergisiyle herkesi denizlere bir kez daha hayran bıraktılar. NationalGeographic ve Skylife dergilerinde fotoğrafları yayınlanan Türkiye'nin ünlügezi ve belgesel fotoğrafçısı Faruk Akbaş’ın da fotoğraflarının yeraldığısergide, arkadaşımın Fethiye’yi en güzel yansıtan pozu, FETAV (Fethiye TurizmTanıtım Kültür Çevre ve Eğitim Vakfı) tarafından tanıtım kitapları vebroşürlerinde yayınlanmaya uygun bulunması beni de gururlandırdı. İngiltere’ninbaşkenti Londra’da 30 yıl önemli özel eğitim kurumlarında İngilizce öğretmenliğive üst düzey yöneticilikler yapan Fehmi Hanoğlu, emekli olunca yaşam tercihiniFethiye’den yana kullandı. Zaten Ölüdeniz’in Ovacık bölgesi İngilizlerin adetaikinci vatanı gibi olmuş. Ruslar da ikinci sırada geliyor. Uzak Doğu ülkelerive Avrupa ülkelerinden binlerce turist çeken Fethiye, Türk ekonomisine önemlikatkıda bulunuyor.   

Fethiye’yi havadan da keşfettim

TRT’nin gerçekleştirdiği “Sayısal Gece”, “Mıknatıs” ve“Ege’den Selam Var”  gibi önemliprogramlarında görev aldığım Fethiye’de, geçen yılda dağlarında yürümüştüm.Fethiye’nin Ovacık Köyü’nden başlayıp Antalya’da son bulan tarihi LikyaYolu’nda ilk etabında 100 kilometre yürüyüp Fethiye’nin doğa güzellikleri, dikyamaçları ve muhteşem deniz manzaralarını fotoğraflayıp antik kentleriniyazmıştım. Likya Yolu, internet üzerinden yapılan oylama ile dünyanın en uzunve önemli 10’ncu dağ yürüyüşü yolu seçilmişti. Kara, deniz ve dağlarındagezdiğim Fethiye’yi bu kez de havadan keşfettiğim. “Müthiş” veya “Olağanüstü”kelimelerinin bile az kalacağı Babadağ’ın 1700 metrelik pistinden kendimi 2006yılında dünyanın en güzel sahili seçilen Ölüdeniz’e bıraktım. Deniz kenarında40 derece sıcaklık yaşanırken biz 1700 metrede 20 derece serinlikte Ölüdeniz Plajı,St.Nikolas Adası, Kelebekler Vadisi, Mavi Mağara, Kabak ve Akvaryum Koy’larınıgökyüzünden izledik. Babadağı’ndan 800 tandem (müşteri ile) 1200 özel uçuşgerçekleştiren Adanalı Pilot Seha Karaduman, gökyüzünde birbirinden güzelfotoğraflarımı ve videomu çekti.

FETAV 20’nci yılını kutluyor

Televizyon programlarının çekimlerin bizlerle yakındanilgilenen ve 14 yıldır dostluğunu hiç unutmadığım Fethiye Turizm Tanıtım KültürÇevre ve Eğitim Vakfı (FETAV) Müdürü Dilek Dinçer’i ziyaret etmeden dönmemolmazdı. FETAV’da 20’nci kuruluş yılı aktiviteleri telaşı yaşanıyordu. Ağustosayından Ekim sonuna kadar kültür yarışmaları, eğlenceler ve sürprizsanatçıların konserlerinin yanı sıra 21-25 Ekim’de yapılacak Uluslar arası15’nci Ölüdeniz Hava Oyunları, Fethiye’ye önemli hareketlilik kazandırmış. 1994yılında Fethiye sevdalısı 103 kişinin bir araya gelerek kurduğu vakıf, gelecekkuşaklara doğası bozulmamış, kültürü korunmuş ve turizmde kaliteyi yakalamışörnek bir kent yaratmak için önemli projelere imza attıyor. FETAV Müdürü DilekDinçer, 20’nci kuruluş yılı dönümü kutlamalarında yarışmalar, eğlenceler vesürpriz sanatçıların konserleriyle birlikte 21-25 Ekim’de Babadağ’da

Uluslar arası 15’nci Ölüdeniz Hava Oyunları’nın yapılacağınısöyledi. Yamaç paraşütün de çeşitli atlayışların yapılacağını söyleyen ÖlüdenizHava Oyunları Organizasyonu Sorumlusu Kadri Tuğlu, “5 gün sürecek aktivitelerdemotorlu yamaç paraşütü, model uçak, motorlu ve motorsuz delta kanat, sabitsıcak hava balon gösterileri ile Türk Hava Kuvvetleri’nin Türk Yıldızları veSolo Türk gösterileri yapılacak”dedi.

Yamaç paraşütünde 100 bin atlayış hedefleniyor  

Anadolu’nun heybetli Toros Dağlarının Akdeniz’e sevdalanıpbereket saçtığı Babadağı, yamaç paraşütünde dünyada en fazla uçuşlarınyapıldığı dağ seçilmiş. Yamaç paraşütü yapan yabancılar yükseklik, dağ, denizve görsellik bakımından en görkemli atmosfere sahip olduğu söylenen Babadağ’da 1700,1800, 1900 ve 2000 metrelerdeki pistlerden yılda 70 bin uçuş gerçekleştiğinibelirten Libtour ve AQUILA Tandem Paragliding Genel Koordinatörü Cemal Öney,“Hedefimiz 100 bin uçuşa çıkarmak. Dünyanın 50 ülkesinden sadece yamaç paraşütüiçin Fethiye’ye gelenler var” diyor. 30-45 dakika arasında değişen uçuş bedeli220 lira olan yamaç paraşütünün Fethiye turizmine, ulaşım, otel, eğlence vehediyelik eşyaları ile birlikte getirisi 45-50 milyon lira arasında değişiyor. Adrenalindüşkünleri için Babadağ’dan yamaç paraşütü yapmadan önce 1700 metrede yer alan ZirveRestoranda, bir şeyler içerek veya yiyerek görkemli manzaranın tadını mutlaka çıkarmalarınıöneriyorum. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın kuruluşu olan Güç Birliği ŞirketiGenel Koordinatörü Ahmet Sağdıç’ın hazırlattığı birbirinden lezzetli soğuk vesıcaklar yemekler, manzara eşliğinde mükemmel oldu ve böyle güzel bir ülkedeyaşadığım için şükrettim.

 


YORUM YAZ
Arşiv